1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Spotkania

„Szycie większych ubrań się nie opłaca”. Ashley Graham, najsłynniejsza modelka plus size, punktuje przemysł modowy

Ashley Graham w sukni projektu Victorii Beckham, 2023 (Fot. Kirstin Sinclair/Getty Images)
Ashley Graham w sukni projektu Victorii Beckham, 2023 (Fot. Kirstin Sinclair/Getty Images)
Ashley Graham po raz kolejny zabiera głos w sprawie dyskryminacji kobiet noszących większe rozmiary.

W wywiadzie dla magazynu „People”, udzielonym przy okazji promocji amerykańskiej marki odzieżowej Good Americans, modelka wypunktowała grzechy przemysłu modowego. Wspomniała, że nadal spotyka się z odmową, gdy prosi o przygotowanie stylizacji dopasowanej do jej rozmiaru. – Zdarzają się projektanci, którzy mówią: „Sorry, nie możemy, nie projektujemy ubrań w większych rozmiarach” – mówi Ashley Graham.

Czy jest to kwestia innej wizji kobiecości? A może również prosta kalkulacja? Szycie większych ubrań to więcej tkaniny, nici, detali… Po prostu się nie opłaca – kwituje słynna amerykańska modelka.

Ashley Graham zauważa wprawdzie zmiany, które zachodzą powoli w świecie mody, jednak określa je pełzaniem niż zdecydowanym krokiem naprzód. Dlatego nie zamierza przestać pokazywać swojego ciała o pełnych kształtach, cellulitu ani innych cech, które niektórzy nazywają niedoskonałościami. Robi to od lat, nie przestając ani w okresie ciąży, ani w połogu.

Walka ze stereotypami dotyczącymi kobiecego ciała i body shamingiem stała się jej misją. Sama jest dumna ze swoich krągłości, niczego nie zasłania, a wręcz przeciwnie – chętnie odsłania, nie bojąc się pokazywać w dopasowanych strojach i kostiumie kąpielowym.

Ashley Graham na pokazie Dolce Gabbana Ready to Wear Spring Summer 2024 (Fot. Victor Virgile/Gamma-Rapho via Getty Images) Ashley Graham na pokazie Dolce Gabbana Ready to Wear Spring Summer 2024 (Fot. Victor Virgile/Gamma-Rapho via Getty Images)

36-letnia modelka łączy życie zawodowe (oprócz modelingu zajmuje się własną marką modową szyjącą bieliznę dla kobiet o pełnych kształtach) z macierzyństwem. Spełnia się w roli mamy trzech synków, nadal jednak aktywnie działa na rzecz ruchu body positive. „Nie można być dziś modelką i nie walczyć w tej sprawie” – powiedziała w jednym z wywiadów.

„Ćwiczę, staram się dobrze odżywiać. Świetnie czuję się w swoim ciele i nie wstydzę się tych kilku wałeczków ani mojego cellulitu… I wy także nie powinniście” – napisała Ashley Graham pod jednym z postów na Instagramie, dodając wymowny hashtag „BeautyBeyondSize”.

Źródło: Esme Mazzeo, Abby Stern, „Ashley Graham Says Fashion Designers Still Tell Her ‘We're Just Not Going to Design Something for a Bigger Body’”, people.com [dostęp: 02.02.2024]

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze