1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. Odsłaniamy najbardziej intymne tytuły 16. Millennium Docs Against Gravity

Odsłaniamy najbardziej intymne tytuły 16. Millennium Docs Against Gravity

Poruszające historie ludzi, którzy dzielą się swoimi osobistymi doświadczeniami zobaczymy w sekcji „Historie intymne” na 16. Millennium Docs Against Gravity. Sekcji patronuje miesięcznik „Zwierciadło”.

Sekcja „Historie intymne” zawsze cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem na Millennium Docs Against Gravity. Wielu widzom imponuje odwaga bohaterów, którzy dzielą się trudnymi i często bardzo intymnymi szczegółami swojego życia.

Instynkt (nie)macierzyński

Niewątpliwie odwagi nie brakuje bohaterkom filmu „Instynkt (nie)macierzyński” („[m]otherhood” reż. Inés Peris, Laura García): kobietom, które nie planowały i nie planują macierzyństwa. Pytają: czy bycie prawdziwą kobietą zawsze jest związane z posiadaniem dzieci? Czy rzeczywiście macierzyństwo to doświadczenie, które trzeba przeżyć, aby być szczęśliwą? Wszystkie zadają kłam tym, którzy narzucają opresyjny tradycyjny wzorzec kobiecości.

Bohaterką filmu „Jej najważniejszy mecz” („Homes Hames”) Alisy Kovalenko, jest mieszkająca w Kijowie 20-letnia dziewczyna z biednej rodziny, która ma szansę odmienić swoje życie dzięki piłce nożnej. Jednak kiedy ma dołączyć do ukraińskiej drużyny narodowej, w jej życiu pojawia się kolejne wyzwanie: umiera jej matka, zostawiając dwójkę młodszego rodzeństwa dziewczyny. Teraz Alina musi wybrać: rodzina czy piłka nożna?

Mocny społecznie temat przynosi film „Kraj bez Boga” („Land without God”) Gerarda Mannixa Flynna,, wstrząsający portret irlandzkiej rodziny, która doznała przemocy ze strony przedstawicieli władz kościelnych i państwowych na przestrzeni ostatnich 40 lat. Jego bliscy opowiadają o przeżyciach z dzieciństwa, kiedy zostali zabrani z rodzinnego domu i uwięzieni w domach dziecka lub zakładach prowadzonych przez Kościół.

Najbardziej kontrowersyjny film roku?

Głośnym echem ma szansę odbić się film „Ewa nie chce spać” („Searching Eva”) , okrzykniętego przez media „najbardziej bezwstydnym filmem roku”. Jego bohaterka to modelowa współczesna osobowość medialna, której życie przypomina wiecznie zmieniający się artystyczny projekt. Przybiera różne twarze i ciągle odkrywa siebie na nowo. Jest poetką, włóczęgą, mieszkanką Berlina, feministką, modelką i pracownicą seksualną. Film opowiada o dziewczynie, która nigdy nie stoi w miejscu i której życie przypomina pędzący spektakl.

Film jest jak osobisty pamiętnik, ale nie stawia widza w niewygodnej pozycji podglądacza, bo Eva nie ma przecież nic do ukrycia, podobnie jak bohater filmu „Jonathan Agassi uratował mi życie” („Jonathan Agassi Saved My Life”). Reżyser Tomer Heymann (twórca m.in. „Mr. Gaga”) przedstawia w nim wzlot i upadek tytułowej gwiazdy gejowskiego porno. Heymann towarzyszył swojemu bohaterowi przez osiem lat i udało mu się stworzyć nietuzinkowy, niezwykle szczery portret człowieka, przechodzącego przez jeden z najtrudniejszych momentów w życiu.

Droga do Santiago

W sekcji „Historie intymne” także „Droga do Santiago” („Camino, Feature Length Selfie”), w którym zostanie pokazana historia człowieka, który nakręcił smartfonem swoją trwającą prawie 70 dni pielgrzymkę do grobu św. Jakuba w Santiago de Compostela. O podróży opowiada również „Eksperyment na tratwie” („The Raft”). Tematem filmu jest słynny socjologiczny eksperyment z 1973 r., kiedy na stalowej tratwie wysłano grupę atrakcyjnych kobiet i mężczyzn przez Atlantyk do Meksyku, celem zbadania jak będą się zachowywać przez trzy miesiące w izolacji

W sekcji nie zabraknie polskiego akcentu. Premierowo zostanie pokazany głośny film „In Touch” Pawła Ziemilskiego o mieszkańcach wsi Stare Juchy na Mazurach, z której od początku lat 80. ubiegłego wieku wyemigrowało do Islandii ponad 400 mieszkańców, co stanowi 1/3 całej społeczności. Należy dodać, że na skandynawskiej wyspie Polacy stanowią największą grupę etniczną po rodowitych mieszkańcach.

To tylko niektóre z filmów o intymnych przeżyciach, które będziecie mogli zobaczyć podczas 16. Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity. Największe święto filmu dokumentalnego w Polsce odbędzie się 10-19 maja w Warszawie, Wrocławiu i Lublinie. W Gdyni festiwal odbędzie się w dniach 15-24 maja, w Katowicach 12-19 maja, w Bydgoszczy 11-19 maja.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze