1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

Ponad 28 tys. osób obejrzało w Berlinie wystawę Pawła Althamera

fot. materiały prasowe
fot. materiały prasowe
„Almech” to zakończona w tym tygodniu niezwykła wystawa Pawła Althamera, która miała miejsce w prestiżowym berlińskim Deutsche Guggenheim. Przez niemal trzy miesiące polski performer i rzeźbiarz tworzył sztukę „exhibition in progress”, w ramach której odwiedzający wystawę mogli stać się częścią powstającej na miejscu ekspozycji. Kuratorem wystawy był Nat Trotman z nowojorskiego Muzeum Guggenheima. Wystawę odwiedziło ponad 28 tysięcy osób.

Najnowszy projekt Pawła Althamera to próba stworzenia więzi pomiędzy berlińskim muzeum i zakładem produkcyjnym ojca artysty z warszawskiej Wesołej. Część maszyn, na co dzień wykorzystywana w produkcji w fabryce, została przeniesiona do sali wystawowej Deutsche Guggenheim, a pracownicy zakładu wspólnie z Pawłem Althamerem tworzyli odlewy twarzy gości wystawy: pracowników Deutsche Bank, artystów, kuratorów, personelu i ochrony muzeum. Odlewy te montowano później na specjalnych metalowych konstrukcjach, uzupełnianych wytwarzaną przez maszyny Almechu masą poliuretanową, po czym – już jako rzeźby postaci - stawały się one częścią ekspozycji. Na czas wystawy nad wejściem do muzeum zawisł neon „Almech”, a bramę sali produkcyjnej w Wesołej opatrzono nazwą Deutsche Guggenheim.

Paweł Althamer – jeden z najbardziej znanych współczesnych polskich performerów – pobudzał kreatywność odwiedzających, zachęcał ich do innego spojrzenia na codzienność oraz współtworzenia wystawy. W ten sposób każdego dnia powstawały nowe prace. Niezwykła wystawa była na bieżąco uzupełniana przez ostatnie trzy miesiące. Obecnie tworzy ją 110 rzeźb.

Paweł Althamer – rzeźbiarz, twórca instalacji, performer – tworzy od ponad 20 lat. W latach 90-tych współtworzył „Pracownię Kowalskiego”, jedno z ważniejszych zjawisk młodej polskiej sztuki tamtego okresu. Był uczestnikiem konkursu Fundacji Deutsche Bank "Spojrzenia 2003", a rok poźniej holenderska Fundacja de Broere przyznała mu prestiżową nagrodę Vincenta Van Gogha. Zasłynął projektem „Wspólna sprawa”, w ramach którego, w czerwcu 2009 roku, 160 osób w specjalnych złotych kombinezonach poleciało z Polski do Brukseli, by uczcić 20. rocznicę odzyskania wolności w Europie Środkowej. W 2010 roku otrzymał Specjalną Nagrodę dla Kreatora Kultury w ramach Paszportów „Polityki”.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze