1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Zdrowie
  4. >
  5. Aspiryna nie dla wszystkich

Aspiryna nie dla wszystkich

123Rf.com
123Rf.com
Osoby w średnim wieku biorą aspirynę na co dzień mając nadzieję, że uchroni je przed zawałem serca i udarem mózgu. – W powszechnej opinii aspiryna nie jest uznawana za poważny lek, nikt nie myśli o jej skutkach ubocznych – przestrzega dr Alison Bailey z Gill Heart Institute w Stanach Zjednoczonych.

Naukowcy starają się dociec czy rzeczywiście takie postępowanie jest bezpieczne dla zdrowia. Przeanalizowali dane pochodzące z dziewięciu badań prowadzonych w Stanach Zjednoczonych, Japonii i Europie. Miały one jeden cel: ustalenie czy aspiryna przynosi korzyści ludziom, u których nie stwierdzono choroby kardiologicznej.

W sumie w badaniach wzięło udział ponad 100 tys. osób, które nie przechodziły ani zawału, ani nie miały udaru mózgu. Wszyscy uczestnicy regularnie zażywali aspirynę lub placebo.

Okazuje się, że przyjmowanie tego leku obniża o 10 proc. ryzyko wystąpienia chorób kardiologicznych i o 20 proc. ryzyko zawału serca. Mimo to skutki uboczne przeważają nad korzyściami. Zażywającym aspirynę zagraża poważne w skutkach krwawienie z układu pokarmowego (wzrost ryzyka o 30 proc.). Śmiertelność wśród uczestników badania była taka sama  dla osób biorących aspirynę, jak dla osób przyjmujących placebo. I wbrew wcześniejszym doniesieniom, nie stwierdzono, by lek ten chronił przed wystąpieniem nowotworu.

Autorzy badań podkreślają, że aspiryna przyjmowana codziennie może ratować życie, ale tylko w przypadku ludzi mających chore serce. U mężczyzn lek ten obniża ryzyko wystąpienia ponownego zawału o 20-30 proc. Równie korzystny jest dla kobiet, które przeszły już udar mózgu.  Aspiryna przeciwdziała tworzeniu się skrzepów w naczyniach krwionośnych.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze