1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Uroda
  4. >
  5. 5 sposobów, dzięki którym kilkukrotnie przedłużysz trwałość perfum

5 sposobów, dzięki którym kilkukrotnie przedłużysz trwałość perfum

Jak kilkukrotnie przedłużyć trwałość perfum? Oto 5 najlepszych sposobów. (Fot. Igor Ustynskyy/Getty Images)
Jak kilkukrotnie przedłużyć trwałość perfum? Oto 5 najlepszych sposobów. (Fot. Igor Ustynskyy/Getty Images)
Kochamy pięknie pachnieć, a jednocześnie często nasz ulubiony zapach ulatnia się, gdy tylko wychodzimy z domu. Czynników, które wpływają na trwałość perfum, jest wiele – od pory roku i pogody, poprzez nasz styl życia, aż po rodzaj samych perfum. Istnieją jednak sposoby na przedłużenie trwałości perfum. Oto 5 trików, które sprawią, że będziesz mogła dłużej delektować się zapachem.

Ulatnianie się perfum to rzecz naturalna. Od momentu nałożenia nuty głowy utrzymują się zwykle przez około 5–15 minut, po czym znikają (to zresztą kolejny powód, dla którego nie powinno się oceniać perfum zaraz po spryskaniu). Nuty serca czuć z kolei od dwóch do czterech godzin i to one oddają główny charakter zapachu. Nuty bazy zwykle trwają od czterech do sześciu godzin. Na trwałość zapachu wpływa przede wszystkim jego rodzaj – niektóre nuty w perfumach, na przykład paczula, jaśmin i piżmo, gwarantują, że kompozycja utrzyma się na skórze niemal cały dzień, inne z kolei znikają na tyle szybko, że nie mamy okazji, by się nimi delektować.

Czytaj także: Najtrwalsze nuty zapachowe w perfumach. 7 składników, których powinnaś szukać, aby pachnieć godzinami

Dodatkowo perfumy lubią „przywierać” do skóry, dlatego na osobach o tłustej cerze utrzymują się znacznie dłużej, a podczas zimowych miesięcy, gdy większość czasu spędzamy w ogrzewanych pomieszczeniach, u niemal każdego z nas ulatniają się szybciej. Ważne jest również rozróżnienie na perfumy, wodę perfumowaną i wodę toaletową. Spośród tych trzech najtrwalszy zapach będą miały, rzecz jasna, perfumy – te prawdziwe zawierają około 15–40 proc. substancji aromatyzujących, które determinują ich trwałość oraz moc.

Istnieją jednak wskazówki, które pomogą ci w bardzo łatwy sposób przedłużyć trwałość perfum. Oto 5, które przetestowałyśmy na własnej skórze.

5 sposobów na przedłużenie trwałości perfum

1. Nawilżaj skórę przed nałożeniem perfum

Zadbaj o nawilżenie skóry, stosując bezzapachowy balsam lub olejek do ciała. Utworzy to bowiem pewnego rodzaju „mokrą” barierę, która pomoże zatrzymać zapach perfum, dzięki czemu będzie on dłużej utrzymywał się na skórze. Świetnie sprawdzą się do tego produkty zawierające emolienty. Możesz też zainwestować w bazę zapachową, czyli specjalne produkty zaprojektowane tak, aby zwiększyć trwałość perfum poprzez stworzenie na skórze gładkiej powierzchni, dzięki czemu cząsteczki perfum lepiej przylegają i utrzymują się dłużej. Pamiętaj jednak, by były to kosmetyki bezwonne – w przeciwnym razie ich zapach może zakłócić woń perfum lub niekorzystnie się z nią skomponować.

2. Spryskaj punkty pulsu

Zapachy reagują na ciepło, dlatego nałożenie perfum na punkty pulsu zintensyfikuje zapach. Spryskaj perfumami szyję, kark, nadgarstki, łokcie, tył kolan, miejsce poniżej przepony, a także łydki i kostki.

3. Nie pocieraj

Rozpylanie perfum, a następnie wcieranie ich w skórę to jeden z najbardziej popularnych błędów. Wcieranie zapachu sprawia bowiem, że delikatne nuty głowy się uszkadzają, substancje aromatyzujące rozpraszają się, a zapach ulega „zważeniu”. Zamiast więc wcierać zapach, po prostu spryskaj punkty na ciele i pozwól, by samoistnie wyschły.

4. Przechowuj perfumy w ciemnym i chłodnym miejscu

Trwałość perfum zaczyna się od ich odpowiedniego przechowywania. Jeśli przechowujesz je na półce wystawionej na działanie promieni słonecznych lub w łazience, gdzie poziom wilgotności nieustannie ulega zmianie, możesz mieć pewność, że z czasem osłabną. Przechowuj je w oryginalnych pudełkach i w chłodnym, ciemnym miejscu, a najlepiej zachowają swoją wytrzymałość, co bezpośrednio przełoży się na dłuższą trwałość podczas noszenia.

5. Spryskaj perfumami szczotkę do włosów

Perfumy na włosach, przez ich porowatą strukturę, utrzymują się dłużej niż na skórze. Możesz więc spryskać perfumami szczotkę i przeczesać nią suche włosy. Pamiętaj jednak, by nie rozpylać perfum bezpośrednio na włosy, ponieważ alkohol w nich zawarty może spowodować uszkodzenie kosmyków.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze