fbpx

Słońce kusi, czerniak czyha

Słońce kusi, czerniak czyha

Po długiej zimie oraz okresie izolacji większość z nas spragniona jest słońca i energii, którą nam daje. Warto jednak przypomnieć jak odpowiedzialnie korzystać z kąpieli słonecznych.

Maj jest Światowym Miesiącem Świadomości Czerniaka. To czas, kiedy dużo mówi się o profilaktyce tego nowotworu. I słusznie, bo skóra po zimie narażona jest na szybkie poparzenie słoneczne, a to właśnie ono aż dwukrotnie zwiększa ryzyko wystąpienia czerniaka! (badania: „The risks and benefits of sun exposure” Hoel D.G., Berwick M., de Gruijl F.R., and Holick M.F., 2016).

Według Krajowego Rejestru Nowotworów w Polsce co roku diagnozowanych jest blisko 4000 zachorowań na tę chorobę, a ponad 22 000 europejskich obywateli traci życie z powodu czerniaka. To najpoważniejszy rodzaj nowotworu złośliwego skóry. Jeśli zostanie wcześnie wykryty i poddany leczeniu, prawie zawsze można go wyleczyć. Jeśli nie zostanie odpowiednio wcześnie zdiagnozowany i rozprzestrzeni się na inne części ciała, może być śmiertelny.

Za najistotniejsze czynniki zwiększonego ryzyka zachorowania uznaje się: intensywne działanie promieniowania UV naturalnego, czyli promieni słonecznych, oraz sztucznego (np. w solariach), stałe drażnienie mechaniczne lub chemiczne, niską zawartość barwnika w skórze oraz predyspozycje genetyczne.

Co powinno wzbudzić nasz niepokój?
Sygnałem wskazującym na pojawianie się czerniaka mogą być zmiany skórne, zarówno te, które pojawiły się jako nowe, jak i rozwój lub przekształcenie już istniejących.

Wstępnym narzędziem diagnostycznym jest system kliniczny ABCDE, który pozwala na identyfikację części czerniaków i prowadzenie samokontroli skóry. Wyróżnia się w nim 5 cech charakterystycznych dla zmian mogących być czerniakiem, takich jak:

  • Asymetryczny, nieregularny kształt (od ang. asimetrical shape)
  • Brzegi niereguralne (od ang. border)
  • Czerwony, czarny kolor lub inne przebrawienia zmiany (od ang. color)
  • Duża średnica zmiany (od ang. diameter)
  • Ewolucja rozmiaru, kształtu, faktury lub koloru zmiany (od ang. evolution).,

Bardzo ważna jest czujność pacjenta i prowadzenie samodzielnej obserwacji znamion, również pieprzyków i piegów. Przydatną praktyką może być robienie zdjęć wybranych zmian lub całej powierzchni skóry i porównywanie ich w odstępie czasowym. W przypadku pojawienia się wątpliwości należy szybko umówić się na wizytę u dermatologa lub chirurga onkologa, który za pomocą dostępnych metod (m.in. dermoskopu) potwierdzi lub obali nasze podejrzenia.

Jak bezpiecznie korzystać z słońca?

Zachować zdrowy rozsądek i dawkować sobie ekspozycję na słońce – przywyczaić skórę do ostrego słońca stopniowo wystawiając się na jego bezpośrednie działanie, najpierw na kwadrans, potem można ten czas przedłużyć.

Stosować kremy do opalania chroniące przed UVA i UVB o minimum 30 SPF. Im wyższy faktor tym lepiej.

Źródło: materiały Novartis, firmy która dba o świadomość Polaków na temat czerniaka, jest partnerem Akademii Czerniaka, i sekcji naukowej Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej. Więcej informacji o czerniaku na: www.AkademiaCzerniaka.pl.

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze