1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. Książki o zwierzętach, które warto poznać

Książki o zwierzętach, które warto poznać

fot. iStock
fot. iStock
Zobacz galerię 8 zdjęć
Co czują, czy tęsknią, co robią, gdy nas nie ma? O zwierzętach piszemy, myślimy i ciągle zastanawiamy się, jaki tak naprawdę jest ich świat. Oto najpiękniejsze książki przedstawiające życie naszych braci mniejszych, które przekazują wiedzę na ich temat, obnażają ich największe sekrety, a przede wszystkim uczą wrażliwości na ich los.

"Dom ptaków", Eva Meijer

Historia tych niezwykłych zwierząt, jakimi są ptaki opowiedziana poprzez... opowieść o Len Howard - pierwszej brytyjskiej ornitolożce, która porzucając dotychczasowe miejskie życie, stała się niezrównaną znawczynią ptasich zwyczajów. Przepięknie wydana historia miłośniczki przyrody, która zaraża pasją, zaangażowaniem i oddaniem.

 \ "Dom ptakó" Eva Meijer, Wydawnictwo Marginesy

"Pies jest miłością. Dlaczego i jak twój pies cię kocha", Clive Wynne

Oczywiście tytuł książki jest stwierdzeniem - nie wyobrażamy sobie, że jest inaczej. Wszyscy "psiarze" zgodzą się z tym w 100% - więź jaka łączy nas z naszymi czworonogami jest często silniejsza i trwalsza niż z innym człowiekiem. Autor książki to pionierski psi behawiorysta, którego badania pomogą zapoczątkować nową erę: taką, w której miłość, a nie inteligencja czy uległość, stanowią sedno relacji człowiek–pies. Pozycja obowiązkowa dla każdego posiadacza psiaka i miłośnika tych przekochanych zwierząt.

 \ "Pies jest miłością", Clive Wynne, Wydawnictwo Marginesy

"Jej wysokość gęś. Opowieść o ptakach", Jacek Karczewski

Czy kogoś w ogóle interesują gęsi? Okazuje się, że tak i to bardzo, ale ta książka to nie tylko obraz tego rodzaju ptaków, ale opowieść o tych niesamowitych stworzeniach w ogóle. "Z ptakami łączy nas ponad 50 genów odpowiedzialnych za mowę, muzykowanie i śpiewanie. Nasze włosy i paznokcie zbudowane są z tego samego białka, co ich pióra. Łączy nas też zamiłowanie do patrzenia w niebo, gadania na każdy temat oraz skłonność do wiązania się w pary. Jeszcze na początku XX wieku zabijaliśmy je regularnie i odmawialiśmy im rozumu. Dopiero od niedawna rozumiemy, że należy chronić ptaki oraz krajobraz. Tylko czy to wystarczy?" - pyta wydawca książki napisanej przez miłośnika ptaków, należącego do stowarzyszenia Ptaki Polskie, które znane jest z takich kampanii społecznych jak "Bądź na pTAK!". My jesteśmy!

 \ "Jej wysokość gęś. Opowieść o ptakach", Jacek Karczewski, Wydawnictwo Poznańskie

"Opowieść o sowach", Leigh Calvez

"Nasze związki z sowami sięgają tysięcy lat wstecz" - takimi słowami zaczyna się książka, która opowiada o naszych puchatych przyjaciołach. Autor zagłębia się tu w tajniki życia różnych rodzajów sów i opowiadając o swoich fascynujących wyprawach, podczas których poznawał ich "rozkład" doby. Pięknie, wrażliwie i niezwykle ekscytująco o tych nieodgadnionych ptakach.

 \ "Rzecz o sowach", Leigh Calvez, Wydawnictwo Muza

"Lisy. Historia miłości i odrazy", Jones Lucy

Znajdzie się także coś dla fanów tych drapieżnych ssaków, które od wieków wzbudzają kontrowersje. Już sam tytuł wskazuje, że ludzie mają do tych zwierząt mieszane uczucia - przez miłość i szacunek po przesądy, że wszystko co złe, pochodzi od lisa. Autorka książki rozmawia z myśliwymi i przeciwnikami polowań, z obrońcami praw zwierząt i tępicielami szkodników, a także z weterynarzami leczącymi dzikie zwierzęta. Niezwykle pouczająca i wzruszająca.

 \ "Lisy. Historia miłości i odrazy", Jones Lucy Wydawnictwo Marginesy

"Jak zwierzę. Intymne zbliżenie z naturą", Foster Charles

Jak wygląda dzień borsuka i o czym myśli sarna? Autor stara się znaleźć odpowiedź na te pytania, nad którymi na co dzień człowiek rzadko się zastanawia. A przecież zwierzęta żyją koło nas od zarania dziejów. Dlatego też postanowił "wcielić" się w niektóre z nich i przez kilka tygodni żywił się dżdżownicami, szukał jedzenia i sypiał w norze... Co z tego wyszło? Bardzo ciekawe obserwacje.

 \ "Jak zwierzę. Intymne zbliżenie z naturą", Foster Charles, Wydawnictwo Poznańskie

"Sekretne życie krów", Young Rosamund

Może nie wszyscy mają tego świadomość, ale krowy, tak samo jak ludzie - czują, tęsknią, kochają. Nieobce jest im uczucie wstydu. Wszystko, czego możemy dowiedzieć się o tych pięknych i wyjątkowo wykorzystywanych przez ludzi zwierzętach znajdziemy w biblii krów opowiadającej o ich sekretach i tajemnicach.

 \ "Sekretne życie krów", Young Rosamund, Wydawnictwo Czarna Owca

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze