1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Zdrowie

Jaka dieta jest najzdrowsza dla ciebie?

123rf.com
Połowa Polaków robi postanowienie noworoczne. Najczęściej chcą schudnąć i prowadzić zdrowszy tryb życia - wynika z badania IBRiS. Którym dietom warto ufać? Ekspert zdrowego stylu życia przygląda się najpopularniejszym dietom tego sezonu, tłumaczy zasady i radzi, które wybrać dla siebie.

Dieta paleo Kuracja polega na jedzeniu pokarmów prehistorycznych myśliwych-zbieraczy, dlatego inaczej określa się ją dietą jaskiniowca lub dietą przodków. Dieta cieszy się dużą popularnością wśród gwiazd, jedną z jej promotorek jest Megan Fox - aktorka unikała produktów przetworzonych, cukru, roślin strączkowych, fast foodów. Jadła chude mięso (o niskiej zawartości tłuszczu), bogate w witaminy owoce i warzywa, a także ryby, owoce morza, grzyby, orzechy, miód. Całość wspierała regularną aktywnością fizyczną. „Założenia diety paleo są bardzo słuszne i zasadne. Zakładają spożywanie produktów nieprzetworzonych, a więc zdrowych i naturalnych. Co więcej, tak jak ludzie pierwotni, spędzamy dużo czasu na świeżym powietrzu, biegamy, spacerujemy, pływamy. Warto dietę paleo, podobnie jak każdą inną, dostosować pod swoje indywidualne potrzeby i preferencje – może bowiem być jednocześnie smaczna, zdrowa i przyjemna. Jeżeli nie potrafimy tego zrobić samodzielnie, skorzystajmy z pomocy eksperta”, mówi Fit Master Michał Stachów.

Dieta bezglutenowa Kuracja wymaga eliminacji glutenu, który można znaleźć na przykład w wielu płatkach śniadaniowych, makaronach, pieczywie, produktach przetworzonych. Najłatwiej sięgać po jedzenie oznaczone symbolem przekreślonego kłosa. Coraz częściej taką dietę stosują nie tylko osoby z celiakią lub alergią, ale również zdrowe. „Produkty, w których gluten występuje naturalnie, są genetycznie modyfikowane i zawierają go w sobie kilkukrotnie więcej, niż miało to miejsce kiedyś. Jest to podyktowane czynnikiem czysto ekonomicznym, okupionym naszym zdrowiem. Nadmiar glutenu prowadzi do licznych problemów zdrowotnych. Warto profilaktycznie ograniczać go do niezbędnego minimum lub wyeliminować z diety”, wyjaśnia ekspert. Należy pamiętać, że restrykcje diety bezglutenowej należy utrzymywać przez cały czas. Dopiero takie postępowanie pozwoli dostrzec upragnione i satysfakcjonujące rezultaty.

Fakty i mity o dietach cud będzie można poznać podczas wykładu „Aktywnie i zdrowo przez życie” w Nowym Rynku w Jeleniej Górze – 17 stycznia o godz. 18.00. Spotkane poprowadzi Fit Master – Michał Stachów. Wydarzenie odbędzie się w ramach Strefy Kobiet - cyklu bezpłatnych spotkań dla pań, które poświęcone są wszystkiemu co dla nich ważne, między innymi samorozwojowi, trendom czy urodzie. Wstęp wolny.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze