1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

Królowa

Stephen Frears dokonał rzeczy niemal niemożliwej: zrobił fascynujący film biograficzny o żyjącej osobie publicznej. Nie zaglądając nikomu do łóżka, nie szukając sensacji.

Błyskotliwy, dowcipny, przenikliwy film o najnudniejszej, wydawałoby się, kobiecie świata – angielskiej monarchini. Helen Mirren w tej roli to zupełnie odrębny temat, godny wielu rozpraw i najważniejszych filmowych nagród – to rola życia tej świetnej aktorki. Jednak „Królowa” jest nie tylko i nie przede wszystkim portretem tytułowej bohaterki. Frears w kilku dramatycznych dniach jej życia, które nastąpiły po śmierci księżnej Diany, ujrzał metaforę zmian kształtujących oblicze współczesnego świata. Dwór królewski, jeden z ostatnich przyczółków wielowiekowego porządku, musi ugiąć się przed wolą ludu. Królowa żywiąca od zawsze wiarę w boskie pochodzenie swojej władzy składa hołd ukochanej „królowej ludzkich serc”. Uwielbienie ludu przeniosło się z naznaczonych przez Boga na naznaczonych przez media. Dramat, komedia, diagnoza współczesności w jednym.

The Queen, Wlk. Brytania 2006, reż. Stephen Frears, wyk. Helen Mirren, Michael Sheen, Alex Jennings, James Cromwell, dystr. SPInka

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze