1. Zwierciadlo.pl
 2. >
 3. Kultura
 4. >
 5. Film "Sala samobójców. Hejter" dostępny na VOD

Film "Sala samobójców. Hejter" dostępny na VOD

Maciej Musiałowski (fot. Jarosław Sosiński, materiały prasowe Kino Świat)
Maciej Musiałowski (fot. Jarosław Sosiński, materiały prasowe Kino Świat)
Zobacz galerię 6 Zdjęć
Najnowszy film Jana Komasy, "Sala samobójców. Hejter" można obejrzeć już legalnie w Internecie za pośrednictwem VOD. Dystrybutor zdecydował się na taki ruch po tym, jak zaledwie tydzień po premierze filmu zamknięto kina z powodu epidemii koronawirusa.

Autorką plakatu do filmu 'Sala samobójców. Hejter' jest ilustratorka Olka Osadzińska Autorką plakatu do filmu "Sala samobójców. Hejter" jest ilustratorka Olka Osadzińska

Pomimo epidemii, w ciągu pierwszego weekendu wyświetlania obraz przyciągnął do kin grubo ponad sto czterdzieści tysięcy widzów. Tym samym reżyserowi Janowi Komasie udała się rzecz niezwykła. Ledwo opadły przecież emocje wokół jego „Bożego ciała”, które dopiero co biło się o Oscara. I które także, tak jak „Sala samobójców. Hejter”, od pierwszego dnia przyciągało do kin tłumy widzów.

Dlaczego nie?

„Skąd ta popularność?" — będą zastanawiać się ci, którzy „Sali samobójców. Hejtera” jeszcze nie widzieli. Kto film już zobaczył, zna odpowiedź. Nad historią, którą pokazał Komasa na ekranie, trudno przejść do porządku dziennego.

No ale po kolei. Najnowszy „Hejter” miał być w założeniu kontynuacją głośnej „Sali samobójców”, nakręconej ponad dziewięć lat temu. Wtedy oglądaliśmy historię nastolatka (zagranego świetnie przez Jakuba Gierszała), który uzależnia się od wirtualnego świata. Spędza w sieci praktycznie cały czas, co kończy się tragicznie dla niego samego i niezwykle boleśnie dla jego bliskich. Czy Komasa opowiada dalszy ciąg tej konkretnej historii? I tak i nie. W „Hejterze” jest łącząca te dwie fabuły bohaterka – o czym za chwilę. Pobrzmiewają też znajome wątki. I tym razem reżyser pokazuje nam, jak niebezpiecznym żywiołem jest sieć i media społecznościowe. Tyle że przez te 9 lat, jakie minęły od premiery pierwszej części, świat – również ten wirtualny – bardzo się zmienił. A więc i „Hejter” to zupełnie inna opowieść.

Głównym bohaterem jest tu Tomek. Chłopak z maleńkiej miejscowości, który trafia do Warszawy i zaczyna studia prawnicze. Szybko orientujemy się, że ambicje ma ogromne, wierzy, że świat stoi przed nim otworem. W sumie, dlaczego nie? Zwłaszcza, że są państwo Krasuccy. Wielkomiejscy, zadowoleni z siebie, zamożni, z koneksjami. Znają Tomka od dziecka. Jeździli do miejscowości, gdzie się wychował, na wakacje, a teraz wspierają go finansowo. Wszystko to brzmi pięknie, gdyby nie pewna podsłuchana – wcale nie przypadkiem – rozmowa, z której jasno wynika, że co prawda z pozoru otwarci i pełni troski Krasuccy Tomka finansują, ale za plecami się z niego podśmiewają i nim pogardzają. Uważając za parweniusza z zapadłej wiochy, który zaproszony na kolację nie wie nawet, jak zachować się przy stole. Cios jest dla Tomka tym większy, że potajemnie kocha się w córce Krasuckich – Gabi, a ona również bezceremonialnie się z niego wyśmiewa. Zresztą sama Warszawa okazuje się nie być dla Tomka tak przyjazna, jak mu się mogło wydawać. Miasto wielkich możliwości? Dobre sobie, nasz bohater dzwoniąc do dziesiątek firm, do których śle CV, wciąż słyszy to samo. Że nie są nim zainteresowani. No i jeszcze studia. Tomek z hukiem wylatuje z uczelni oskarżony o plagiat, na nic zdają się tłumaczenia, że ciężko utrzymać się w stolicy, że brak mu czasu na pisanie.

Wspólne ogniwo

To jeszcze moment, kiedy trzymamy za niego kciuki. Jak długo? Odpowiedź w kinie. Po drodze staje się dla nas jasne, że ambicja, instynkt przetrwania, urażona duma i złamane serce popchną Tomka do najgorszego. A pomocne okażą się tu nowe media i zapotrzebowanie na internetowych trolli. Hejt w sieci, suto opłacane kampanie, które mają niszczyć znanym osobom karierę, preparowanie fake newsów, fałszywe konta na Facebooku i Instagramie? Dlaczego nie. Firma, która po pierwsze w ogóle go zatrudnia, po drugie oferuje mu dobre pieniądze, a przede wszystkim – co się wkrótce okaże – daje mu właściwie nieograniczoną władzę nad życiem innych ludzi, jest agencją wyspecjalizowaną w czarnym PR-ze. I tu właśnie pojawia się wspomniana bohaterka łącząca obie części „Sali samobójców”. Grana przez Agatę Kuleszę Beata Santorska. Poznaliśmy ją 9 lat temu jako matkę głównego bohatera, teraz jest szefową agencji.

Młodzi zdolni

A skoro już o dobrych rolach mowa: obsada „…Hejtera” robi wrażenie. Dość wspomnieć Danutę Stenkę (gra Krasucką) czy Macieja Stuhra, który w filmie wciela się w Pawła, kandydata na prezydenta. Sympatycznego i zupełnie nieświadomego spisku, jaki się przeciwko niemu zawiązuje, czarnej kampanii wymierzonej przeciwko niemu. A jednak aktorem, który ma wręcz hipnotyczną zdolność skupiania na sobie uwagi jest tu grający Tomka Maciej Musiałowski (nie mylić z Maciejem Musiałem!).

Maciej Musiałowski (fot. Jarosław Sosiński, materiały prasowe Kino Świat) Maciej Musiałowski (fot. Jarosław Sosiński, materiały prasowe Kino Świat)

To właściwie debiutant, znany do niedawna głównie z serialu „Druga szansa” i programu „Ameryka Express”, a teraz także z TVN-owskiego „Kodu genetycznego”. Oraz z roli w warszawskim Och-Teatrze w spektaklu „Stowarzyszeniu umarłych poetów”, o którym wspominam także dlatego, że gra tu swoją postać na zmianę z właśnie, nomen omen, Maciejem Musiałem. W „Hejterze” daje popis umiejętności. Z jednej strony jest wrażliwcem, właściwie jeszcze dzieciakiem, typem dobrego ucznia, który tylko czeka, żeby się wykazać i żeby go pochwalono. Z drugiej – karierowiczem potajemnie pałającym żądzą zemsty. Musiałowski umie te skrajne cechy brawurowo połączyć. I jest przekonywujący. Co można powiedzieć także o Vanessie Aleksander, filmowej Gabi. To dużo mniejsza, a jednak także udana rola.

Vanessa Aleksander (fot. Jarosław Sosiński, materiały prasowe Kino Świat) Vanessa Aleksander (fot. Jarosław Sosiński, materiały prasowe Kino Świat)

Trzeba przyznać, że Jan Komasa ma oko do młodych talentów. Zjawiskowy Bartek Bielenia, nagrodzony właśnie statuetką Orła za rolę chłopaka udającego księdza w „Bożym ciele” jest na to doskonałym dowodem. Tak zresztą jak Zofia Wichłacz z „Miasta 44” czy wreszcie Jakub Gierszał, dla którego poprzednia „Sala samobójców” była jedną z pierwszych ważnych ról. „Hejter” jest wreszcie potwierdzeniem ogromnego talentu scenarzysty, zaledwie 28-letniego Mateusza Pacewicza. Pracowali z Komasą już przy „Bożym ciele”, jeździli je promować w Stanach przed Oscarami. Dla obydwu międzynarodowy sukces tamtego filmu oznacza propozycje płynące m.in. z Hollywood. I dobrze, bo to jeden z ciekawszych duetów reżyser-scenarzysta w naszym kinie.

Efekt Komasy

Ciekawe, bo o ile „Boże ciało” wydaje się być opowieścią o tym, że w człowieku tkwi dobro, które może ujawnić się nawet w okolicznościach mocno ku temu niesprzyjających, o tyle „Hejter” jest tej tezy lustrzanym odbiciem. Zło jest tu tym groźniejsze, że zupełnie nieuchwytne. Jego inicjatorów nie da się przyłapać na gorącym uczynku. Sprawcy to niekoniecznie ci, którzy zaciskają pięści czy sięgają po broń i robią komuś fizyczną krzywdę. Płatni hejterzy tacy jak Tomek siedzą grzecznie za swoimi biurkami, przed ekranami swoich laptopów. Po prostu chcą mieć pracę i właśnie za hejt im płacą. Czy to oni są winni jego konsekwencjom? Złamanym karierom, załamaniom nerwowym, a nawet realnemu rozlewowi krwi? Film stawia te i wiele innych pytań, choćby to najprostsze: „Dokąd to wszystko zmierza?”. Ale przy okazji dobrze diagnozuje też współczesną Polskę. Wydawać by się mogło, że nie jesteśmy społeczeństwem hierarchicznym, że lata PRL-u skutecznie wyrównały nas pod względem klasowym. Naprawdę? To dlaczego dzieciaki z prowincji, takie jak Tomek, w zetknięciu z sympatycznymi, tolerancyjnymi i otwartymi kosmopolitami takimi jak Krasuccy, tak często czują się, delikatnie mówiąc, jak obywatele drugiej kategorii? Albo wprost: jak śmiecie?

„Sala samobójców. Hejter” idealnie punktuje i nasze narodowe grzechy i globalne zagrożenia, ale, zdaje się, wcale nie to jest jego największą siłą. Koniec końców w kinie bardziej niż o trafne diagnozy chodzi jednak o to, żeby coś poczuć, o autentyczne emocje. A Komasa jak mało kto umie je wywoływać. Mam nadzieję, że nie zdradzę zbyt wiele, jeśli napiszę, że wzroku Tomka z finałowej sceny się nie zapomina. I efekt ten, zapewniam, utrzymuje się jeszcze długo po seansie.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
 • Polecane
 • Popularne
 • Najnowsze
 1. Kultura

"Boginie" – premiera w Teatrze Słowackiego w Krakowie

Fot. Bartek Barczyk/materiały prasowe Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie
Fot. Bartek Barczyk/materiały prasowe Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie
Teatr Słowackiego w Krakowie zaprasza na kolejną premierę, tym razem spektaklu "Boginie" opartego na mitach Orfeusza i Eurydyki oraz Demeter i Kory. – Archetypiczna energia mitów greckich, stwarza przestrzeń do poszukiwań wspólnych płaszczyzn dla antyku i świata dzisiejszego, co wydaje mi się szczególnie fascynujące – wyjaśnia reżyser Jan Jeliński.

„Boginie” to spektakl oparty na mitach Orfeusza i Eurydyki oraz Demeter i Kory, które łączy motyw wędrówki między światami żywych i umarłych. Moment przejścia oraz liczne w kulturze przedstawienia Hadesu zainspirowały twórców do postawienia pytania o kondycję bogów i bogiń. To opowieść o cielesności, bólu, chorobie, ale również o poszukiwaniu tożsamości, wracaniu do zdrowia i nauce rozumienia własnego ciała. Czym jest Hades dla Demeter, bogini urodzaju i opiekunki pięknych narodzin? Czym jest Hades dla jej córki Kory, jedynej żywej wśród umarłych? Czym jest Hades dla Eurydyki nieustannie wyciąganej z zaświatów? Czym jest Hades dla Orfea, w mitologii sławnego poety i argonauty? Czym jest Hades dla Karen Carpenter? Czym i kim jest Hades współcześnie?

– Wybrałem temat czerpiący ze świata mitycznego, ponieważ interesuje mnie badanie kondycji bóstw w kontekście współczesności. Archetypiczna energia mitów greckich, stwarza przestrzeń do poszukiwań wspólnych płaszczyzn dla antyku i świata dzisiejszego, co wydaje mi się szczególnie fascynujące – wyjaśnia Jan Jeliński, reżyser spektaklu, student V roku Wydziału Reżyserii warszawskiej Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza, laureat nagrody głównej Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu podczas 10. Forum Młodej Reżyserii za wrażliwość i autorską drogę w rozczytywaniu i redefiniowaniu archetypów kultury za reżyserię spektaklu „Nimfy 2.0” wyreżyserowanym w Starym Teatrze.

Obsada:
Natalia Strzelecka
Alina Szczegielniak
Magdalena Osińska
Karol Kubasiewicz
Rafał Szumera

Pozostali twórcy:
reżyseria: Jan Jeliński
tekst i dramaturgia: Alicja Kobielerz
scenografia i kostiumy: Rafał Domagała
muzyka: Filip Grzeszczuk
wideo: Adam Zduńczyk
projekty multimedialne: Tomasz Gawroński
inspicjent: Bartłomiej Oskarbski
producentka: Oliwia Kuc

Premierowy set: 4,5,6 czerwca
Spektakle w lipcu: 1,2,3,4 lipca

Bilety i więcej informacji na www.teatrwkrakowie.pl.

 1. Kultura

Nowy dokument z udziałem Davida Attenborougha już niedługo trafi na Netflix

Kadr z filmu dokumentalnego
Kadr z filmu dokumentalnego "Świat na granicy: Nasza planeta oczami naukowców". (Fot. materiały prasowe Netflix)
"To właśnie teraz jest dekada decydująca o przyszłości ludzkości na Ziemi" - słyszymy w zwiastunie filmu dokumentalnego "Świat na granicy: Nasza planeta oczami naukowców". David Attenborough i naukowiec Johan Rockström badają w nim degradację bioróżnorodności Ziemi i sprawdzają, czy możemy jeszcze zapobiec kryzysowi.

„Świat na granicy” opowiada o ustaleniach naukowych profesora Johana Rockströma, który cieszy się uznaniem na całym świecie. To historia o najważniejszym odkryciu naukowym naszych czasów — o tym, że ludzkość maksymalnie przesunęła granice zapewniające stabilność życia na Ziemi przez 10 000 lat, od zarania cywilizacji.

Podczas 75 minut filmu wybierzemy się w podróż, podczas której dowiemy się, jakich granic absolutnie nie wolno nam przekroczyć, nie tylko ze względu na stabilność naszej planety, ale przede wszystkich z uwagi na przyszłość ludzkości. Poznamy rozwiązania, które możemy i musimy wdrożyć już teraz, jeżeli chcemy chronić mechanizmy utrzymujące życie na Ziemi.

Narratorem filmu dokumentalnego „Świat na granicy: Nasza planeta oczami naukowców” jest sir David Attenborough. Za produkcję odpowiada uhonorowany wieloma nagrodami zespół z wytwórni Silverback Films, która stworzyła przełomowy serial „Nasza planeta” oraz dokument „David Attenborough: Życie na naszej planecie”. Film przedstawia podstawy naukowe obu tych wpływowych produkcji.

„Świat na granicy: Nasza planeta oczami naukowców” będzie można obejrzeć od 4. czerwca na platformie Netflix.

(Fot. materiały prasowe Netflix)(Fot. materiały prasowe Netflix)
 1. Kultura

"Proste rzeczy" – czuła opowieść o poszukiwaniu życiowych fundamentów

Kadr z filmu
Kadr z filmu "Proste rzeczy", na zdjęciu Błażej Sitowski. (Fot. Jarosław Sosiński/Before my eyes)
Mówią: rzuć wszystko i wyjedź z miasta. Ale co dalej? Ucieczka z miejskiej dżungli to dopiero początek, zwłaszcza wtedy, gdy zabieramy ze sobą bagaż nierozwiązanych spraw rodzinnych, tak jak bohater filmu "Proste rzeczy" Grzegorza Zaricznego.

Nagrodzony na prestiżowym festiwalu Sundance Grzegorz Zariczny to reżyser, który odważnie eksploruje terytorium na granicy fabuły i dokumentu. W „Prostych rzeczach”, czułej opowieści o poszukiwaniu życiowych fundamentów, podpatruje autentyczną relację Błażeja (Błażej Kitowski), Magdy (Magdalena Sztorc) i ich córki Ali, wprowadzając do historii katalizator w postaci fikcyjnego wujka (Tomasz Schimscheiner) – brata zmarłego ojca Błażeja, który pojawia się, by pomóc młodym w remoncie wiejskiego domu. To punkt wyjścia do refleksji nad rodzinnymi relacjami i uporządkowania bolesnych spraw z przeszłości. Zariczny w umiejętny sposób zderza tu słodko-gorzką codzienność z bezmiarem uniwersalnych problemów.

Grzegorz Zariczny, ur. w 1983 roku absolwent reżyserii filmowej Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego oraz kursu dokumentalnego w Szkole Wajdy. W 2012 roku jego dokument krótkometrażowy „Gwizdek” miał premierę światową i otrzymał Grand Prix na festiwalu filmowym w Sundance. W 2016 roku zrealizował debiut fabularny „Fale”, który miał premierę w Konkursie Głównym MFF w Karlovych Varach. W 2020 roku ukończył swój drugi film fabularny „Proste rzeczy”, który miał polską premierę w Konkursie Głównym MFF Nowe Horyzonty. (Fot. Jarosław Sosiński/Before my eyes)Grzegorz Zariczny, ur. w 1983 roku absolwent reżyserii filmowej Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego oraz kursu dokumentalnego w Szkole Wajdy. W 2012 roku jego dokument krótkometrażowy „Gwizdek” miał premierę światową i otrzymał Grand Prix na festiwalu filmowym w Sundance. W 2016 roku zrealizował debiut fabularny „Fale”, który miał premierę w Konkursie Głównym MFF w Karlovych Varach. W 2020 roku ukończył swój drugi film fabularny „Proste rzeczy”, który miał polską premierę w Konkursie Głównym MFF Nowe Horyzonty. (Fot. Jarosław Sosiński/Before my eyes)

Rozmowa z odtwórcami głównych ról: Magdaleną Sztorc i Błażejem Kitowskim

Jaką rolę w filmie odegrały wasze doświadczenia?
Grzegorz Zariczny zaprosił nas do udziału w filmie „Proste rzeczy” w momencie, kiedy byliśmy świeżo upieczonymi rodzicami. Nasza córka Alicja miała niecały rok. W tym czasie również zdecydowaliśmy się przeprowadzić na wieś i zaadaptować tam sobie część domu. Byliśmy w trakcie prac, kiedy zaczęły się rozmowy o wspólnej realizacji filmu. Najważniejszą postacią w tym układzie był Błażej. Grzegorz chciał opowiedzieć o jego trudnej relacji z ojcem i pokazać, jak młody mężczyzna – ojciec i partner - mierzy się z bolesnymi doświadczeniami z przeszłości, by odnaleźć spokój i siłę do działania w teraźniejszości.

Czy kamera w sferze intymnej jest rodzajem terapii? Przejrzeniem się w lustrze?
Kamera w sferze intymnej jest na pewno dużym przeżyciem, przynajmniej w życiu naturszczyków. Podeszliśmy do tematu z dużym zaangażowaniem, z wiarą, że historia, którą chce opowiedzieć Grzegorz, bazująca na naszych doświadczeniach, ale jednocześnie pozostająca fabułą, współgrająca z wrażliwością i wizją Grześka, będzie miała sens i będzie ważna dla widza. Chcielibyśmy, żeby ta historia kogoś poruszyła. Włożyliśmy w to dużą część siebie. Błażej na pewno musiał otworzyć swoją puszkę Pandory – dużo go to kosztowało. Czy film okazał się terapią? Nie, to tylko film.

Kadr z filmu 'Proste rzeczy', na zdjęciu Magdalena Sztorc i Błażej Sitowski. (Fot. materiały prasowe)Kadr z filmu "Proste rzeczy", na zdjęciu Magdalena Sztorc i Błażej Sitowski. (Fot. materiały prasowe)

Mieliście precyzyjny scenariusz czy improwizowaliście?
Bazowaliśmy raczej na treatmencie. Rozpisaliśmy historię, którą chcieliśmy opowiedzieć na sceny. Każdą scenę Grzegorz z nami omawiał, każda miała swój cel. My również inspirowaliśmy Grześka – przez wiele tygodni spotykaliśmy się weekendami, opowiadaliśmy o naszej codzienności, działaniach, planach, wspomnieniach. Oprócz nas i Grzegorza, w spotkaniach brał udział Tomasz Schimscheiner (filmowy wujek), Weronika Bilska (autorka zdjęć) i Bartosz Świderski (drugi reżyser).Podczas planu zdjęciowego każda scena była improwizowana. Mówiliśmy własnym językiem, niemieliśmy rozpisanych dialogów. Najczęściej wszystko działo się w jednym dublu, w długich ujęciach – jedna kłótnia, jedna scena na rybach, itd. Ogromne znaczenie w tym projekcie i jego finalnym kształcie miał też montaż – trwał ponad rok.

Czy film wpłynął na waszą rodzinę?
Cieszymy, że mogliśmy wziąć udział w takim przedsięwzięciu. Nie da się tego wymazać. To też ważna rodzinna pamiątka. Jednocześnie był to eksperyment, trochę igranie z ogniem, z emocjami, z przeszłością. Nie zawsze czuliśmy się na to gotowi. Do dziś prowadzimy dyskusje, czy to miało sens, czy ten film nie utrudnił nam pewnych spraw. Czy to tak naprawdę nie było wywoływanie duchów, które dopiero teraz zaczynają nas nękać. Czy dopiero teraz nie nadszedł czas, żeby pewien rozdział zamknąć.

Film Grzegorza Zaricznego „Proste rzeczy” w kinach od 4 czerwca.

 1. Kultura

Laurie Anderson – niekończąca się opowieść

Laurie Anderson nigdy nie powtórzyła komercyjnego sukcesu singla „O Superman”, centralnej kompozycji z debiutanckiego albumu. Dokonała jednak czegoś innego. Jej twórczość stała się przestrzenią, w której przecinają się ścieżki różnych dyscyplin. (Fot. materiały prasowe)
Laurie Anderson nigdy nie powtórzyła komercyjnego sukcesu singla „O Superman”, centralnej kompozycji z debiutanckiego albumu. Dokonała jednak czegoś innego. Jej twórczość stała się przestrzenią, w której przecinają się ścieżki różnych dyscyplin. (Fot. materiały prasowe)
Właśnie ukazała się reedycja na czerwonym winylu legendarnego albumu Laurie Anderson „Big Science”. Piękny prezent dla jej fanów. Czyli dla kogo? Znawców muzyki awangardowej? Słuchaczy popu? Publiczności galerii sztuki współczesnej? Entuzjastów nowych technologii? Miłośników poezji czy filmu?

Dobry wieczór. Tu wasz kapitan. Za chwilę podejdziemy do próby awaryjnego lądowania”. Tak zaczyna się utwór „From the Air” otwierający „Big Science”. Utwór, który zabiera słuchacza w podróż bez powrotu – w rejs spadającym samolotem. Na tle zapętlonej jak spirala muzyki unosi się elektronicznie przetworzony głos Laurie Anderson, narratorki snującej katastroficzną opowieść. Ten głos, pozornie beznamiętny, obiektywny, zdający się należeć raczej do jakiejś zaawansowanej sztucznej inteligencji niż do żywej kobiety, potrafi hipnotyzować, rozbudzać wyobraźnię, grać na emocjach. W przyszłości opowie jeszcze wiele historii, które układają się w wielką sagę o współczesności, lataniu, polityce i świecie, w którym jutro nadeszło już dziś.

Rzucam to

Kiedy Laurie Anderson tworzyła „From the Air” i inne utwory z płyty „Big Science”, była postacią znaną, ale wyłącznie w wąskim kręgu nowojorskiej awangardy. Był przełom lat 70. i 80.; Anderson przybyła do miasta dziesięć lat wcześniej, szukając odpowiedzi na pytanie, kim tak naprawdę chce być w życiu. Urodziła się w 1947 roku na przedmieściach Chicago, jako jedno z ośmiorga dzieci pary, która postanowiła stworzyć rodzinną orkiestrę. Wszyscy bracia i siostry Laurie uczyli się zatem grać na instrumentach. Jej przypadły w udziale skrzypce. Jako nastolatka ćwiczyła po sześć godzin dziennie, szykując się do kariery zawodowej wirtuozki. W wywiadach wspomina spotkanie z pewną wybitną skrzypaczką, które sprawiło, że ten plan się nie ziścił.

„Zaczęłyśmy rozmowę i ze zdumieniem odkryłam, że ona błędnie wymawia co drugie słowo, nie potrafi się wyrazić – opowiada artystka. – Zrozumiałam, że nie chcę być taka jak ona. Chcę nauczyć się mówić! Pojęłam nagle, jak wiele jest rzeczy, których się nie nauczę, jeżeli dalej będę grała na skrzypcach. Decyzja o tym, żeby przestać grać, należy do kilku rzeczy, z których w swoim życiu jestem naprawdę dumna”.

Laurie miała w przyszłości znów wziąć skrzypce do ręki, ale był to już zupełnie inny instrument – urządzenie, które sama wynalazła i zbudowała, z elektroniczną głowicą zamiast progu i smyczkiem, na którym zamiast końskiego włosia rozpięta była taśma magnetofonowa. Na razie decyduje się na studiowanie biologii. Odkrywa jednak, że bardziej od nauki zajmuje ją ekstrahowanie chlorofilu z roślin i tworzenie tym naturalnym pigmentem rysunków. Przypomina sobie wówczas, jaką przyjemność sprawiało jej zawsze malarstwo. Rzuca więc i biologię, po czym przenosi się do Nowego Jorku, na historię sztuki. Studia kontynuuje na wydziale rzeźby, ucząc się u takich ówczesnych gigantów w tej dziedzinie jak Carl Andre i Sol LeWitt. To artyści, którzy zarażają ją zamiłowaniem do estetyki minimal – upodobaniem, któremu wierna pozostaje do dziś.

Dopóki nie roztopi się lód

W Nowym Jorku dołączyła do legionu aspirujących artystek i artystów, którzy tworzyli największą cyganerię świata sztuki lat 70. Pracowała jako instruktorka rysunku, ilustrowała książki dla dzieci, pisała krytyki do magazynów artystycznych. Wszystkie te dorywcze prace miały wspierać jej eksperymenty twórcze pokazywane w niszowych galeriach. Widywano ją na ulicy podczas publicznych performance’ów. Występowała obuta w łyżwy, które były przymarznięte do bryły lodu, artystka stała na niej niczym na postumencie. W rękach miała wspomniane elektroniczne skrzypce własnej konstrukcji. Specjalny tryb opóźniania dźwięku sprawiał, że mogła na nich grać duety z samą sobą. Koncert trwał, dopóki lód, w którym zatopione były łyżwy, nie roztopił się. Wtedy uwolniona performerka mogła zakończyć występ.

Ta i podobne akcje oraz instalacje pod koniec lat 70. zapewniły Laurie uznanie w świecie eksperymentalnej sztuki. Dla szerokiej publiczności pozostawała reprezentantką egzotycznego plemienia awangardzistów robiących rzeczy, których nie pojmie nikt, kto na co dzień nie żyje w świecie alternatywnych galerii i klubów na Manhattanie. Wkrótce jednak ten stan miał się radykalnie zmienić.

Fot. Zwierciadlo.plFot. Zwierciadlo.pl

Cud

W 1981 roku w domowym studiu, w na wpół partyzanckich warunkach, Laurie nagrała utwór „O Superman”. Szykowała go jako ścieżkę dźwiękową do nowego, operowego performance’u „United States”. Znajomi namówili ją jednak, by wydać piosenkę jako singiel w limitowanej edycji. Był to raczej konceptualny gest niż próba podbijania rynku muzycznego. Monotonna, hipnotyczna, minimalistyczna ośmiominutowa kompozycja, w której Anderson przetworzonym elektronicznie głosem robota bardziej recytuje, niż śpiewa rodzaj katastroficznej litanii o samotności, lękach i obsesjach Ameryki, wydawała się ostatnią rzeczą, która nadaje się na hit. Artystka nie była więc zaskoczona, kiedy w Stanach jedna rozgłośnia po drugiej odmawiały grania utworu jako zbyt trudnego dla masowej publiczności. Tym większe było więc jej zdumienie, kiedy dowiedziała się, że w Wielkiej Brytanii „O Superman” dociera do drugiego miejsca na liście przebojów, deklasując po drodze klasyczne rockowe i popowe kawałki.

Cud dokonał się za sprawą Johna Peela, brytyjskiego prezentera radiowego, który od lat 60. był wyrocznią w kwestii nowej muzyki. Peel, słynący z tego, że za nic ma konwencje i potrafi słuchać muzyki w sposób równie wizjonerski, w jaki nowatorscy artyści ją tworzą, puścił „O Supermana” w swojej audycji i za chwilę zastęp didżejów na Wyspach także chciał ten utwór grać. W tym czasie Anderson dystrybuowała swój wydany w nakładzie tysiąca egzemplarzy singiel metodą sprzedaży wysyłkowej. Osobiście pakowała i zanosiła na pocztę każdą zamówioną płytę. Pewnego dnia odebrała telefon z Wielkiej Brytanii, dzwonił facet z zamówieniem. „Odpowiedziałam mu: »Jasne, ile kopii wysłać?« – wspomina artystka. – A Brytyjczyk odparł: »No, na wtorek potrzebowałbym 40 tysięcy, a do następnego poniedziałku drugie tyle«”. Chwilę później artystka była już w biurze Warner Bros z prośbą o pomoc w wyprodukowaniu 80 tysięcy „O Supermanów”. Koncern odpowiedział propozycją kontraktu na siedem następnych albumów. Pierwszym z nich była płyta „Big Science”.

Fot. materiały prasoweFot. materiały prasowe

Wehikuły

Laurie Anderson nigdy nie powtórzyła komercyjnego sukcesu singla „O Superman”, centralnej kompozycji z debiutanckiego albumu. Dokonała jednak czegoś innego. Jej twórczość stała się przestrzenią, w której przecinają się ścieżki różnych dyscyplin. Jej koncerty to hybryda muzyki, performance’u, wideo artu i multimedialnej instalacji. Co ważniejsze, w sztuce, którą tworzy, znika granica dzieląca eksperymentalną awangardę i kulturę popularną. Ceniona w świecie sztuki wysokiej za innowacyjną formę, Anderson przemawia jednocześnie do publiczności, która z większości koncertów muzyki współczesnej wymknęłaby się przy pierwszej dogodnej okazji. Zawsze fascynowały ją nowe technologie, w latach 80. jej nagrania brzmiały, jakby pochodziły z przyszłości, ale nigdy nie robiły wrażenia obcych współczesnej wrażliwości. Jako muzyk Anderson wróciła do gry na skrzypcach, ale spełniła też swoje młodzieńcze marzenie o nauczeniu się mówienia: realizuje multimedialne performance’y, od lat 90. reżyseruje w teatrze i operze. Uniwersytet Harvarda powierzył jej wykładanie poezji. Na tym nie koniec, w 2015 roku festiwale filmowe triumfalnie objechał jej film „Heart of a Dog”. Artystka swobodnie przemieszcza się między różnymi środkami wyrazu, podporządkowując je zawsze swojemu najważniejszemu medium – opowieści.
Piosenka, film, instalacja – to tylko wehikuły, którymi opowiadane przez Anderson historie mają dotrzeć do odbiorcy. I to właśnie na gruncie opowieści, tej najważniejszej ze sztuk, w twórczości Anderson odnajdują się tak różne grupy fanów.

„Chalkroom”, czyli pokój-instalacja i praca VR Laurie Anderson we współpracy z Hsin-Chien Huangiem, pokazywana w Muzeum Sztuki Współczesnej Stanu Massachusetts MASS MoCA (2017). (Fot. materiały prasowe)„Chalkroom”, czyli pokój-instalacja i praca VR Laurie Anderson we współpracy z Hsin-Chien Huangiem, pokazywana w Muzeum Sztuki Współczesnej Stanu Massachusetts MASS MoCA (2017). (Fot. materiały prasowe)

Zaproszenie do lewitacji

Jeszcze w 2003 roku została pierwszą oficjalną artystką rezydentką przy NASA. Bezpośrednim owocem tej współpracy był performance „The End of Moon” z 2004 roku. W kolejnej dekadzie wyposażona w nowe cyfrowe narzędzia artystka powróciła na Księżyc w VR-owej instalacji „To the Moon”. To jedna z dwóch pionierskich prac w tej technice, które Anderson zrealizowała we współpracy z tajwańskim artystą Hsin-Chien Huangim. Pierwszą był „Chalkroom” z 2017 roku, uważany za jedno z najciekawszych VR-owych dzieł, jakie do tej pory powstały w sztuce. Odbiorca zostaje zaproszony do lewitacji w przestrzeni utkanej z rysunków i tekstów Anderson. Przemierzamy uniwersum wypełnione dźwiękiem i przestrzennym głosem artystki – świat, który jest jedną wielką szkatułkową opowieścią. To historia, która dla większości z nas zaczęła się wraz z pierwszym odtworzeniem płyty „Big Science”, albumu, który wtedy brzmiał, jakby nagrano go jutro, a dziś wydaje się idealnie pasować do dnia dzisiejszego. To opowieść o człowieczeństwie w futurystycznym świecie. I choć ów świat wydaje się coraz bardziej szalony, a nawet nieludzki, ta historia – podobnie jak opowieść Laurie Anderson – pozostaje wciąż aktualna i na szczęście jeszcze się nie kończy.