1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Zwierciadło poleca
  4. >
  5. Zawsze wierna sobie – Grażyna Torbicka na okładce wrześniowego „Zwierciadła”. Nowy numer już w sprzedaży

Zawsze wierna sobie – Grażyna Torbicka na okładce wrześniowego „Zwierciadła”. Nowy numer już w sprzedaży

Bohaterką naszej okładki jest Grażyna Torbicka. Dziennikarka, edukatorka filmowa, znana z profesjonalizmu i niepowtarzalnego stylu. Ikona. A jak się zostaje ikoną? „Wiedziałam, że jestem nieśmiała, że stres związany z publicznymi wystąpieniami powoduje, że moja głowa przestaje pracować – więc krok po kroku zaczęłam to przełamywać”.

Grażyna Torbicka doszła do tego, że liczy się naturalność, nieudawanie nikogo. „Nauczyłam się więc odmawiać współpracy przy projektach, które mnie nie interesują, bo wiem, że będę wtedy sztywna i sztuczna. Przyznam ci się, że 1 stycznia tego roku postanowiłam, że teraz będę brała tylko to, co naprawdę, ale to naprawdę mnie kręci, co jest dla mnie fajne emocjonalnie, co lubię. I wiesz co? Od początku roku nie mam jednego dnia wolnego w kalendarzu”.

W Temacie Miesiąca chcemy Was przekonać, że życzliwość zmienia świat. Bo zmienia nas. Ma wpływ na poczucie dobrostanu i szczęścia. Bycie życzliwym aktywuje ośrodki przyjemności w mózgu, czyli jest powiązane z wydzielaniem tak zwanych hormonów szczęścia: serotoniny, endorfin. Jeśli uśmiecham się do kogoś, to jest duża szansa, że ten ktoś nawet nieświadomie, nie zastanawiając się nad tym, odruchowo odpowie uśmiechem. W rezultacie nasze życie staje się pełniejsze, łatwiejsze, zmniejsza się poziom stresu. A najlepsze jest to, że można jej się nauczyć. Życzliwość rozchodzi się jak kręgi na wodzie.

Aktor Maciej Musiałowski właśnie został właścicielem… zamku na Dolnym Śląsku. Na pytanie, co jest teraz dla niego najważniejsze, odpowiada: „Chcę mocno się skupić na rozwoju działalności zamku w Domanicach. Powstaną tu konwersatorium, galeria i restauracja. I szkoła platońska zarówno dla dzieciaków z domów dziecka, jak i z bogatszych domów”. Poza tym myśli o doktoracie z literatury, filozofii albo dyplomacji.

Była najsłynniejszą playmate, królową króliczków. I, co trudno zaakceptować wielu feministkom, zwłaszcza tym ze starszej gwardii, kochała nią być. Pamela Anderson mogła opowiadać, że jej nagość jest dobrowolna, wzmacniająca i radosna. Że pozuje nago dla największego magazynu dla panów, bo chce i lubi. Dla feministek była bezradną seksbombą w służbie męskich fantazji.

Jako ane_ratownica pisze na Instagramie o udzielaniu pierwszej pomocy, o prawach osób transpłciowych i o tym, że każdy może iść na basen w kąpielówkach. Ane jest osobą niebinarną i marzy o świecie mniej skoncentrowanym na płci. Bo jeśli nikt nas nie ocenia, nie patrzy taksującym wzrokiem, to zmienia w głowie wszystko. I można cieszyć się życiem.

„Rozczaruję wszystkich, którzy marzą o wspaniałej pisarskiej przyszłości – to jest praca biurowa!” – mówi autor kryminałów Wojciech Chmielarz. Każdego dnia siada się przy biurku i stuka w klawisze, w pozycji lekko pochylonej. „Wie pani, co jest bardzo częstym tematem rozmów wśród pisarzy? Co sobie wzajemnie najczęściej polecamy? Nowe ćwiczenia na kręgosłup!”.

Ktoś go kiedyś nazwał Jeremim Przyborą rapu. Jednak ŁONA, czyli Adam Zieliński, raper, producent muzyczny i prawnik, przede wszystkim jest sobą. „Moją jedyną godną odnotowania umiejętnością jest niezły słuch, a poezja kryje się czasami w zupełnie nieoczekiwanych miejscach. Łowię więc sobie poetyckie frazy w kolejkach czy klubach, czasem w czyjejś internetowej enuncjacji. A ostatnio u taksówkarzy”.

W dziale „Życie wewnętrzne” m.in. o tym, czego możemy nauczyć się od pszczół. Wie to Izabela Kawczyński, współwłaścicielka firmy 3 Bies, trenerka rozwoju.

Nastolatek w kłopotach. Jak reagować? Karać? Rozmawiać? Radzi psychoterapeuta Wojciech Eichelberger.

Kim są osoby aseksualne? Jak kochają? A może trzeba zapytać inaczej – czy w ogóle kochają? Tłumaczy seksuolog Michał Sawicki.

„Jestem jak pilot Hołowczyca na rajdzie. Mogę mówić: »W prawo jest niebezpiecznie, zwolnij«, ale to córka jest tym Hołowczycem, który trzyma kierownicę swojego życia, ja jestem tylko jej nawigatorem”. Jak wychowuje aktorka Agnieszka Sienkiewicz-Gauer, mama 7-letniej Zosi i 4-letniej Marysi?

Napisała głośną książkę „Chłopki”, opowiadającą o życiu na wsi naszych babek i prababek. „Były przeciążone, zasmucone, przerażone i niespełnione” – mówi Joanna Kuciel-Frydryszak. „Życie to inni, ja nie jestem ważna. Znamy to dobrze. Powiedziałabym nawet, że jako pierwsze pokolenia uczymy się, że nasze pragnienia czy marzenia też się liczą”.

Pracuje z rodzinami, które mają dzieci adoptowane lub z niepełnosprawnościami. Umie to dobrze, bo sama jest mamą Małego Buddy, czyli chłopca z zespołem Downa, i dwójki adoptowanych dzieci. W cyklu „Mam wpływ” przejmująca rozmowa Remka Grzeli z Agatą Komorowską, coachką, autorką książek i szkoleń, samodzielną mamą czwórki dzieci. Autorką książek m.in. „Przez Ciebie, synu. Czego nauczył mnie syn z zespołem Downa”.

„Struktury władzy siedzą mocno w kulturze i w naszych głowach, a sama władza jest upajająca dla obydwu stron układu. Bo osoba zniewolona ma też swoje gratyfikacje” – mówi w Niezbędniku nowoczesnej dziewczyny Marta Niedźwiecka. „Te gratyfikacje to m.in. złudne poczucie bezpieczeństwa, kontroli i przewidywalności. Odczucie opieki, bo ktoś czuwa i podejmuje decyzje. Zwolnienie z autonomii, odpowiedzialności za siebie. Plus możliwość obwiniania kogoś za to, że coś poszło źle. Żeby zaistniał stosunek władzy, musi być ktoś, kto po tę władzę sięga, i ktoś, kto tę władzę oddaje – i to bardzo dobrze widać w związkach”.

„Historia na śmierć i życie” to nowa książka Wojciecha Tochmana o zabójstwie, które w 1996 roku wstrząsnęło Polską. A właściwie o jednej z oskarżonych. A może nawet nie o niej, ale o samej karze. Czy mamy prawo skazywać kogokolwiek na dożywocie? U nas rozmowa z autorem.

„Kalafiory z ogródka natarte oliwą, posypane solą i pieczone w piekarniku do czasu, aż ściemnieją. Posiekana w plasterki cukinia z grządki ułożona na posmarowanym oliwą talerzu, posypana twardym serem i zapieczona. Na Lubelszczyźnie nie ma dań tak charakterystycznych jak na Podhalu czy Śląsku, są proste smaki, ale jakie składniki!” – mówi restauratorka Agnieszka Kręglicka, od ośmiu lat właścicielka siedliska pod Kazimierzem Dolnym. Wspólnie z mężem uprawiają tu ziemię zgodnie z zasadami rolnictwa ekologicznego.

Dwustuletnią chatę na Warmii Alexandra Wojtal i jej mąż urządzili w większości z tego, co niechciane, wyrzucone lub podarowane. Powstało miejsce niezwykłe.

Badania genetyczne. O czym nam mówią? Dlaczego warto je przeprowadzać?

Nowy sezon, nowe trendy. W modzie i makijażu.

Wrześniowe wydanie miesięcznika „Zwierciadło” w sprzedaży od 3 sierpnia, wydanie podstawowe w cenie 11,90 zł. „Zwierciadło” dostępne również z dodatkami: kosmetykiem BODYBOOM w prezencie, do wyboru: ujędrniający krem-żel do biustu, ujędrniająca mleczna oliwka przeciw rozstępom; SKIN HARMONY rozpieszczająco-nawilżającym masłem do ciała; SKIN HARMONY rozpieszczająco-regenerującym masłem do ciała, kosmetykiem naturalnym VIANEK w prezencie: do wyboru krem do twarzy SPF 50, mgiełka do ciała pianka lub żel myjący, tonik lub mleczko do demakijażu, z dwoma kosmetykami FLOSLEK: SO FRUITY SORBET DO PIELĘGNACJI RĄK różne rodzaje do wyboru oraz WOW SMOOTH PEELING DO RĄK wygładzający orzech lub delikatna celuloza, lub książką na lato – różne tytuły do wyboru.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Okładka Zwierciadlo
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze