1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Zwierciadło
  4. >
  5. Pepetela „Tajny agent Jaime Bunda”

Pepetela „Tajny agent Jaime Bunda”

Wiele współczesnych kryminałów pełni tę funkcję, którą w XIX wieku spełniała powieść realistyczna. Ogromną rolę odgrywają w nich bowiem uwarunkowania społeczno-polityczne oraz obyczajowe tło, na jakim osadza się sensacyjną intrygę. Tak jest i w przypadku powieści Pepeteli.

Angolski pisarz niejednokrotnie sugeruje, że śledztwo prowadzone przez tytułowego bohatera jest nie tyle pretekstem, co parawanem. Zastosowawszy go, autor może otwarcie mówić o dziwnych zwyczajach panujących w jego państwie, m.in. o nietykalności decydentów. Którzy pozostaliby bezkarni, gdyby nie niesforny stażysta, miłośnik powieści kryminalnych, marzący o tym, by móc wymierzać sprawiedliwość – tak jak to się robi w normalnych krajach.

Upierdliwego Jaimego, obdarzonego wilczym apetytem i monstrualnymi pośladkami (bunda znaczy pupa), prawie nic nie łączy z Philipem Marlowe’em, ale jest skuteczny. I mimo rozlicznych wad nieodparcie sympatyczny. Zarówno ta dziwaczna persona, jak i niezwykła sceneria wydarzeń oraz ekstrawagancki sposób prowadzenia opowieści sprawiają, iż ta książka jest miłą odskocznią od schematycznych zachodnich produkcji.

przełożyła Zofia Stanisławska, Claroscuro, Warszawa 2010, s. 360

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze