1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

Jeż Jerzy

„Jeż Jerzy” to jeden z lepszych filmów, które pojawiły się na polskim rynku w ciągu ostatnich lat. Choć jest zrealizowany na podstawie komiksu, w kontakcie z publicznością kinową okazuje się produkcją o uniwersalnym potencjale. Twórcy „Jeża…” doskonale wiedzą, za jakie sznureczki pociągnąć, by emocje zagrały u wszystkich widzów.

Rolę swego rodzaju kręgosłupa filmu pełni kilka motywów komiksowych, które scenarzysta – Rafał Skarżycki obudował serią słodko-gorzkich wątków odnoszących się do współczesnej miejskiej kultury. Jakkolwiek rubaszny i nieco prostacki jest styl Jerzego, zaprawione ironią obserwacje rzeczywistości wyprzedzają o całą długość większość dowcipów z nowych polskich komedii aktorskich. Wraz z Jeżym trafiamy do warszawskiego rynsztoka, spotykamy szalonego naukowca wyrzuconego z ciepłej posady na uniwersytecie i zderzamy się z jego wizją celebryty doskonałego (którym jest klon Jerzego). Kiedy okazuje się, że pierwowzór musi zniknąć, wpadamy w ramiona nacjonalistycznych skinheadów, którym dech zapiera wizja pozbycia się z Polski obcego (kradnącego ziemię i kobiety). Ukojenie znajdujemy tylko w objęciach Yoli, młodej mężatki, która zdradza swojego Krzysztofa, gdy ten omdlewa na jazzowych koncertach w Krakowie. Jerzemu daleko do wyrafinowania w stylu dawnej bohemy, to prosty chłopak. Wie jednak, że dziewczyny zamiast naręcza kwiatów wolą piwo w puszce, prostytutki mówią głosem Maćka Maleńczuka, a w chińskich budkach z fast-foodami kurczaka w pięciu smakach robi się nie tylko z opon... Twórcy animacji wykraczają poza ramy komiksu, nawiązują do wielu gatunków filmowych i fenomenalnie wykorzystują do własnych celów najlepsze motywy podejrzane w kinie współczesnym.

Polska 2011, reż. Wojtek Wawszczyk, Tomek Leśniak, Jakub Tarkowski, wyk. (głosy) Borys Szyc, Maria Peszek, Maciej Maleńczuk, Sokół, Monolith Films

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze