Według badań ECAP aż 24% Polaków cierpi na alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa, a 11% choruje na astmę. Przez wiele lat alergie występowały bardzo rzadko, jednak w ostatnich latach, częstotliwość zachorowalności zdecydowanie się zwiększyła.
Powracający katar i kaszel to pierwsze zmiany w organizmie, które powinny zasugerować, że coś jest nie tak. W grę może wchodzić alergia lub nawet astma. Z alergią zmaga się w obecnych czasach wiele osób, jednak nadal niewiele z nas wie, czym tak naprawdę ona jest. „Alergia oznacza nadmierną, swoistą reakcję układu immunologicznego na kontakt z substancjami, które u osób zdrowych nie czynią żadnej szkody. Układ odpornościowy alergika rozpoznaje te substancje i traktuje jak wroga, uruchamiając reakcję zapalną. Sama nazwa alergia oznacza inne reagowanie na bodźce wnikające do organizmu lub z nim się stykające. W wyniku tej reakcji powstają różne dolegliwości, katar, kaszel, swędzące zmiany skórne, które bywają bardzo uciążliwe”, tłumaczy dr n. med. Piotr Dąbrowiecki z Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP
Na co dzień nie zawsze myślimy o tym, co może się kryć w naszym domu: dywany z długim włosiem, meble z tapicerką, pluszowe zabawki to idealne powierzchnie do gromadzenia się kurzu, sierści zwierząt oraz innych alergenów. Samo regularne sprzątanie jest bardzo ważne, ale równie istotne jest wykonywanie tego w przemyślany sposób, który skutecznie eliminuje alergen. Podczas wyboru odpowiedniego odkurzacza należy zwrócić uwagę na odpowiednie dobranie filtrów i worków. Współczesne worki do odkurzaczy potrafią zatrzymać zanieczyszczenia i alergeny o średnicy 1 mikrona, czyli 15-krotnie mniejszej od średnicy ludzkiego włosa. Niebagatelne znaczenie ma częste wietrzenie domu, co pozwoli zachować cyrkulację powietrza i znacznie utrudni tworzenie się pleśni. Kluczowe jest również częste pranie pościeli, a w przypadku uciążliwych alergii, zadbanie o sprzęt, który w mechaniczny sposób oczyści powietrze w domu.
Firma Electrolux zainicjowała akcję edukacyjną „Oddychaj na zdrowie”, której celem jest uświadomienie Polakom, jak dbanie o czystość w domu może wpłynąć na jakość życia osób cierpiących na alergie czy astmę. „Badania naukowe i dane epidemiologiczne wskazują, że przebywanie w środowisku o zwiększonym poziomie zanieczyszczeń powietrza może istotnie wpływać na rozwój i dynamikę procesu uczulenia. W ostatnim dziesięcioleciu nastąpił dwukrotny wzrost częstości występowania chorób atopowych - alergicznego nieżytu nosa, astmy, atopowego zapalenia skóry - mimo że stężenia alergenów pozostały w tym czasie na podobnym poziomie. To niemożliwe, aby doszło do zmian w strukturze genów odpowiedzialnych za rozwój alergii i zmieniło się środowisko, w którym żyjemy”, wyjaśnia dr Dąbrowiecki , ekspert kampanii.