1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Felietony
  4. >
  5. Ciekawość to pierwszy stopień do piekła

Ciekawość to pierwszy stopień do piekła

Katarzyna Miller (Fot. Krzysztof Opaliński)
Katarzyna Miller (Fot. Krzysztof Opaliński)
Jestem ciekawa człowieka, a to mnie do niego zbliża, dzięki temu mogę go zrozumieć. To jest motywacja, która daje energię, popycha do działania.

Wszyscy wiemy, że już małe dzieci są ciekawe świata, to nasza wrodzona cecha. Jej rozbudzanie jest ważnym zadaniem nauczycieli i rodziców, właściwie wszyscy dorośli powinni szanować ciekawość dzieci i odpowiadać na ich pytania, nawet jeśli nie będzie to łatwe. Dzieci potrafią zapytać o wszystko, skąd się biorą chmury albo dlaczego pada deszcz, więc możemy czuć obawę, że nie potrafimy czegoś wytłumaczyć. Jednak zamiast się tym martwić, zawsze można powiedzieć, że odpowiedzi poszukamy razem i zobaczymy, do czego nas to doprowadzi.

Autorstwo powiedzenia „Ciekawość to pierwszy stopień do piekła” przypisuje się św. Bernardowi z Clairvaux, mnichowi i mistykowi, który żył w XII wieku. Napisał traktat, w którym ciekawość opisał jako pierwszy z 12 stopni pychy prowadzącej do śmierci duszy. W tym kontekście nie dziwi, że ciekawość może się źle kojarzyć, to powiedzenie brzmi tak, jakby jego autor nas przestrzegał, nie lubił ciekawości, a nawet uważał ją za niebezpieczną. Może św. Bernard, pisząc o ciekawości, myślał bardziej o ciekawskości, czyli wściubianiu nosa w nie swoje sprawy, co rzeczywiście ma często opłakane skutki?! Tak czy inaczej jego zdaniem chcieć wiedzieć tylko po to, żeby wiedzieć, to coś złego, powinniśmy być ciekawi jedynie rzeczy ważnych i pięknych. Takie założenia są nierealistyczne, poza tym jesteśmy stworzeniami społecznymi i nie potrafimy się skupiać tylko na sobie. A ciekawość jest źródłem postępu, dzięki niej wymyślamy dużo nowych rzeczy, może dlatego Kościołowi jako najbardziej konserwatywnej instytucji nie było z nią po drodze. Dla Alberta Einsteina, jednego z najwybitniejszych naukowców w historii, ciekawość była wielką pasją i ważne było to, żeby nie przestawać pytać. Choć musiał zdawać sobie sprawę, że nauka nie zawsze przynosi powszechną szczęśliwość, za jego życia nie tylko wynaleziono bombę atomową, ale i użyto jej w czasie wojny.

W słowie „ciekawość” ukrywa się więc jakaś ambiwalencja, ale będę jej bronić, dla mnie jest pierwszym stopniem do zrozumienia, a nie piekła. W mojej pracy dzięki ciekawości nigdy się nie nudzę, przyglądam się temu, co mój klient zrobi z tym, do czego wspólnie doszliśmy podczas terapii, jak będzie się rozwijać, czy na siebie postawi. Jestem ciekawa człowieka, jego drogi, a to mnie do niego zbliża, dzięki temu mogę go zrozumieć. To jest motywacja, która daje energię, popycha do działania. Ciekawość jest również ważna w związku, sprawia, że on kwitnie, jest głębszy. Pod warunkiem jednak, że jesteśmy pozytywnie ciekawi swojego partnera czy partnerki, bo kiedy nasza motywacja bierze się z braku zaufania czy podejrzliwości, nic dobrego z tego nie wyniknie. Najważniejsze jest jednak chyba to, że ciekawość może oswajać świat i to, co nowe, a więc dostarczać antidotum na strachy i obawy. Boimy się na ogół rzeczy nieznanych, a gdy jesteśmy czegoś ciekawi, chcemy to poznać, bo im więcej wiemy, tym czujemy się bezpieczniej. Może więc w sytuacjach, gdy dopadną nas lęki i wątpliwości, warto powiedzieć sobie: „Ciekawe, dokąd mnie ta sytuacja doprowadzi” albo „Kto wie, co by było, gdybym spróbowała”, zaciekawienie doda nam odwagi. To przypomina mi obrazek z mojego ogrodu. Raz na samym jego środku znalazł się szarak. Po drugiej stronie, gdzieś we wsi, ktoś bardzo głośno piłował elektryczną piłą albo jakimś innym narzędziem. Zajączek zmierzał wyraźnie w stronę furtki, ale cofał się za każdym razem, gdy usłyszał ten przeraźliwy odgłos. Kiedy zapadała cisza, zając kicał do przodu. Bał się hałasu, ale ciekawość jednak go ciągnęła. I w końcu wykicał przez furtkę, prosto na piękną kwietną łąkę.

Katarzyna Miller terapeutka. Pisze książki, wiersze, śpiewa.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze