1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Zdrowie
  4. >
  5. Na co pomoże moczenie nóg w liściach laurowych lub w szałwii? Domowe sposoby na dolegliwości stóp

Na co pomoże moczenie nóg w liściach laurowych lub w szałwii? Domowe sposoby na dolegliwości stóp

Schorzenia stóp u kobiet są spowodowane tym, że ich stopy są delikatniejsze i bardziej podatne na odkształcenia. (Fot. iStock)
Schorzenia stóp u kobiet są spowodowane tym, że ich stopy są delikatniejsze i bardziej podatne na odkształcenia. (Fot. iStock)
Mają wpływ na utrzymanie prawidłowej postawy, a niektóre ich schorzenia mogą być sygnałem problemów z metabolizmem. Jeśli chcesz dobrze się czuć, zacznij dbać o swoje stopy. Co na piekące podeszwy? Kiedy moczenie nóg w wywarze z liści laurowych złagodzi nieprzyjemne objawy? Przeczytaj tekst i poznaj sposoby na często występujące schorzenia stóp.

Dr Marek Bardadyn, naturoterapeuta

Kłopoty ze stopami na ogół powstają wskutek przeciążeń, jakim ustawicznie podlegają, lub zaburzeń ogólnoustrojowych wymagających często specjalistycznej terapii. Jednak wiele dolegliwości można usunąć naturalnymi metodami.

Arnica łagodzi przykre objawy i stany zapalne towarzyszące wrodzonym i nabytym wadom stóp. Również dolegliwości pourazowe najszybciej goją się pod wpływem tego leku, dostępnego także w maści (uwaga, nie wolno jej stosować na uszkodzoną skórę!). Z kolei Calcium fluoratum przeciwdziała powiększaniu się halluksów i ostróg piętowych. Regenerację zmienionych chorobowo miejsc przyspieszymy, wcierając homeopatyczną maść z ziela bagna.

Godne polecenia są także ćwiczenia wzmacniające mięśnie i ścięgna stóp. Przez 2 tygodnie warto rano i wieczorem kilka minut chodzić na przemian na palcach i na piętach. Jeśli po tym czasie nie zauważymy znaczącej poprawy, trzeba skonsultować się z ortopedą.

W przypadku obrzęku i narastającego w ciągu dnia uczucia ciężkich stóp, a także zmagania się z piekącymi podeszwami, polecam Aesculus. Zapobiega on schorzeniom żył i zastojom krwi w kończynach dolnych.

Niedokrwienie i nasilający się podczas chodzenia ból spowodowany zwężeniem tętnic w nogach leczymy, przyjmując Secale. Na ogół takie symptomy towarzyszą miażdżycy i paleniu tytoniu. Dlatego jeśli po tym leku dolegliwości szybko ustępują, warto pójść do lekarza, by skontrolować stan układu krążenia, oraz rzucić palenie.

Cukrzykom doradzam środek o nazwie Syzygium. Jego regularne przyjmowanie zmniejsza ryzyko rozwoju zmian w postaci stopy cukrzycowej. Utrudniające zasypianie i powodujące przebudzenia dolegliwości stóp można usunąć lekiem Zincum valerianicum. Kilka granulek zażywanych tuż przed snem „uspokaja” nogi, dzięki czemu rano wstajemy bardziej wypoczęci.

Salve salvia, czyli moczenie nóg w szałwii. Nadmierną potliwość stóp można usunąć, regularnie mocząc je w naparze z liści szałwii (4–5 saszetek tego zioła zalewamy z 2–3 litra-mi wrzątku i 20–30 minut parzymy pod przykryciem). Napar lekko podgrzewamy, a potem przez 15 minut moczymy w nim stopy. Najlepiej robić to przed snem. Dodatkowo warto zażywać lek o nazwie Salvia, który podniesie skuteczność ziołowych kąpieli i sprawi, że moczenie nóg w szałwii przyniesie lepsze rezultaty.

Dr n. med. Ocz Batyn, specjalista chorób wewnętrznych i medycyny orientalnej

Jednym z najpowszechniejszych schorzeń kobiecych stóp są halluksy. Dzieje się tak, bo stopy pań są delikatniejsze i bardziej podatne na odkształcenia. Kłopoty z halluksami pojawiają się lub nasilają po 35. roku życia, kiedy zaczyna spadać poziom przemiany materii. Gorzej też wtedy pracują nerki oraz śledziona i wątroba, które oczyszczają organizm z toksyn. Objawia się to m.in. poprzez podwyższony poziom we krwi transaminaz, kwasu moczowego i trójglicerydów, co świadczy o problemach metabolicznych, których konsekwencją może być zakwaszenie organizmu. Wówczas zaś istnieje ryzyko wystąpienia dny moczanowej, a w rezultacie zniekształceń paluchów stopy. Dodatkowym czynnikiem sprzyjającym zmianom jest nadwaga. Dlatego podstawowe zasady profilaktyki to: utrzymywanie prawidłowej masy ciała, wyłącznie okazjonalne noszenie obuwia na wysokich obcasach oraz coroczne badanie krwi.

Deformacja palucha bywa też efektem tego, że niemal każdy z nas ma jedną nogę (na ogół prawą) krótszą niż druga. Nierówne obciążenie stawów biodrowych, kolanowych i skokowych odbija się na stawach stopy. Dlatego często halluks np. w prawej stopie jest większy niż w lewej.

Bardzo dobre efekty w leczeniu halluksów daje akupunktura i ogrzewanie moksą. Terapia trwa ok. pół roku (3 serie po 10 zabiegów). Domowymi sposobami także można sobie pomóc. Przede wszystkim trzeba wprowadzić do diety ciepłe zupy warzywne z dodatkiem imbiru, który sprzyja odkwaszaniu organizmu. Trzeba je jeść 3 razy dziennie. Od czasu do czasu warto sięgać po niewielkie ilości drobiu i mięsa wołowego. Należy unikać produktów zakwaszających tkanki, a więc m.in. kasz, wieprzowiny, wędlin, surowych warzyw, zwłaszcza pomidorów. Radzę także ograniczyć spożycie nabiału.

Warto poddawać się masażom stóp, bioder i pleców. Zabiegi te pomogą rozluźnić mięśnie pleców, miednicy i stóp, co poprawi ukrwienie i funkcjonowanie nerwów.

Okład z orzecha Gdy halluks bardzo boli (co świadczy o intensywnym rozrastaniu się kości), pomogą codzienne okłady z mielonego orzecha włoskiego wraz ze skorupką. Do proszku dolewamy tyle letniej wody, by powstała gęsta papka. Wieczorem nakładamy ją na obolały staw, owijamy ceratą i zakładamy skarpetkę. Rano kompres zdejmujemy i chorą kość ogrzewamy ultrafioletowymi promieniami. Jeżeli po tygodniu takich zabiegów ból nie minie, oznacza to, że zmiany są poważniejsze i trzeba zgłosić się do lekarza.

Dr Partap S. Chauhan, specjalista medycyny ajurwedyjskiej

Stopom należy zapewnić wygodę i komfort. Inaczej staną się powodem wielu dolegliwości pozornie z nimi niezwiązanych, jak np. kłopoty z kręgosłupem. Nie przeciążajmy ich nieprawidłowym chodem, bieganiem po twardej nawierzchni, noszeniem niewygodnych butów.

Doskonałym sposobem na utrzymanie stóp w dobrej formie jest częste ich moczenie (przez 10–15 minut stopy muszą być zanurzone po kostki i swobodnie oparte o płaskie dno). W zależności od dolegliwości do kąpieli dodajemy różne składniki. I tak ulgę stopom zmęczonym (np. długim marszem) przyniesie mieszanka (po 2 łyżki) zmiażdżonych jagód jałowca, rozmarynu i lawendy. Składniki zaparzamy w litrze wrzątku, przecedzony napar dolewamy do kąpieli.

Dla złagodzenia obrzęków stóp odpowiedniejsza będzie woda z dodatkiem 2 łyżek proszku sandałowego lub 5 kropli takiego olejku na litr. Z kolei jeśli naszym problemem jest nadmierne pocenie się nóg i ich przykra woń, zdecydujmy się na moczenie nóg w liściach laurowych: zaparzmy po łyżce tymianku, lawendy, majeranku, pokruszonego liścia laurowego i soli kuchennej w litrze wody. Napar gotujemy potem ok. 10 minut, przecedzamy i dodajemy do kąpieli.

Na piekące podeszwy najlepsza będzie pasta z 2 łyżek octu winnego, 2 łyżek soku z cytryny i łyżki proszku z liści henny. Nakładamy ją na skórę i pozostawiamy przynajmniej na 2 godziny. Potem zmywamy ciepłą wodą i dokładnie osuszamy stopy. Choć henna zabarwi skórę, nie zrażajmy się tym, bo zabieg na długo łagodzi dolegliwości, jakie wywołują piekące podeszwy.

Na bosaka Chodzenie bez butów to najlepsza gimnastyka dla stóp i doskonały sposób na zachowanie zdrowej skóry. Jeśli pogoda nie pozwala wędrować po trawie i piasku, to przynajmniej róbmy to po dywanie. Polecam też jogę. Dzięki jej praktykowaniu można pozbyć się np. płaskostopia.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze