1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Zdrowie
  4. >
  5. Wszystko o bólu głowy

Wszystko o bólu głowy

123RF.com
123RF.com
Bóle głowy. Któż ich nie ma. Jednak bólowi bólowi nie jest równy, ważne by określić jego typ. Wtedy łatwiej się z nim uporać.

Napięciowy

Najbardziej rozpowszechniony ból głowy (do 70 proc. przypadków), odczuwany jako stale utrzymujący się ból lub ciśnienie wokół głowy, zwłaszcza w okolicach skroni, albo z tyłu głowy. Nie tak silny jak migrena, zwykle nie powoduje mdłości i torsji, pozwala na normalne funkcjonowanie. Zastosowanie ogólnodostępnych środków przeciwbólowych takich jak aspiryny, ibuprofenu czy paracetamolu przynosi ulgę.

Klusterowy

Dużo częściej dotyczą mężczyzn niż kobiety, występują cyklicznie lub w „skupiskach”. Pojawiają się nagle, są bardzo silne, odczuwane po jednej stronie głowy, często towarzyszy im łzawienie oczu, zatkanie i wyciek z nosa po tej samej stronie głowy. Atakowi bólu towarzyszy pobudzenie (cierpiący człowiek na przykład chodzi wkoło) – w przeciwieństwie do migreny, która uniemożliwia jakąkolwiek aktywność. Cierpiący na taki ból głowy powinni się udać do lekarza neurologa.

Zatokowy

Procesy zapalne w zatokach, często spowodowane infekcją mogą wywoływać ból głowy. Zwykle towarzyszy on gorączce. Ten typ bólu głowy ustępuje po zastosowaniu antybiotyku, leków antyhistamiowych lub obkurczających zatoki. Można się wspomagać domowymi sposobami – kuracją czosnkową lub gorącą kąpielą z dodatkiem olejków eterycznych.

Ból “z odbicia”

Jak na ironię może je spowodować nadmierne stosowanie środków przeciwbólowych. Jedna z teorii która tłumaczy powstawanie tej dolegliwości głosi, że nadmiar leków przestawia nasz mózg w stan „podekscytowania” co powoduje właśnie bóle głowy, inna zaś że spadek stężenia substancji leczniczej we krwi wywołuje ból.

Ten typ dolegliwości nęka głównie kobiety, które zmagając się z bólem głowy przez długie lata zażywają leki przeciwbólowe. Sytuację pogarsza picie kawy i alkoholu, palenie papierosów. Polepszenie następuje po odstawieniu leków, a o to trudno w takiej sytuacji. Najlepiej zgłosić się do neurologa.

Migrena

Często jest dziedziczna, trwa do 72 godzin i przejawia się najczęściej jednostronnym bólem głowy, zwykle bardzo silnym. Migrena uniemożliwia codzienne funkcjonowanie, może powodować mdłości, torsje, nadwrażliwość na światło i dźwięk. Atak bólu poprzedza aura – czyli zaburzenia widzenia albo drętwienie dłoni. Najskuteczniejszą terapię może zastosować neurolog.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze