1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Spotkania
  4. >
  5. Olga Tokarczuk została wyróżniona przez Fundację Loewe. Noblistka jest rezydentką Muzeum Prado

Olga Tokarczuk została wyróżniona przez Fundację Loewe. Noblistka jest rezydentką Muzeum Prado

Olga Tokarczuk (Fot. Leonardo Cendamo/Getty Images)
Olga Tokarczuk (Fot. Leonardo Cendamo/Getty Images)
Olga Tokarczuk została zaproszona do wzięcia udziału w prestiżowym projekcie „Writing the Prado”, powstałym w wyniku współpracy Fundacji Loewe i Muzeum Prado. Program zaprasza pisarzy o międzynarodowej sławie do wykorzystania zbiorów słynnego muzeum i jego bogatej historii jako źródła inspiracji do twórczości literackiej.

„Writing the Prado” to program prestiżowych rezydencji literackich, którego celem jest promowanie codziennego kontaktu stypendystów z obrazami, rzeźbami i dziełami słynnego Muzeum Prado, a także z zespołem ludzi, którzy tam pracują. To wspólny projekt Fundacji Loewe i madryckiego muzeum, do którego od zeszłego roku zapraszani są najwybitniejsi literaci. W tym roku organizatorzy zaprosili polską noblistkę Olgę Tokarczuk oraz Johna Banville, irlandzkiego powieściopisarza i laureata Literackiej Nagrody Nobla w 2014 roku. Banville będzie rezydował w Muzeum Prado jesienią, Olga Tokarczuk zaś przeniosła się do Madrytu właśnie teraz i będzie tam przebywać przez cztery tygodnie.

Olga Tokarczuk rezydentką prestiżowego programu „Writing the Prado”

Pobyt w Madrycie ma być wyjątkową okazją do poznania Muzeum Prado z zupełnie innej perspektywy. Olga Tokarczuk dowie się więcej o historii muzeum, dogłębnie zapozna się też z jego dziełami sztuki, kolekcjami prywatnymi i publicznymi, artystami, galeriami i wszystkimi budynkami. Podczas pobytu ma też napisać krótki utwór inspirowany czasem spędzonym w muzeum. – Bycie członkinią międzynarodowego programu „Writing the Prado” to nie tylko świetna okazja, aby zanurzyć się w pięknie arcydzieł Prado, ale także dogłębnie poznać, jak działa muzeum, poznać jego złożoność i ludzi. Jest to inspirujące i wyjątkowe doświadczenie dla pisarzy, którym czuję się zaszczycona – przyznała Olga.

Co więcej, w poniedziałek 15 kwietnia Olga Tokarczuk weźmie udział w wydarzeniu na żywo w Muzeum Prado, podczas którego opowie o swojej twórczości, swoich motywacjach, zainteresowaniach twórczych oraz wizji relacji literatury i sztuki. Rozmowę przeprowadzi pisarka i dziennikarka Valerie Miles.

Program rezydencji literackich „Writing the Prado” rozpoczął się w 2023 roku. Wówczas Muzeum Prado gościło Johna M. Coetzeego (Literacka Nagroda Nobla w 2003 roku) i Chloe Aridjis (nagroda PEN/Faulkner Award 2020 w dziedzinie beletrystyki) jako pierwszych pisarzy-rezydentów. Prace każdego z autorów biorących udział w programie zostaną opublikowane wspólnie przez Muzeum i prestiżowe czasopismo literackie Granta w ramach „Kolekcji Prado Fiction”.

Źródło: museodelprado.es

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze