1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Spotkania

Hanna Gucwińska nie żyje. Legendarna dyrektorka wrocławskiego zoo miała 91 lat

Hanna Gucwińska (Fot. Andrzej Luc/Agnecja SE/East News)
Hanna Gucwińska (Fot. Andrzej Luc/Agnecja SE/East News)
Hanna Gucwińska, wieloletnia dyrektorka wrocławskiego zoo i współprowadząca kultowy program „Z kamerą wśród zwierząt”, nie żyje. O jej śmierci poinformował prezydent Wrocławia Jacek Sutryk. Miała 91 lat.

„Zmarła Hanna Gucwińska – wieloletnia legendarna dyrektorka wrocławskiego zoo razem z mężem Antonim Gucwińskim (zmarłym w 2021 roku). Przez lata program »Z kamerą wśród zwierząt«, który prowadziła, uczył nas wrażliwości wobec naszych »braci mniejszych«. Będzie nam jej ogromnie brakować” – napisał w niedzielny wieczór w mediach społecznościowych Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

Urodzona w 1932 roku Hanna Gucwińska z wykształcenia była zootechniczką i od 1957 roku związana była z Ogrodem Zoologicznym we Wrocławiu. W 1962 roku wyszła za Antoniego Gucwińskiego [zmarł w 2021 roku – przyp. red.]. Małżeństwo przez wiele lat wspólnie pełniło we wrocławskim zoo funkcje dyrektorskie, a także przez ponad 30 lat tworzyło kultowy program telewizyjny „Z kamerą wśród zwierząt”, który emitowany był od 1971 roku na antenie Telewizji Wrocław i docierał do widzów w całej Polsce.

Antoni i Hanna Gucwińscy (Fot. Tomasz Hołod/Polska Press/East News) Antoni i Hanna Gucwińscy (Fot. Tomasz Hołod/Polska Press/East News)

Gucwińska była też autorką wielu publikacji naukowych. W 1998 roku została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. W czasach PRL-u przez cztery kadencje zasiadała w Wojewódzkiej Radzie Narodowej, w latach 2001–2005 była również posłanką na Sejm RP.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze