1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Uroda
  4. >
  5. Cięcie typu buzz cut – co to jest i komu pasuje?

Cięcie typu buzz cut – co to jest i komu pasuje?

Buzz cut wymaga odwagi, ale może wyglądać stylowo, niepokornie, a przy tym kobieco. (Fot. iStock)
Buzz cut wymaga odwagi, ale może wyglądać stylowo, niepokornie, a przy tym kobieco. (Fot. iStock)
W mediach społecznościowych jest o nim ostatnio bardzo głośno, jest też hitem instagramowych i tiktokowych rolek ze świata fryzjerstwa. Zastanawiasz się, co to jest buzz cut i czy będzie dobre dla ciebie? Przekonaj się, na czym polega to niepokorne cięcie.

Co oznacza fryzura buzz cut po polsku?

Pod tajemniczą i bardzo popularną ostatnio na TikToku nazwą „buzz cut hair” kryje się po prostu cięcie na zapałkę (albo, jak kto woli, na rekruta). Włosy są ostrzyżone równo i króciutko przy skórze głowy. Czym różnią się od fryzury na jeża? Mimo że włoski mają kilka milimetrów długości, są delikatnie cieniowane na bokach. Dzięki temu fryzura buzz cut wygląda bardziej stylowo niż po prostu przystrzyżenie włosów maszynką z nasadką o jednej długości. Fryzura buzz cut popularna jest głównie wśród mężczyzn, ale coraz chętniej decydują się na nią również kobiety.

Buzz cut – fryzura damska

Nie da się ukryć, że buzz cut w wersji damskiej wymaga nie lada odwagi. W końcu uważa się, że włosy są ważnym atrybutem kobiecości. Zwolenniczki cięcia typu buzz cut przekonują jednak, że wcale tak być nie musi. Krótkie cięcie buzz cut jest bardzo drapieżne, a uzupełnione odpowiednim makijażem może wyglądać szalenie zmysłowo (wyobraź sobie G.I. Jane na czerwonym dywanie). Do tego taka krótka fryzura jest bardzo wygodna – nie potrzeba spędzać długich godzin na dbaniu o pielęgnację czy układaniu. Można je za to farbować tak często, jak nam tylko pozwala fantazja – w końcu nawet jeśli króciutkie włosy się zniszczą, za chwilę możesz znów ogolić je tuż przy skórze. Buzz cut w wersji kobiecej jest więc często łączony z szaloną koloryzacją w każdym kolorze, jaki tylko możesz sobie wyobrazić. Decydując się na takie cięcie, weź jednak pod uwagę swoje preferencje termiczne. Jeśli jesteś zmarzluchem, z powodu buzz cut możesz być zmuszona do noszenia czapki nawet wiosną.

Buzz cut – fryzura męska

Na fryzurę buzz cut decyduje się wielu mężczyzn – prawdopodobnie głównie ze względu na jej dużą wygodę. Takiego cięcia nie trzeba układać, a po prysznicu wystarczy przejechać włosy ręcznikiem i są suche. Dzięki odpowiedniemu wymodelowaniu włosów na linii czoła za pomocą fryzury typu buzz cut można nawet dyskretnie ukryć zakola. Nie ma za to znaczenia rodzaj posiadanych włosów. Proste, kręcone, cienkie i grube – wszystkie będą we fryzurze buzz cut wyglądały tak samo dobrze.

Buzz cut – rodzaje

Istnieje kilka rodzajów fryzury typu buzz cut. Różnią się w zależności od długości włosów i nasadek wykorzystanych do zrobienia cięcia. Buzz cut fade wykorzystuje dwie nakładki, a włosy są wyraźnie dłuższe (choć nadal krótkie) na czubku głowy. Induction buzz cut jest cięciem superkrótkim, praktycznie ogolonym przy skórze. Crew cut to wersja nie na rekruta, a na oficera – z dłuższymi włosami, które można zaczesywać na bok lub do góry.

Buzz cut – dla kogo?

Komu pasuje buzz cut? Przede wszystkim osobom o ładnym kształcie głowy – fryzura typu buzz cut nie pozostawia miejsca na niedopowiedzenia. Ważny jest również stan skóry głowy, bo buzz cut bezlitośnie odsłoni wszelkie niedoskonałości. Najładniej we fryzurze buzz cut wyglądają kobiety o delikatnych, symetrycznych rysach twarzy (przypomnij sobie Natalie Portman w filmie „V jak Vendetta” albo Alicię Vikander w „Ex Machina”). Jeśli chodzi o mężczyzn, kulturowo jesteśmy przyzwyczajeni, że każdy wygląda w takim cięciu w miarę dobrze. Najlepiej jednak – szczupli mężczyźni z wyraźnie zarysowaną linią żuchwy. Pamiętaj, że zarówno w przypadku kobiet, jak i mężczyzn fryzura buzz cut dodaje nieco niepokornego, rebelianckiego charakteru. Czy właśnie na takim efekcie ci zależy, czy pozostaniesz jednak przy klasyce?

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze