1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

Danuta Stenka: Intuicja jest moim aniołem stróżem

fot. Zuza Krajewska/ LAF
fot. Zuza Krajewska/ LAF
Choć, jak mówi, w zawodzie znalazła się przez przypadek, trudno sobie bez niej wyobrazić teatry Krzysztofa Warlikowskiego, Grzegorza Jarzyny czy Mai Kleczewskiej. Danuta Stenka jest aktorką najwyższej próby. Twarzą polskiego kina. Nie lubi, kiedy mówi się o niej „gwiazda”. Od razu dodaje: „Gwiazda świeci własnym światłem”.

„Koncert życzeń” to wstrząsający monodram w reżyserii Yany Ross, jaki grasz w TR Warszawa i Łaźni Nowej w Krakowie. Krytyk Łukasz Maciejewski, i zarazem autor wywiadu rzeki z tobą, pisał: „To pełna suspensu nuda życia, którą ogląda się niczym Hitchcockowski thriller. W przedstawieniu nie pada ani jedno słowo, a ma się wrażenie, że powiedzieliśmy sobie wszystko”. Widzowie są wokół ciebie, chodzą wokół zaimprowizowanego mieszkania… Bliżej widz już chyba być nie może?

Yana zobaczyła tę przestrzeń jako instalację. Ja, kiedy się w niej znalazłam – jako wysepkę na oceanie. Setki mil do lądu za kulisami. Jestem oglądana z każdej strony. Wydało się to piekielnie ryzykowne. Odległość między mną a widzem jest taka jak w tej chwili między nami. Bywało, że widzowie opierali się o blat stołu kuchennego, przy którym siedzę. Dzieliło nas kilka centymetrów. Po pierwszych spektaklach pojawił się pomysł odsunięcia widzów od sceny, zaznaczenia przestrzeni  taśmą czy sznurami jak w muzeum. Kiedy zaczęto ją przyklejać, powiedziałam: „Kochani, nie, już nie”. Zrozumiałam, że widzowie tworzą ściany mojego domu. Ich bliskość jest niezbędna. Zdarza się, że ktoś wchodzi na scenę. Ktoś próbował odebrać mi rekwizyty, odruchowo strąciłam tę rękę. Pewna pani weszła, żeby sprawdzić, czy rzeczywiście przed snem zakręciłam kurki z gazem. Może sądziła, że chcę się otruć?

(...)

Więcej w październikowym numerze magazynu Zwierciadło.

 

Wersja drukowana z kalendarzem do kupienia tutaj: https://zwierciadlo.pl/sklepzwierciadlo-pazdziernik-2017.html

Wersje elektroniczna do kupienia tutaj: https://zwierciadlo.pl/sklepcyfrowy/downloads/zwierciadlo-102017/

Kalendarz zawiera praktyczny planner i dużo miejsca na notatki, a także kalendarium od października 2017 do grudnia 2018, telefony alarmowe, spis dni świątecznych w 2018 roku, przeliczniki jednostkowe, zalecenia dotyczące badań profilaktycznych .

Partnerem kalendarza jest firma „Jubiler Schubert”.

W kalendarzu znajduje się również KONKURS , w którym do wygrania piękny komplet biżuterii Jubiler Schubert.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze