1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. Seriale telewizyjne. Na serio, kultowe! – odcinek 4

Seriale telewizyjne. Na serio, kultowe! – odcinek 4

Nie ma jednej definicji kryminału. Wiadomo, że chodzi o film ze zbrodnią w tle. Zagadkę rozwiązuje zwykle prywatny detektyw lub policjant. Jest z reguły bez grosza, bez rodziny, ma tylko zasady, których broni. Ale podły świat go przerasta: przekupni policjanci, zdeprawowani prawnicy pracujący dla mafii, żony szykujące się do zabicia mężów. Kryminały przez cały czas komuny śledziło się w czwartkowe wieczory.

Kojak (1973-1978 r.)

Porucznik Theo Kojak pracuje w wydziale zabójstw policji w Nowym Jorku. Jego rolę gra bardzo popularny u nas aktor amerykański Telly Savalas. Charakterystyczna łysina, przykryta kapeluszem i przebiegły uśmieszek na ustach, to jego cechy charakterystyczne. W Polsce serial wyświetlany był przez TVP w latach 70. Kojak jest twardym gliną i nie poddaje się dopóki nie skończy zadania. Odbudowuje wizerunek policjanta i zyskuje miano bohatera. Prawdziwą sympatię zdobywa jednak wtedy, gdy cygara i długie papierosy zamienia na... lizaki.

Porucznik Columbo (1968-2003 r.)

Ten policjant  z kolei zajmuje się głównie morderstwami, które dotyczą osób z wyższych sfer. W przeciwieństwie do innych kryminałów, już na początku każdego odcinka widz dowiaduje się, kto jest mordercą, a następnie bawi nas obserwacja śledztwa. Porucznik Columbo to sympatyczny dziwak. Ma szklane oko (protezę miał grający główną rolę Peter Falk). Nosi wiecznie pomięty prochowiec, permanentnie pali cygaro i jeździ starym i mocno zdezelowanym Peugeotem 403 kabriolet. Często rozmawia ze swoim otyłym psem rasy basset.

Miasteczko Twin Peaks (1989-1990 r.)

Serial zyskał miano kultowego. Do dziś ma wiernych fanów, którzy dyskutują o jego przewadze nad innymi filmami. Być może to zasługa jego twórców – znakomitej spółki Davida Lyncha i Marka Frosta. Agent specjalny Dale Cooper (Kyle Mclachlan) przyjeżdża do niewielkiego miasteczka Twin Peaks, by wyjaśnić tajemnicę śmierci młodej kobiety – Laury Palmer. Śledztwo wymyka mu się jednak spod kontroli. Na każdym kroku natyka się na nowe, paranormalne tropy i spotyka dziwnych ludzi. W miasteczku bowiem czai się zło.

Ciąg dalszy nastąpi...

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze