fbpx

Czy szczepić się przeciwko grypie?

Czy szczepić się przeciwko grypie?
123rf.com

Grypa należy do najczęstszych chorób, na które zapadają Polacy i dotykają co roku miliony osób. Do zakażenia dochodzi zwykle drogą kropelkową, gdy chory kaszle lub kicha. W ten sposób wirusy łatwo namnażają się i przenoszą z jednej osoby na drugą. Zdaniem lekarzy najlepszą profilaktyką są szczepienia, ale Polacy stosują je dużo rzadziej niż mieszkańcy Europy zachodniej. U progu sezonu grypowego warto poznać fakty i mity na temat szczepień.

Szczepienia to najlepsza profilaktyka grypy – FAKT

Każdego roku na całym świecie grypą zaraża się nawet 10% osób dorosłych i 30% dzieci. – Według Światowej Organizacji Zdrowia szczepionki są najskuteczniejszym sposobem zapobiegania grypie i jej groźnym powikłaniom. Niestety, jak wynika z badań, Polacy najczęściej się nie szczepią – mówi lek. med. Mariola Madler–Litera, specjalista medycyny rodzinnej, współzałożycielka NZOZ „Twój Lekarz”.

Nie ma znaczenia, kiedy się zaszczepię – MIT

W naszej strefie klimatycznej najlepiej zaszczepić się od września do końca grudnia, czyli właśnie teraz. Zdaniem ekspertki ważne jest, by zdążyć przed szczytem zachorowań, który w Polsce przypada od stycznia do końca marca. Po podaniu szczepionki układ immunologiczny organizmu wytwarza własną obronę. Odporność rozwija się w ciągu 2–3 tygodni i utrzymuje się przez 6–12 miesięcy. Szczepionki są skuteczne nawet w 90%.

Szczepienie należy powtarzać co roku – FAKT

Każdego roku Światowa Organizacja Zdrowia opracowuje nowy skład szczepionki, aby dopasować go do szczepów krążących aktualnie w populacji.

Obecnie dostępne są tak zwane czterowalentne szczepionki, które chronią przed czterema szczepami wirusa – dwoma typu A i dwoma typu B. Atakują one drogi oddechowe, powodują gorączkę, bóle głowy, ogólne złe samopoczucie, bóle mięśni, uczucie zmęczenia, bóle gardła, kaszel – tłumaczy lekarka.

Kobiet w ciąży nie należy szczepić – MIT

Grypa u kobiet w ciąży występuje częściej niż u innych osób i może przebiegać z zaostrzeniem objawów oraz powikłaniami. Szczepienie jest wymieniane jako priorytetowe i zalecane przez wszystkie międzynarodowe organizacje zdrowotne – wyjaśnia lek. med. Mariola Madler–Litera. Polecane jest również wszystkim kobietom planującym, a także będącym w ciąży (szczególnie w drugim i trzecim trymestrze, kiedy najczęściej dochodzi do hospitalizacji ciężarnej w przypadku zakażenia wirusem grypy).

Każda zdrowa osoba może się zaszczepić – FAKT

Jeśli nie ma przeciwskazań medycznych, szczepienia przeciw grypie można stosować już od szóstego miesiąca życia. Każde podanie szczepionki musi być oczywiście poprzedzone konsultacją lekarską.

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze