1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

Kim jest „Mr. Gaga”? Wyjątkowy dokument o wizjonerze tańca

fot. Gadi Dagon/ mat. pras. Gutek Film
fot. Gadi Dagon/ mat. pras. Gutek Film
Zobacz galerię 5 Zdjęć
W opinii krytyków opowieść o Ohadzie Naharinie, wieloletnim dyrektorze artystycznym najsłynniejszego zespołu tańca współczesnego z Izraela – Batsheva Dance Company to najciekawszy film o tańcu współczesnym od czasów „Piny”. Od piątku 10 marca „Mr. Gaga” jest już na ekranach.

Naharin jest twórcą GaGa, niezwykłego języka ruchowego, który jest zarazem filozofią pracy z ciałem, kompleksowym treningiem dla tancerzy. GaGa to także forma aktywności fizycznej, którą mogą uprawiać osoby niezwiązane profesjonalnie z ruchem i tańcem. Wielką fanką tej metody jest Natalie Portman.  Odkryła ją podczas przygotowań do pracy na planie „Czarnego łabędziaiDarrena Aronofsky'ego, który w 2011 przyniósł jej  Oscara dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej. Podczas wizyt w Izraelu Portman wielokrotnie trenowała intensywnie pod okiem Naharina. Choreograf wspierał ją i doradzał w przygotowaniach do roli baletnicy, podkreślając wagę znajdowania przyjemności w bólu, z którym taniec profesjonalny często się wiąże. Aktorka przyznaje, że było to niepowtarzalne i niezwykle rozwijające doświadczenie.

Reżyser Tomer Heymann towarzyszył artyście przez 8 lat, aby ukazać jego życie i niezwykłą ewolucję jako tancerza, twórcy i człowieka. Rejestrował zarówno jego życie prywatne, przebieg prób zespołu, jak i zajęcia z ruchu. Przy okazji premiery powiedział: „Ziarna, z których wyrósł ten film, zostały zasadzone około 20 lat temu, kiedy po raz pierwszy zobaczyłem na scenie Batsheva Dance Company prowadzoną przez Naharina. Moja głowa i serce doświadczyły wielkiego wstrząsu jak po koktajlu z alkoholu i narkotyków, tylko bez alkoholu i narkotyków. Kontinuum ruchu, muzyki, energii, seksualności, zmysłowości i tancerze, w których można się zakochać, zupełnie nie wiedząc dlaczego. Od tamtego wieczora sztuka tańca Batshevy stała się moją obsesją. Naharin jest ciężkim orzechem do zgryzienia, to bardzo skomplikowany i pełen sprzeczności charakter, co czyni go fascynującym tematem filmu dokumentalnego”. Do własnych nagrań Heymann dołączył materiał materiały archiwalne oraz fragmentami zapisów tanecznych spektakli Batshevy , tworząc w ten sposób niezwykłą historię o człowieku, który zrewolucjonizował świat tańca współczesnego.

na podst. mat. Gutek Film

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze