1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Zdrowie

Pigułki działanie ochronne

123RF.com
Kobiety, które przez co najmniej 10 lat stosują antykoncepcję hormonalną obniżają ryzyko zachorowania na raka jajnika o 45 proc. Należy jednak pamiętać, że moc ochronna pigułki zależy od naszych predyspozycji genetycznych.

Tak brzmi podsumowanie wyników badań przeprowadzonych na 300 tys. kobiet z całej Europy w projekcie zatytułowanym European Prospective Investigation of Cancer. Naukowcy szczegółowo przeanalizowali wpływ różnych  czynników związanych z rozrodczością.

Po antykoncepcji hormonalnej najskuteczniej chroni nas ciąża (obniża ryzyko choroby o 29 proc.) I następna dobra wiadomość - im większa rodzina, tym zdrowiej! Każde kolejne dziecko zmniejsza ryzyko nowotworu o 8 proc. Postęp cywilizacyjny wyciska swoje piętno, lekarze nie oczekują, że kobiety jak za króla Ćwieczka będą co roku zachodziły w ciążę, ale podkreślają znaczenie świadomości ryzyka, jakie wiąże się z ograniczeniem liczby dzieci. Sama zaś antykoncepcja hormonalna to kij, który ma dwa końce. Z jednej strony chroni przed rakiem jajnika, z drugiej zaś podnosi ryzyko wystąpienia raka piersi. Jak bardzo?  Według statystycznych danych wśród 100 tys. kobiet przyjmujących pigułkę przez dziesięć lat zdarza o 12 przypadków raka jajnika mniej i 50 dodatkowych zachorowań na raka piersi w porównaniu z taką samą populacją kobiet stosujących inne metody antykoncepcji.

Dla porównania wśród kobiet, które nigdy nie zaszły w ciążę ryzyko wystąpienia nowotworu jajnika lekarze szacują na 34 przypadki na 100 tys. kobiet w ciągu roku, zaś po przebyciu jednej ciąży liczba ta spada do 24 przypadków.

Nowotwór jajnika, podobnie jak większość nowotworów, jest związany z procesami starzenia. Jednak ten szczególnie trudno jest wykryć. Jeśli w rodzinie ktoś już przechodził tę chorobę, tym staranniej należy się obserwować. Niebezpieczne objawy to: ból w dolnej części brzucha, wzdęcia, niestrawność, zaparcia, odbijanie, uczucie pełności w jamie brzusznej, występujące nawet po lekkich posiłkach oraz utrata apetytu. Jeśli takie objawy nagle się pojawiają lub występują codziennie przez dłuższy czas, należy się zgłosić  do lekarza.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze