1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Uroda
  4. >
  5. Kosmetyki do długich włosów, czyli jak mieć mocne, zdrowe i lśniące pasma

Kosmetyki do długich włosów, czyli jak mieć mocne, zdrowe i lśniące pasma

Jakie kosmetyki do długich włosów polecamy? Sprawdźcie! (Fot. Spotlight. Launchmetrics/Agencja FREE)
Jakie kosmetyki do długich włosów polecamy? Sprawdźcie! (Fot. Spotlight. Launchmetrics/Agencja FREE)
Zdrowe, lśniące i długie włosy to marzenie niejednej (i niejednego) z nas. Jednak aby takie były, musimy włożyć nieco wysiłku w ich pielęgnację. Oto kilka wskazówek, jak dbać o długie włosy oraz polecane kosmetyki do ich pielęgnacji, które szybko i przyjemnie pomogą wam osiągnąć zamierzony cel.

Spis treści:

  1. 5 wskazówek, by mieć mocne i zdrowe długie włosy
  2. Kosmetyki do długich włosów – konkretne produkty

Długie włosy są piękne i umożliwiają tworzenie nieskończenie wiele fryzur. Niestety mają też swoje wady, np. łatwo się plączą, długo schną (zazwyczaj), a także bywają uciążliwe (np. podczas upałów). No i aby rzeczywiście godnie się prezentowały, trzeba włożyć nieco wysiłku w ich pielęgnację. Mimo tego uważamy, że ten trud się opłaca, a z czasem dbanie o długie włosy staje się coraz łatwiejsze – wystarczy wyrobić sobie kilka dobrych nawyków i zaopatrzyć w kosmetyki do długich włosów, które będą ułatwiały ich codzienną pielęgnację.

Zanim jednak przejdziemy do polecania konkretnych kosmetyków do długich włosów, najpierw kilka ogólnych kluczowych wskazówek, co robić i czego nie robić, by mieć zdrowe i piękne pasma.

5 wskazówek, by mieć mocne i zdrowe długie włosy

1. Zacznij od tego, co jesz

Podstawą tego, aby mieć mocne i zdrowe włosy – bez względu na ich długość – jest odpowiednia dieta. Często zapominamy bowiem, że poprzez to, co jemy, mamy ogromny wpływ na budowę i kondycję włosów, jak i przeciwdziałanie ich wypadaniu. Szczególnie istotne są takie składniki, jak: białko, żelazo, omega-3, witaminy A i E oraz C, biotyna oraz odpowiednia ilość wody. Więcej na ten temat dowiesz się z odcinka podcastu „Wszystkimi zmysłami: co na talerzu, to i na głowie”.

2. Rób regularne peelingi skóry głowy

Pamiętajmy, że zdrowe włosy zaczynają się od zdrowej skóry głowy, dlatego w pierwszej kolejności to o nią powinniśmy zadbać. Jak? Przede wszystkim wykonując regularne peelingi skalpu. Peeling złuszczy i usunie martwy naskórek, pozbędzie się pozostałości stylizacji, poprawi mikrokrążenie i wzmocni cebulki włosów, w efekcie wpływając na kondycję pasm. Dodatkowo ładnie podbije włosy u nasady, dodając im objętość. Peeling skóry głowy warto wykonywać raz na tydzień/dwa tygodnie.

3. Nie chodź spać w mokrych włosach

To kolejna ważna kwestia, o której często zapominamy. Jesteśmy bowiem przekonani, że lepiej nie wysuszyć włosów, niż niszczyć je „tą złą suszarką”. Prawda jest jednak taka, że to chodzenie spać w mokrych włosach powoduje większe niszczenia łuski włosa, które mogą prowadzić do jego wykruszeń. Suszenie włosów zaś można przeprowadzić tak, aby było jak najmniej szkodliwe: najpierw odciskamy nadmiar włosów w ręcznik, nakładamy termoochronę i suszymy chłodnym/lekko ciepłym (ale nie gorącym) powietrzem minimum 30 cm od naszych włosów.

Na noc warto włosy związać, by nie powstawały kołtuny i dodatkowe niepotrzebne uszkodzenia. Pamiętaj jednak, by nie ściskać ich zbyt mocno. Najlepiej zrobić lekki warkocz (warkocze) lub niski kucyk. Użyj do tego miękkiej gumki typu scrunchie bez metalowych elementów.

4. Nie pocieraj włosów ręcznikiem i nie noś go zbyt długo

Myjesz włosy, zawijasz je w turban z ręcznika – oczywiście uprzednio porządnie je nim pocierasz – i zasiadasz przed telewizorem lub TikTokiem w oczekiwaniu, aż włosy same sobie w nim wyschną. Znasz to? Jeśli tak, to czym prędzej przestań tak robić. Po pierwsze, po umyciu włosów nie pocieraj ich gwałtownie (zresztą podczas mycia też tego nie rób – zamiast tego delikatnie wmasowuj pianę w skalp i na długości) ręcznikiem, a jedynie delikatnie odciskaj nadmiar wody. Po drugie zaś – nie pozostawiaj ich na długo w tzw. turbanie. W ten sposób bowiem robisz im saunę – ciepła i wilgotna skóra głowy to zaś idealne środowisko do rozwoju drobnoustrojów i namnażania bakterii, które mogą wywołać problemy skórne.

5. Regularnie podcinaj końcówki

Błąd, który często popełniamy – chcemy mieć długie włosy, więc ich nie obcinamy. Czy jednak można mieć piękne pasma z rozdwojonymi końcówkami? Nie bardzo. A niestety połamane, ukruszone i przesuszone końcówki to coś, czego nie ominiemy, nawet jeśli bardzo się staramy. Jeśli zaś nic z nimi nie zrobimy, uszkodzenie będzie szło w górę, niszcząc włosy na długości. Więc choć może wydawać się, że skracanie włosów ogranicza ich długość, to w rzeczywistości przyczynia się do ich lepszego wyglądu i zachowania zdrowego wzrostu.

Czytaj także: Włosing – obalamy mity, potwierdzamy fakty

Przejdźmy jednak do konkretów. Poniżej opisujemy produkty, których – naszym zdaniem – nie może zabraknąć w twojej łazience, a także polecamy konkretne kosmetyki do długich włosów, które uprzyjemnią ci pielęgnację pasm i pozwolą szybko zobaczyć zadowalające efekty.

Kosmetyki do długich włosów – konkretne produkty

Kosmetyki do długich włosów: peeling

Naszą kosmetyczkę warto uzupełnić o peeling do skóry głowy albo inny produkt z efektem peelingującym, np. oczyszczającą maskę peelingującą 2w1 od Yves Rocher. Delikatnie, acz skutecznie złuszcza zbędny naskórek, poprawia mikrokrążenie skóry głowy i nadaje objętość włosom, które stają się miękkie w dotyku. Produkt łatwo się spłukuje i przyjemnie pachnie.

Maska peelingująca 2w1, Yves Rocher (Fot. materiały prasowe) Maska peelingująca 2w1, Yves Rocher (Fot. materiały prasowe)

Jest to rodzaj peelingu mechanicznego, jednak jeśli wolisz delikatniejsze formuły, na rynku znajdziesz także peelingi enzymatyczne i kwasowe do skóry głowy.

Kosmetyki do długich włosów: szampon

Podstawowa zasada – szampon jest przede wszystkim do skóry głowy, dlatego dobieramy go do jej potrzeb, a nie potrzeb naszych włosów. Niektórym więc bardziej będzie służył delikatny szampon nawilżający, inni zaś regularnie będą stosowali mocny szampon oczyszczający. Warto eksperymentować i szukać odpowiedniego dla nas produktu, ponieważ właściwy szampon jest niezbędny dla zachowania zdrowej skóry głowy, a to przekłada się na kondycję włosów na całej długości. My szczególnie polecamy Resistance Bain Extentioniste od Kérastase oraz L'Oréal Pro Longer od L'Oréal Professionnel – oba zostały stworzone z myślą o długich włosach: skutecznie oczyszczają skórę głowy, a przy tym sprawiają, że pasma stają się lśniące i miękkie.

Pierwszy to kąpiel wzmacniająca dla długich włosów, która zmniejsza ich łamliwość. W składzie znajdziemy m.in. kompleks Creatine R, czyli połączenie kreatyny i ceradmidu oraz taurynę. Formuła oczyszczającego szamponu L'Oréal Pro Longer bazuje na nowoczesnej technologii Filler A-100 wzmocnionej aminokwasem, dzięki czemu pomaga odnowić włókno włosa, który staje się mocniejszy i bardziej błyszczący.

Resistance Bain Extentioniste, Kérastase (Fot. materiały prasowe) Resistance Bain Extentioniste, Kérastase (Fot. materiały prasowe)

L'Oréal Pro Longer, L'Oréal Professionnel (Fot. materiały prasowe) L'Oréal Pro Longer, L'Oréal Professionnel (Fot. materiały prasowe)

Pro tip: aby włosy nie plątały się za bardzo po myciu, warto je rozczesać jeszcze przed nim. Polecamy także podwójne mycie włosów – pierwsze z grubsza pozbędzie się zanieczyszczeń i pozostałości stylizacji, dzięki czemu drugie skuteczniej oczyści skalp.

Kosmetyki do długich włosów: odżywka/maska

Wiemy, jak bardzo pożądany jest minimalizm w pielęgnacji, jednak sam szampon nie wystarczy – nasze włosy potrzebują bowiem także substancji o działaniu regeneracyjnym, nawilżającym i odżywiającym, których dostarczymy im odżywkami i maskami. Szczególnie jeśli są długie i chcemy, aby były odpowiednio zabezpieczone, nabłyszczone i miękkie w dotyku. Za regenerację naszych włosów odpowiadają proteiny (P), za nawilżenie humektanty (H), a za odżywienie – emolienty (E), które także wygładzają włosy i chronią je przed utratą wilgoci. Odpowiednie dostarczenie wszystkich tych składników – tzw. równowaga PEH – zagwarantuje nam zadowalający efekt. Odpowiednie, to znaczy dopasowane do rodzaju i porowatości naszych włosów. Każde włosy potrzebują bowiem wszystkich tych składników, ale nie każde w tej samej ilości.

Czytaj także: Hair cycling – na czym polega i dlaczego zyskał taką popularność?

Możesz używać produktów, które łączą w sobie zawartość wszystkich tych składników albo stosować na zmianę 3 różne odżywki, z czego każda będzie miała dominujący jeden ze wspomnianych składników. Znajdziemy je u takich marek jak OnlyBio czy Anwen, które mają odżywki typowo proteinowe, emolientowe i humektantowe. Sprawdź chociażby Emolientowego Irysa od marki Anwen, który wygładza, nabłyszcza i uelastycznia włosy oraz humektantową odżywkę OnlyBio Hair in Balance, która nawilża pasma i pozostawia je miękkie w dotyku, a przy tym pachnące maliną.

Emolientowy Irys, Anwen (Fot. materiały prasowe) Emolientowy Irys, Anwen (Fot. materiały prasowe)

Humektantowa odżywka, OnlyBio Hair in Balance (Fot. materiały prasowe) Humektantowa odżywka, OnlyBio Hair in Balance (Fot. materiały prasowe)

Raz na jakiś czas wymień odżywkę na maskę do włosów, która działa intensywniej. My polecamy Hairdresser's Invisible Oil Mask marki Bumble and bumble, która zmniejsza puszenie się kosmyków, a przy tym je odżywia i intensywnie nawilża dzięki charakterystycznej mieszance 6 lekkich olejków oraz wzmocnieniu formuły poprzez połączenie olejku moringa.

Hairdresser's Invisible Oil Mask, Bumble and bumble (Fot. materiały prasowe) Hairdresser's Invisible Oil Mask, Bumble and bumble (Fot. materiały prasowe)

Dla większego odżywienia włosów możesz wypróbować także metodę OMO, czyli Odżywka – Mycie – Odżywka, która polega na tym, że najpierw nakładamy odżywkę, potem (bez jej spłukiwania) myjemy skórę głowy szamponem, spłukujemy całość i domykamy pielęgnację drugą (najlepiej inną odżywką). Nałożenie pierwszej warstwy odżywki dodatkowo zapewni nam ochronę pasm przed silnie działającym szamponem. Więcej przeczytasz o tym tutaj: Metoda OMO krok po kroku – na czym polega mycie włosów odżywką?

Kosmetyki do długich włosów: termoochrona

Każde włosy potrzebują produktów termoochronnych, jednak długie szczególnie. Zwłaszcza jeśli często je stylizujemy, używając przy tym prostownicy czy lokówki. Jeśli zaprzyjaźnisz się z termoochroną, twoje pasma prędko ci za to podziękują. Zaufaj nam. Jakie produkty polecamy? Jeśli dodatkowo zależy ci na wygładzeniu kosmyków, wypróbuj Liss Defence, fluid wygładzający z termoochroną od marki Medavita. Chroni przed działaniem wysokich temperatur, a przy tym zapobiega puszeniu się włosów. Zdecydowanie wart uwagi jest także Nectar Thermique od Kérastase, czyli wygładzające mleczko termoochronne, które dodatkowo zawiera polimery zapobiegające przesuszaniu, dzięki którym włosy są dobrze odżywione, lśniące, wygładzone i łatwo się rozczesują.

Liss Defence, fluid wygładzający z termoochroną, Medavita (Fot. materiały prasowe) Liss Defence, fluid wygładzający z termoochroną, Medavita (Fot. materiały prasowe)

Nectar Thermique, Kérastase (Fot. materiały prasowe) Nectar Thermique, Kérastase (Fot. materiały prasowe)

Kosmetyki do długich włosów: olejek do końcówek

Na koniec został olejek do końcówek, czyli kropka nad i pielęgnacji włosów, zwłaszcza długich. Wystarczy niewielka ilość, by zabezpieczyć nasze pasma przed uszkodzeniami i nadać im pożądany blask. Dodatkowo olejki nawilżają przesuszone końce i ułatwiają rozczesywanie kosmyków. Naszym sprawdzonym hitem jest wielofunkcyjny olejek Nuxe Huile Prodigieuse, który można stosować dodatkowo do twarzy i ciała. Odżywia, regeneruje i zmiękcza, a przy tym obłędnie pachnie kwiatami pomarańczy, magnolii i wanilii.

Huile Prodigieuse, Nuxe (Fot. materiały prasowe) Huile Prodigieuse, Nuxe (Fot. materiały prasowe)

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze