Jedzenie produktów wysokoprzetworzonych oraz zmiany nawyków żywieniowych doprowadziły do spożywania nadmiernej ilości soli w Polsce. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, by nie było to więcej niż 5 gramów, tymczasem dwukrotnie przekraczamy tę normę. Jakie przekonania na temat soli są szkodliwe?
W gorącym i wilgotnym klimacie potrzebujemy więcej soli, ponieważ tracimy ją wraz z potem.
Zawartość soli w pocie jest niewielka i nie potrzebujemy spożywać jej więcej w gorące i wilgotne dni. Ważne jest natomiast, by wtedy bardzo dużo pić.
Sól morska jest lepsza niż sól rafinowana, ponieważ jest naturalna
Niezależnie od pochodzenia soli, nadmierne spożycie sodu jest szkodliwe dla zdrowia. Prowadzi do rozwoju chorób krążenia i nerek. Ponadto zwiększa ryzyko udaru mózgu, raka żołądka a nawet rozwoju osteoporozy.
Sól dodawana podczas gotowania albo jako przyprawa jest głównym źródłem tego składnika w organizmie.
W wielu krajach aż 80 % spożywanej soli pochodzi z produktów wysokoprzetworzonych.
Jedzenie bez soli nie ma smaku.
Na początku na pewno można mieć takie wrażenie, ponieważ kubki smakowe muszą się przystosować, ale z czasem, gdy przyzwyczaimy się do mniejszej zawartości soli, zaczniemy wyczuwać dużo innych, wcześniej „zagłuszonych” smaków.
Produkty z dużą zawartością soli mają słony smak.
Niektóre produkty, mimo że mają dużą zawartość soli, wcale nie są słone w smaku. Wynika to z dodawania do nich innych składników, np. cukrów, które mają działanie neutralizujące. Informacje o zawartości soli w danym produkcie podawane są na etykiecie.
Nadmierne spożycie soli jest niezdrowe tylko dla osób starszych.
Nadmierne spożycie soli prowadzi do nadciśnienia niezależnie od wieku.
Zmniejszenie spożycia soli może być szkodliwe dla zdrowia.
Obecnie praktycznie nie ma ryzyka doprowadzenia do niedoboru soli, ponieważ jest ona właściwie wszechobecna w codziennym pożywieniu.