1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

Holland laureatką Nagrody Wolności im. Jana Karskiego

materiały prasowe
materiały prasowe
Reżyser Agnieszka Holland została laureatką tegorocznej edycji Nagrody Wolności im. Jana Karskiego, przyznawanej przez ambasadę USA za wybitne zasługi na rzecz demokracji i praw człowieka na niwie politycznej, społecznej i kulturalnej.

Ambasador USA w Polsce Lee A. Feinstein podkreślił: „Filmy Agnieszki Holland podejmują złożoną tematykę Holokaustu. W swych dziełach oddaje hołd ofiarom a także zwykłym ludziom, którzy podejmowali ogromne ryzyko próbując ocalić swych sąsiadów. Przybliżając tę prawdziwą historię milionom ludzi, Agnieszka Holland kontynuuje myśl Jana Karskiego, który miał odwagę mówić prawdę w czasach, gdy tylko nieliczni chcieli jej słuchać”.

„Jestem zaszczycona przyznaniem mi nagrody im. Jana Karskiego, który był dla mnie ważnym wzorcem i ukształtował moją wizję odwagi. Jego dziedzictwo jest ważne nie tylko dla Polski, ale i dla całego świata” – skomentowała Agnieszka Holland po rozmowie z ambasadorem Feinsteinem, który zadzwonił do laureatki osobiście, by poinformować o nagrodzie.

Ciesząca się międzynarodowym uznaniem reżyser Agnieszka Holland jest autorką filmu "W ciemności", nominowanego do nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny. W filmach takich jak "Gorzkie żniwa", "Europa, Europa" oraz "W ciemności" Agnieszka Holland w bezkompromisowy sposób podejmuje moralne kwestie, jakie niesie ze sobą doświadczenie Holokaustu.

Oficjalna uroczystość wręczenia nagrody odbędzie się wiosną tego roku.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze