1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. Mała Encyklopedia Małżeńska, Krystyna Kofta

Mała Encyklopedia Małżeńska, Krystyna Kofta

Jest encyklopedia zdrowia, sportu, rolnicza, leśna, górnicza , ba! nawet domowych potworów i amuletów – aż dziw, że żaden autor nie pokusił się wcześniej o opracowanie haseł małżeńskich. Lukę zapełniła wreszcie Krystyna Kofta i jej pisana pół żartem/pół serio „Mała encyklopedia małżeńska”.

 

Jest encyklopedia zdrowia, sportu, rolnicza, leśna, górnicza , ba! nawet domowych potworów i amuletów – aż dziw, że żaden autor nie pokusił się wcześniej o opracowanie haseł małżeńskich. Lukę zapełniła wreszcie Krystyna Kofta i jej pisana pół żartem/pół serio „Mała encyklopedia małżeńska”. Skoro o małżeństwie mowa, to zacznijmy od definicji. Czym więc jest małżeństwo?

Wielka encyklopedia powszechna wyjaśnia, że chodzi o „kulturowo akceptowany związek między osobami przeciwnej płci, w którym utrzymywanie stosunków seksualnych jest aprobowane i z którym jest związane oczekiwanie, że narodzą się w nim dzieci. M. stanowi podstawowy, powszechnie społecznie uznawany sposób formowania rodziny, m. uznano za jądro rodziny”.

A teraz wersja nowej encyklopedystki, czyli o „pożyciu małżeńskim” : „Już samo słowo „pożycie” brzmi traumatycznie – jak gdyby to było jakieś życie po życiu. Albo też obrazuje to, co zostało po życie, czyli po zżęciu żyta, a wiadomo, że powstaje wtedy rżysko, niemiłosiernie kłujące, gdy ktoś się na nim kładzie. I chyba o to chodziło, przecież kobieta jako narzędzie szatana powinna się umartwiać. Lodowata w łóżku żona niekoniecznie zachęcała męża do pożycia, czy też powiedzmy łagodniej, współżycia. Znamy z literatury i z opowieści babek rady, jakie panny młode dostawały przed nocą poślubną: zaciśnij zęby, zamknij oczy, jakoś to przetrwasz!”.

Spotkanie z Krystyną Koftą połączone z wystawą prac autorki 21 lutego 2012, godz. 19, Skwer Hoovera, Krakowskie Przedmieście 60 a, Warszawa.

Wydawnictwo WAB, Warszawa 2012, s. 208

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze