1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

Marina Abramović w Polsce

Fot. dzięki uprzejmości Archiwum Mariny Abramović
Zobacz galerię 4 Zdjęcia
Abramović to kobieta-ikona. Jedna z najsłynniejszych współczesnych artystek i matka performence'u już w marcu odwiedzi Polskę.

Wybitna artystka, która swoimi często kontrowersyjnymi dziełami rozkochała w sobie miliony fanów pojawi się w tym roku w CSW w Toruniu. Jej odwiedziny zaplanowane nieprzypadkowo w dniu wszystkich kobiet - 8 marca uświetni retrospektywna wystawa poświęcona jej niezwykle bogatej twórczości.

O Abramović powiedzieć można wiele. Jako jedna z pierwszych artystek, która na poważnie zajęła się sztuką performence'u wzniosła go na zupełnie inny poziom. I pokazała, że sztuka intermedialna może być szalenie ciekawa. Jej najsłynniejsze "wystawy" to przede wszystkim wspólna działalność z Ulayem (Uwe Laysiepenem, niemieckim fotografem i performerem), z którym przez lata dzieliła nie tylko życie zawodowe, ale i prywatne. To wtedy powstały takie dzieła, jak: "Relation in Space", czy "Imponderabilia", które do tej pory uważane są za jedne z najwybitniejszych aktów sztuki wizualnej.

Marina Abramović nigdy nie zaprzeczała, że to właśnie praca artystyczna jest najważniejsza w jej życiu, dlatego nawet po rozstaniu z Ulayem zwieńczonym spektakularnym pożegnaniem na Murze Chińskim (oboje artyści przemierzali Mur Chiński z dwóch przeciwległych stron, po to, by spotykając się w połowie drogi, ostatecznie się rozstać) nie przestała tworzyć. W czasie jej "solowej" twórczości powstało najwięcej prac odnoszących się zarówno do wojny w byłej Jugosławii, jak i poświęconych relacji artysty z odbiorcą. Jedną z najbardziej znanych i cieszących się największą popularnością realizacją był performance pt. "The Artist is Present", polegający na możliwości osobistego spotkania się z artystką. W nowojorskim muzeum zebrały się wówczas setki tysięcy ludzi, po to by usiąść naprzeciwko Abramović i w milczeniu patrzeć jej w oczy.

W zeszłym roku do księgarni trafiła ponadto autobiografia legendarnej artystki "Pokonać Mur" (wyd. Rebis), w której Marina przedstawia najważniejsze sceny swojego życia - wczesne dzieciństwo, relacje z rodzicami, początkowe fascynacje sztuką i narodziny miłości do performence'u. W swojej książce autorka wiele miejsca poświęciła również relacjom z mężczyznami, wielkim namiętnościom, złamanym sercom i swojej radykalnej postawie twórczej. Książka cieszyła się ogromnym sukcesem i znacznie przybliżyła fanom nieznane dotąd sceny z życia Abramović.

Teraz możliwość spotkania jugosłowiańskiej artystki będą mieli także Polacy, ponieważ nasz kraj będzie jedynym w tej części Europy, który uczestniczy w przekrojowej wystawie Mariny zrealizowanej wspólnie z Moderna Museet w Sztokholmie, we współpracy z Muzeum Sztuki Współczesnej Louisiana w Humlebæk i Bundeskunsthalle w Bonn.

"Artystka pojawi się na wernisażu, aby osobiście otworzyć swoją wystawę. Nie będzie jednak prezentować swoich performansów, a wybrane działania Abramović będą odtwarzane w czasie wernisażu (oraz w niektóre weekendy w czasie trwania wystawy) przez wyłonioną w castingu grupę performerów. Spotkanie artystki z publicznością odbędzie się następnego dnia, czyli 9 marca 2019 r." (www.csw.torun.pl)

Bilety na wystawę będzie można kupować i rezerwować online na stronie CSW Toruń od 29 stycznia 2019 r.

 

Fot. dzięki uprzejmości Archiwum Mariny Abramović

 

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze