Dieta portfolio to propozycja dla osób, które zmagają się ze zbyt wysokim poziomem cholesterolu. Jeśli ten problem cię dotyczy, sprawdź, na czym polega dieta porfolio.
Podwyższony poziom cholesterolu to zmora naszej cywilizacji: jemy za dużo, za tłusto, za mało się ruszamy. Tymczasem zbyt wysoki cholesterol, zwłaszcza frakcja LDL, odpowiada za tworzenie się złogów miażdżycowych w naczyniach, co w konsekwencji prowadzi do udarów i zawałów serca.
Wysoki cholesterol można obniżać różnymi sposobami, służą do tego również leki, jednak najskuteczniejszą metodą walki jest wprowadzenie zdrowych nawyków, które dotyczą diety i aktywności fizycznej.
Dieta portfolio podobnie jak inne rekomendowane przez lekarzy i dietetyków diety (np. dieta śródziemnomorska lub dieta DASH) opiera się na białku roślinnym oraz dużej ilości warzyw. Jest jednak, jak mówią jej promotorzy, bardziej roślinna niż w/w wspomniane.
Dieta portfolio to nie jest dieta odchudzająca, choć – jeśli zredukuje się liczbę kalorii – może pełnić i taką rolę.
Dieta portfolio zakłada codzienne spożycie:
- białka roślinnego z roślinnych strączkowych, zwłaszcza z soi (50 g białka roślinnego przy diecie 2000 kcal)
- błonnika pochodzącego z owsa, jęczmienia oraz owoców, takich jak jabłka, jagody i cytrusy (20 g błonnika rozpuszczalnego przy diecie 2000 kcal)
- nasion i orzechów, a zwłaszcza migdałów (45 g dziennie Przy diecie 2000 kcal)
- steroli roślinnych, występują naturalnie w olejach, nasionach roślin strączkowych oraz warzywach. można je również znaleźć w żywności wzbogaconej (np. margarynach) lub w suplementach ( 2 g)
- tłuszczach roślinnych pochodzących z awokado i olejów roślinnych takich jak olej rzepakowy i oliwa.
Z uwagi na określone proporcje zalecanych składników, w przypadku diety portfolio, najlepiej ułożyć jadłospis w pod okiem dietetyka.
Skuteczność diety portfolio opracowanej w 2003 roku przez profesora Davida Jenkinsa, potwierdzają liczne badania. W badaniu przeprowadzonym przez zespół prof. Jenkinsa wykazano, że u pacjentów stosujących dietę niskotłuszczową przez 4 tygodnie poziom „złego” cholesterolu LDL obniżył się o 12%, natomiast w przypadku diety Portfolio, wzbogaconej w wyżej wymienione produkty redukcja LDL, tak zwanego złego cholesterolu, wynosiła aż 35%.
Dieta portfolio jest zalecana przez takie organizacje jak: Europejskie Towarzystwo Badań nad Miażdżycą (EAS, ang. European Atherosclerosis Society), Heart UK oraz Canadian Cardiovascular Society (CCS).
* Przy pisaniu artykułu korzystałam z informacji zawartych w tekście „Dieta Portfolio – charakterystyka diety i jej skuteczność”, Karoliny Bernackiej na stronie dietetycy.org