1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. Seriale skandynawskie – przegląd produkcji szwedzkich, norweskich i duńskich

Seriale skandynawskie – przegląd produkcji szwedzkich, norweskich i duńskich

„Most nad Sundem” to jeden z najpopularniejszych i zarazem najlepiej ocenianych skandynawskich seriali. Główni bohaterowie, inspektor Martin Rohde oraz policjantka Saga Noren, badają okoliczności tajemniczego morderstwa, do którego doszło na moście między Danią a Szwecją. (Fot. materiały prasowe)
„Most nad Sundem” to jeden z najpopularniejszych i zarazem najlepiej ocenianych skandynawskich seriali. Główni bohaterowie, inspektor Martin Rohde oraz policjantka Saga Noren, badają okoliczności tajemniczego morderstwa, do którego doszło na moście między Danią a Szwecją. (Fot. materiały prasowe)
Zobacz galerię 11 zdjęć
Kino ze Skandynawii od lat cieszy się uznaniem na całym świecie. Okazuje się jednak, że nie tylko filmy z tego regionu Europy są warte uwagi. Dziś polecamy wam najlepsze skandynawskie seriale. W naszym zestawieniu znajdziecie produkcje kryminalne, obyczajowe i komediowe dostępne w polskich serwisach streamingowych. 

Seriale szwedzkie

„Most nad Sundem” (4 sezony) – vod.pl

Na moście między Danią, a Szwecja znaleziono ciało. Sprawa zostaje przydzielona dwójce śledczych z graniczących ze sobą krajów. Duński inspektor Martin Rohde oraz szwedzka policjantka Saga Noren szybko odkrywają, że doszło do nie jednego, a dwóch zabójstw. Okazuje się, że górna część ciała należy do znanego polityka, natomiast dolna do prostytutki, a celem zabójcy jest zwrócenie uwagi na bagatelizowane problemy społeczne.

Szwedzki serial „Most nad Sundem” dostępny jest na vod.pl. (Fot. materiały prasowe) Szwedzki serial „Most nad Sundem” dostępny jest na vod.pl. (Fot. materiały prasowe)

„Kalifat” (1 sezon) – Netflix

„Kalifat” to jedna z najmocniejszych i zarazem najbardziej wciągających produkcji na Netflixie. Planowany atak ISIS na Szwecję łączy losy trzech szwedzkich muzułmanek: matki na zakręcie Pervin, natchnionej studentki Sulle i ambitnej policjantki Fatimy. Ten świetnie napisany dreszczowiec trzyma w napięciu od pierwszej do ostatniej minuty i pozostaje z widzem jeszcze długo po seansie.

Szwedzki serial „Kalifat” dostępny jest na Netflixie. (Fot. materiały prasowe) Szwedzki serial „Kalifat” dostępny jest na Netflixie. (Fot. materiały prasowe)

„Gösta” (1 sezon) – HBO GO

„Gösta” to słodko-gorzka opowieść o młodym psychologu dziecięcym, który rozpoczyna swoją praktykę zawodową w małej miejscowości na prowincji. Przeprowadza się tam ze Sztokholmu i wynajmuje mały domek pośrodku lasu. Bohater chce być najlepszym człowiekiem na świecie i pomagać wszystkim napotkanym na swojej drodze ludziom. Czasami mu to wychodzi, ale zdarza się też, że nic nie idzie po jego myśli…

Szwedzki serial „Gösta” dostępny jest na platformie HBO GO. (Fot. materiały prasowe) Szwedzki serial „Gösta” dostępny jest na platformie HBO GO. (Fot. materiały prasowe)

„Ruchome piaski” (1 sezon) – Netflix

„Ruchome piaski” to serial na podstawie bestsellerowej powieści Malin Persson Giolito, która została okrzyknięta najlepszą nordycką powieścią kryminalną 2016 roku. W prywatnej szkole średniej na przedmieściach Sztokholmu dochodzi do tragedii. Podczas procesu licealistki Mai Norberg na jaw wychodzą sekrety dotyczące tragicznego dnia, a także jej relacji z Sebastianem Fagermanem oraz jego dysfunkcyjną rodziną.

Szwedzki serial „Ruchome piaski” dostępny jest na Netflixie. (Fot. materiały prasowe) Szwedzki serial „Ruchome piaski” dostępny jest na Netflixie. (Fot. materiały prasowe)

Seriale norweskie

„Lilyhammer” (3 sezony) – Netflix

Norwegowie uwielbiają łączyć różne gatunki. Najlepszym tego dowodem jest serial „Lilyhammer” będący wybornym połączeniem komedii, dramatu i kryminału. Serial opowiada historię nowojorskiego gangstera pochodzącego z Włoch, który zostaje objęty programem ochrony świadków i wraz z rodziną zamieszkuje w Norwegii. Produkcja aż kipi inteligentnym humorem i stereotypami na temat skandynawskiego społeczeństwa.

Norweski serial „Lilyhammer” dostępny jest na Netflixie. (Fot. materiały prasowe) Norweski serial „Lilyhammer” dostępny jest na Netflixie. (Fot. materiały prasowe)

„Przybysze” (1 sezon) – HBO GO

Satyryczny serial sci-fi twórców „Lilyhammer”. Nad oceanem rozbłyska światło, z którego wyłaniają się ludzie z przeszłości – każdy z innego okresu historii. Nie pamiętają jak przenieśli się w czasie, jest ich coraz więcej i nie ma dla nich drogi powrotu. Kilka lat później Alfhildr z ery Wikingów zaczyna pracować z detektywem Haalandem. Natrafiają oni na trop spisku, który może wyjaśnić przyczynę dziwnych zdarzeń.

Norweski serial „Przybysze” dostępny jest na HBO GO. (Fot. materiały prasowe) Norweski serial „Przybysze” dostępny jest na HBO GO. (Fot. materiały prasowe)

„Borderliner” (1 sezon) – Netflix

Tajemniczy serial „Borderline” opowiada historię pewnego śledczego policji z Oslo. Nicolai, bo tak brzmi jego imię, chcąc chronić swoją rodzinę, a konkretnie brata, postanawia zatuszować morderstwo. Gdy jego partnerka Anniken zaczyna drążyć sprawę i podejrzewać podstęp, sytuacja robi się naprawdę napięta. Mężczyzna zostaje schwytany i wkręcony niebezpieczną grę zacierającą granice pomiędzy dobrem i złem.

Norweski serial „Borderliner” dostępny jest na Netflxie. (Fot. materiały prasowe) Norweski serial „Borderliner” dostępny jest na Netflxie. (Fot. materiały prasowe)

Seriale duńskie

„Rita” (5 sezonów) – Netflix

„Rita” to duński komediodramat o niezależnej i niezwykle elokwentnej nauczycielce, która choć uwielbiana jest przez swoich uczniów, z dorosłymi nie radzi sobie najlepiej. Najwięcej problemów przysparzają jej relacje damsko-męskie oraz relacje na linii samotna matka-dzieci. Serial świetnie ilustruje duńskie społeczeństwo i różne oblicza rodzicielstwa. Jest pełny ironii, humoru i śmiesznych bohaterów.

Duński serial „Rita” dostępny jest na Netflixie. (Fot. materiały prasowe) Duński serial „Rita” dostępny jest na Netflixie. (Fot. materiały prasowe)

„The Rain” (3 sezony) – Netflix

Sześć lat po tym, jak w wyniku epidemii wywołanej morderczym wirusem przenoszonym przez deszcz umiera niemal cała populacja Skandynawii, duńskie rodzeństwo opuszcza bezpieczny bunkier i odkrywa prawdę o losach ludzkości. Wkrótce potem dołączają oni do grupy innych ocalałych, z którymi wyruszają w niebezpieczną podróż poszukując śladów życia.

Duński serial „The Rain” dostępny jest na Netflixie. (Fot. materiały prasowe) Duński serial „The Rain” dostępny jest na Netflixie. (Fot. materiały prasowe)

„Ragnarok” (1 sezon) – Netflix

Dramat o dorastaniu „Ragnarok” oparty jest na nowym, zaskakującym spojrzeniu na mitologię nordycką. Akcja dzieje się w małym, fikcyjnym miasteczku Edda, położonym wśród pięknej norweskiej przyrody. Historia kręci się wokół jego mieszkańców, którzy... być może nie są tymi, za których się podają. Dzięki nim doświadczamy drastycznie zmieniającego się świata: topniejących biegunów, ciepłych zim i gwałtownych ulew.

Duński serial „Ragnarok” dostępny jest na Netflixie. (Fot. materiały prasowe) Duński serial „Ragnarok” dostępny jest na Netflixie. (Fot. materiały prasowe)
Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze