1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Zwierciadło
  4. >
  5. Motyl i skafander

Motyl i skafander

Można mieć wszystko: urodę, pieniądze, powodzenie, wpływy zawodowe i towarzyskie. I można w jednej chwili wszystko to stracić, i żyć nadal. Najpierw w poczuciu całkowitej katastrofy, potem stopniowo zyskując przekonanie, że prawdziwe życie dopiero się zaczyna.

Przypadek Jeana-Dominique’a Bauby’ego, wieloletniego naczelnego francuskiego „Elle”, jest tak spektakularny, że gdyby nie zdarzył się naprawdę, wydałby się wszystkim nieprawdopodobny, stworzony dla potrzeb jakiegoś przewodnika współczesnej duchowości. Bauby, rażony nagle niczym gromem z nieba niszczącym wylewem, uwięziony w całkowicie sparaliżowanym ciele, przewartościował swoje życie i na nowo zobaczył świat. Schnabel, który jest nie tylko reżyserem, ale też cenionym malarzem, daje zarazem realistyczną i fantasmagoryczną wizję świata Bauby’ego. Świetne zdjęcia Janusza Kamińskiego jakby współuczestniczą w wyzwalaniu się wyobraźni i wrażliwości bohatera.

Le Scaphandre Et Le Papillon, Francja/Usa 2007, Reż. Julian Schnabel., Wyk. Mathieu Amalric, Emmanuelle Seigner, Marie-Josee Croze,Max Von Sydow,Dystr. Best Film

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze