1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Spotkania
  4. >
  5. „Uczę moje dzieci współczucia”. Cate Blanchett po raz kolejny namawia do empatii

„Uczę moje dzieci współczucia”. Cate Blanchett po raz kolejny namawia do empatii

Cate Blanchett, wrzesień 2023 (Fot. Daniele Venturelli/WireImage/Getty Images)
Cate Blanchett, wrzesień 2023 (Fot. Daniele Venturelli/WireImage/Getty Images)
Cate Blanchett to nie tylko międzynarodowa gwiazda filmowa i twarz marki Giorgio Armani. Jako ambasadorka Dobrej Woli przy ONZ broni również praw uchodźców. Ostatnio udzieliła wywiadu francuskiemu magazynowi „Madame Figaro”, w którym podzieliła się przemyśleniami dotyczącymi kondycji współczesnego świata.

W rozmowie z Richardem Gianorio, opublikowanym 7 grudnia w „Madame Figaro”, aktorka mówi z goryczą o tym, że nie wyciągnęliśmy wniosków z historii i że jako cywilizacja przeżywamy obecnie okres porażki.

Podkreśla również, jak ważne jest, abyśmy potrafili wykorzystać swój czas na Ziemi, podchodząc do niej z szacunkiem i z pokorą. Nawiązała w ten sposób do kryzysu klimatycznego, do problemów z brakiem wody – tematu, który jako osobie zaangażowanej w kwestie migracji, jest jej bardzo bliski.

„Gdy zasadzisz drzewo, chcesz po prostu, aby żyło i rosło”

Cate Blanchett wspomniała również w wywiadzie o towarzyszącym jej na co dzień strachu, który odczuwa szczególnie jako matka. Aktorka ma czworo dzieci, martwi się o ich przyszłość w kontekście katastrofy klimatycznej i konfliktów zbrojnych na świecie.
„Wydaje mi się, że świat nigdy nie był tak niepewny...” – mówi aktorka. „Wszyscy się boimy. Strach jest także tym, co trzyma nas przy życiu. Staje się problemem, gdy uniemożliwia życie.”

Pytana o to, jak wychowuje swoje dzieci (aktorka ma trzech synów i córkę), Cate Blanchett podkreśliła, że traktuje chłopców tak samo jak córkę, stara ich uczulić na kwestię przemocy seksualnej obecnej również w mediach społecznościowych.

„W niezwykle chaotycznych czasach bardzo ważne wydaje mi się, aby moje dzieci zachowały nadzieję. Nie chodzi o to, aby nie dostrzegać cierpienia, ale o to, aby spróbować mu przeciwdziałać, poszukując w sobie zrozumienia i empatii. (…) Naszym zadaniem jest znalezienie sposobu na współpracę i porozumienie” – podkreśliła w wywiadzie aktorka.

Źródło: „Cate Blanchett: »Je n'ai jamais pensé élever mes trois garçons différemment de ma fille«”, Richard Gianorio, Madame Figaro [dostęp 8.12.2023]

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze