1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. Trzej Muszkieterowie

Trzej Muszkieterowie

Fot. materiały prasowe
Kolejna już adaptacja powieści Alexandra Dumasa to bardzo dobre kino rozrywkowe, zabawne zarówno dla tych, którzy pamiętają starsze wersje przygód dzielnych muszkieterów, jak i młodszych widzów, którzy dotąd nie mieli z nimi styczności.

Historię dobrze znamy. Młody i lekko narwany D’Artagnan przybywa do Paryża, gdzie z miejsca robi sobie licznych wrogów. Przypadek sprawia, że umawia się na pojedynek z trójką muszkieterów – Atosem, Portosem i Aramisem. Do walki jednak nie dochodzi ze względu na interwencję straży kardynała Richelieu. W tym samym czasie kardynał planuje spisek mający na celu przejęcie władzy królewskiej we Francji i tylko gwardziści z pomocą młodego D’Artagniania są w stanie temu zapobiec.

Reżyser filmu, Paul W.S. Anderson, pomimo już niemal dwudziestoletniej kariery, nie mógł pochwalić się jak dotąd zbyt udanymi filmami. W końcu w przypadku „Trzech Muszkieterów” trafił na odpowiedni dla siebie materiał. Jest tu wszystko to, co każda przygodowa produkcja spod znaku płaszcza i szpady mieć powinna: akcja, humor, odpowiedni rozmach. Wszystko to zrobione z poszanowaniem dla pierwowzoru, ale jednocześnie dostosowane do wymagań współczesnego widza wielkich widowisk. Wyraźną inspiracją dla filmu są (co wydaje się dość oczywiste) „Piraci z Karaibów” i w sumie jest to dobry trop, choć oczywiście daleko tej produkcji do przygód kapitana Jacka Sparrowa. Przede wszystkim zabrakło dobrych dialogów i scen, które potrafiłyby zapaść w pamięć na dłużej. Ale poza tym „Trzej Muszkieterowie” to udany film, z wartką akcją, szybkim tempem, widowiskowymi scenami pojedynków i świetnie dobranymi aktorami w rolach tytułowych (oprócz nich na drugim planie wyraźnie zaznaczają swoją obecność Milla Jovovich, Madds Mikkelsen i Christoph Waltz), który w dodatku jest całkiem zgrabnie wyreżyserowany.

Jeśli ktoś chce się po prostu rozerwać w kinie, to „Trzej Muszkieterowie” z pewnością okażą się dobrym wyborem.

The Three Musketeers, Francja, Niemcy, USA, Wielka Brytania 2011, reż. Paul W.S. Anderson, wyk. Logan Lerman, Matthew Macfadyen, Ray Stevenson, Luke Evans, Orlando Bloom, Christoph Waltz, Milla Jovovich, dystr. Monolith Films

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze