1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Zdrowie
  4. >
  5. Pigułki działanie ochronne

Pigułki działanie ochronne

123RF.com
Kobiety, które przez co najmniej 10 lat stosują antykoncepcję hormonalną obniżają ryzyko zachorowania na raka jajnika o 45 proc. Należy jednak pamiętać, że moc ochronna pigułki zależy od naszych predyspozycji genetycznych.

Tak brzmi podsumowanie wyników badań przeprowadzonych na 300 tys. kobiet z całej Europy w projekcie zatytułowanym European Prospective Investigation of Cancer. Naukowcy szczegółowo przeanalizowali wpływ różnych  czynników związanych z rozrodczością.

Po antykoncepcji hormonalnej najskuteczniej chroni nas ciąża (obniża ryzyko choroby o 29 proc.) I następna dobra wiadomość - im większa rodzina, tym zdrowiej! Każde kolejne dziecko zmniejsza ryzyko nowotworu o 8 proc. Postęp cywilizacyjny wyciska swoje piętno, lekarze nie oczekują, że kobiety jak za króla Ćwieczka będą co roku zachodziły w ciążę, ale podkreślają znaczenie świadomości ryzyka, jakie wiąże się z ograniczeniem liczby dzieci. Sama zaś antykoncepcja hormonalna to kij, który ma dwa końce. Z jednej strony chroni przed rakiem jajnika, z drugiej zaś podnosi ryzyko wystąpienia raka piersi. Jak bardzo?  Według statystycznych danych wśród 100 tys. kobiet przyjmujących pigułkę przez dziesięć lat zdarza o 12 przypadków raka jajnika mniej i 50 dodatkowych zachorowań na raka piersi w porównaniu z taką samą populacją kobiet stosujących inne metody antykoncepcji.

Dla porównania wśród kobiet, które nigdy nie zaszły w ciążę ryzyko wystąpienia nowotworu jajnika lekarze szacują na 34 przypadki na 100 tys. kobiet w ciągu roku, zaś po przebyciu jednej ciąży liczba ta spada do 24 przypadków.

Nowotwór jajnika, podobnie jak większość nowotworów, jest związany z procesami starzenia. Jednak ten szczególnie trudno jest wykryć. Jeśli w rodzinie ktoś już przechodził tę chorobę, tym staranniej należy się obserwować. Niebezpieczne objawy to: ból w dolnej części brzucha, wzdęcia, niestrawność, zaparcia, odbijanie, uczucie pełności w jamie brzusznej, występujące nawet po lekkich posiłkach oraz utrata apetytu. Jeśli takie objawy nagle się pojawiają lub występują codziennie przez dłuższy czas, należy się zgłosić  do lekarza.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze