1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Chora wątroba – czy wiesz, jak rozpoznać problem?

Kiedy dokuczają nam nudności czy wymioty, pierwszą myślą jest zatrucie lub wirus. Nadmierne zmęczenie i rozbicie przypisujemy chętnie przepracowaniu. Tymczasem mogą być to również sygnały zwiastujące problemy z wątrobą. Zobacz, co warto wiedzieć o chorobach wątroby – i jak radzić sobie z dolegliwościami.

Niestety – wiele chorób wątroby daje o sobie znać w mocno zaawansowanym stadium. Niekiedy jednak otrzymujemy różne sygnały ostrzegawcze, które powinny od razu przykuwać uwagę. Na nasze nieszczęście wiele z nich to symptomy mało charakterystyczne, mogące zwiastować także wiele innych schorzeń, co bardzo utrudnia właściwe zdiagnozowanie problemu. Wśród takich objawów wymienić należy uczucie zmęczenia (nieadekwatne do podejmowanej aktywności), ogólne rozbicie, objawy grypopodobne, a nawet ból mięśni i stawów. Najczęściej jednak na „trop” chorej wątroby naprowadzają nas objawy ze strony układu pokarmowego, takie jak nudności, wymioty, biegunka czy też brak apetytu i spadek masy ciała. W końcu mamy też charakterystyczne dolegliwości, bezpośrednio wskazujące na wątrobę: ból lub dyskomfort w prawej części nadbrzusza lub żółtaczkę, czyli żółtawe zabarwienie skory oraz białek oczu. Kiedy tylko zauważymy takie symptomy, nie zwlekajmy z wizytą u lekarza – warto też sięgnąć po preparat na np. Essentiale.

Dlaczego wątroba choruje?

Często choroby wątroby kojarzą nam się głównie z nadużywaniem alkoholu czy otyłością. Warto jednak pamiętać, że przyczyn wystąpienia problemu jest znacznie więcej. Na stłuszczenie wątroby narażone są faktycznie osoby otyłe i z nadwagą, ale również chore na cukrzycę lub z wysokim cholesterolem. Dzięki odpowiedniej diecie i aktywności fizycznej możemy w znaczący sposób redukować ilość złogów tłuszczowych w wątrobie. Wspomniane wyżej długotrwałe nadużywanie alkoholu prowadzić może do alkoholowego uszkodzenia wątroby – niestety bardziej zaawansowane zmiany bywają nieodwracalne. Kolejną przyczyną problemów z wątrobą może być przedawkowanie leków lub po prostu sięgnięcie po leki, z którymi nasza wątroba nie będzie umiała sobie poradzić. W końcu pamiętać musimy o wirusowym zapaleniu wątroby: ma ona aż pięć typów (A, B, C, D, E). W przypadku choroby wirusowej dolegliwościom ze strony układu pokarmowego towarzyszą zwykle gorączka i żółtaczka, mogą występować też objawy grypopodobne.

Leczenie i profilaktyka

Jeśli chodzi o leczenie wątroby, jest ono ściśle uzależnione od przyczyny wystąpienia problemu. W związku z tym, kluczowa jest prawidłowa diagnoza, postawiona przez lekarza specjalistę, który przepisze nam odpowiednie leki lub wyda zalecenia. Nie ulega wątpliwości, że zarówno w przypadku kuracji, jak i profilaktyki, niezwykle istotny jest zdrowy styl życia. Jego podstawę powinna stanowić zrównoważona dieta, pełna warzyw i owoców, z niewielką ilością tłuszczy i węglowodanów. Powinniśmy też unikać alkoholu i zażywania silnych leków. Warto rozważyć zwiększenie aktywności fizycznej, co pozwoli nam kontrolować masę ciała i redukować złogi tłuszczowe. W przypadku wirusowego zapalenia wątroby niezwykle skuteczne okazują się szczepienia ochronne.

Problemy z wątrobą nie zawsze dają charakterystyczne objawy; w razie wątpliwości warto skonsultować się z lekarzem. Pamiętajmy, że zrównoważona dieta oraz aktywność fizyczna w znaczący sposób zmniejszają ryzyko zachorowania.

 

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze