1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. Przemek Dzienis w Galerii Leica

Przemek Dzienis w Galerii Leica

Zobacz galerię 5 zdjęć
W Leica 6x7 Gallery w Warszawie trwa wystawa prac Przemka Dzienisa „PUREVIEW”. Fotograficzne pejzaże urzekają minimalizmem i malarskością.

W Leica 6x7 Gallery w Warszawie trwa wystawa prac Przemka Dzienisa „PUREVIEW”. Artysta tworzy proste w formie, ale precyzyjnie skomponowane fotografie. Warszawska ekspozycja jest premierowym pokazem nowego projektu i potrwa do 26 marca 2017.

Pejzaże, jakie przy pomocy aparatu fotograficznego tworzy artysta, urzekają minimalizmem i malarskim abstrakcyjnym gestem. Za płótno służy delikatny i zaskakujący w swojej fakturze śnieg, który niemal w całości wypełnia kadry. W pracach widać świadome ograniczanie środków plastycznych. Do uderzającej jakości technicznej obrazów, które zwykle charakteryzują realizacje Dzienisa, dochodzi nowy efekt - umiejętnie wzbudzany zachwyt nad pięknem śnieżnego pejzażu. Ten sam rodzaj fascynacji udawało się uchwycić na przykład Edwardowi Westonowi, gdy fotografował w nabożnym skupieniu amerykańskie parki krajobrazowe.

Ingerencja Dzienisa w naturalnie powstający krajobraz poprzez dodawanie barwników niesie skojarzenia z dziedzictwem szeroko rozumianego land art'u, który za główny materiał obróbki brał naturalną przestrzeń, a powstałe instalacje często mogły trwać tylko dzięki fotografii. Malarski gest na nowo otwiera definicję fotografii jako malowania światłem, którą promował jeden z jej pionierów, Talbot. Najważniejszy jednak jest tu sam kolor zderzony z pejzażem. Nowym elementem u Dzienisa, prócz zainteresowania samym pejzażem i pracą poza studiem, jest przestrzenność prac. W efekcie z płaskich  fotografii wiszących na ścianach galeryjnych zaczynają wyłaniać się trójwymiarowe obiekty.

Wystawę można oglądać w Leica 6x7 Gallery przy ul. Mysiej 3 w Warszawie, w godz: poniedziałek–sobota 10–20, niedziela 12–18; wstęp bezpłatny

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze