1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

Narodowe czytanie „Lalki”

kadr z filmu Laka w reż. Wojciech Hasa
Już w najbliższą sobotę, 5 września odbędzie się 4.edycja akcji „Narodowe Czytanie” . W tym roku będziemy czytać „Lalkę” Bolesława Prusa.

„Lalka" to obok „Faraona" najsłynniejsza powieść Prusa. W latach 1887–1889 była publikowana się w odcinkach „Kurierze Codziennym”, jako książka ukazała się w 1890 w Warszawie w wydawnictwie „Gebethner i Wolff”. Powieść nosiła liczne skróty cenzury, m.in. usunięto fragmenty dotyczące zsyłki Wokulskiego na Syberię po Powstaniu Styczniowym. Pełne wydanie powstało dopiero pod koniec XX-lecia międzywojennego, w 1935 i stanowi podstawę edytorską kolejny wznowień.

Powieść była dwukrotnie ekranizowana: w 1968 trafił do kin film Wojciecha Hasa i Beatą Tyszkiewicz i Marcinem Dmochowskim w rolach Łęckiej i Wokulskiego a w 1977 powstał serial telewizyjny w reżyserii Ryszarda Bera, w którym w rolę głównych bohaterów wcielili się Małgorzata Braunek i zmarły niedawno Jerzy Kamas.

Na potrzeby akcji „Lalka” została specjalnie zaadaptowana, tak by każdy z poszczególnych rozdziałów stanowił oddzielną opowieść. Można je pobrać na stronie , współorganizatora wydarzenia. Projekt ma na celu popularyzację czytelnictwa oraz wzmacnianie poczucia kulturowej i narodowej wspólnoty. Podczas pierwszej edycji w 2012 czytano „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, w kolejnych: dzieła Aleksandra Fredro i Henryka Sienkiewicza.

Warszawska odsłona akcji odbędzie się w Ogrodzie Saskim i potrwa w godz. 11-22. Powieść czytać będę m.in. Anna Dymna, Małgorzata Foremniak, Jerzy Radziwiłowicz, Bartłomiej Topa.  Relację można śledzić dzięki streamingowi i transmisji audiowizualnej online na stronach internetowych Kancelarii Prezydenta, Narodowego Centrum Kultury i Polskiego Radia S.A.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze