1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. Keanu Reeves – filmy, z których zasłynął. Najnowsze produkcje oraz najbardziej znane tytuły

Keanu Reeves – filmy, z których zasłynął. Najnowsze produkcje oraz najbardziej znane tytuły

Keanu Reeves jest nie tylko jednym z najlepiej opłacanych aktorów swojego pokolenia, ale również jednym z najlepszych producentów filmowych na świecie. (Fot. Max Menning/DDP Images/Forum)
Keanu Reeves jest nie tylko jednym z najlepiej opłacanych aktorów swojego pokolenia, ale również jednym z najlepszych producentów filmowych na świecie. (Fot. Max Menning/DDP Images/Forum)
Aktor, reżyser, filantrop, producent filmowy i muzyk – Keanu Reeves to człowiek o wielu twarzach. Z okazji 57. urodzin aktora, przypominamy jego najważniejsze kreacje filmowe.

„Moje własne Idaho”

Keanu Reeves wystąpił w wielu filmach, u licznych reżyserów światowego kina, tworząc znakomite i licznie nagradzane kreacje. Jedną z nich jest rola w dramacie psychologicznym „Moje własne Idaho” (1991) Gusa Van Santa – wybitnym arcydziele kinematografii LGBT i jednym z najważniejszych filmów kina niezależnego. Produkcja zdobyła liczne nagrody (m.in. na Festiwalu Filmowym w Wenecji), a grający główne role Keanu Reeves i River Phoenix (starszy brat Joaquina) zostali okrzyknięci najlepiej zapowiadającymi się aktorami młodego pokolenia Hollywood.

„Moje własne Idaho” (1991) (Fot. BEW Photo) „Moje własne Idaho” (1991) (Fot. BEW Photo)

„Speed: Niebezpieczna prędkość”

W 1994 roku Keanu Reeves zagrał w filmie sensacyjnym „Speed: Niebezpieczna prędkość”, który stał się ogromnym sukcesem komercyjnym (produkcja zarobiła 350 milionów dolarów przy 30-milionowym budżecie) i uczynił z niego gwiazdora Hollywood, a zarazem jednego z najlepiej zarabiających amerykańskich aktorów. Rola policjanta Jacka Travena, który niespodziewanie dostaje się do wnętrza autobusu pod którego podłożono bombę, zdecydowanie zapada w pamięć, a sam film trzyma w napięciu od pierwszej do ostatniej minuty.

„Speed: Niebezpieczna prędkość” (1994) (Fot. BEW Photo) „Speed: Niebezpieczna prędkość” (1994) (Fot. BEW Photo)

„Adwokat diabła”

Dzięki roli w znakomitym „Speedzie” aktor zyskał szansę współpracy z topową gwiazdą kina – Alem Pacino. „Adwokat diabła” (1997) przedstawia historię prowincjonalnego adwokata Kevina Lomaxa (Reeves), który nigdy nie przegrał sprawy sądowej. Dowodzi niewinności klienta, mając dowody świadczące o jego winie. Po zakończonej sprawie, skuszony intratną propozycją, przenosi się do nowojorskiej firmy prawniczej, na czele której stoi charyzmatyczny John Milton, który w rzeczywistości nie jest tym, kim się wydaje…

„Adwokat diabła” (1997) (Fot. Image Capital Pictures/Film Stills/Forum) „Adwokat diabła” (1997) (Fot. Image Capital Pictures/Film Stills/Forum)

„Matrix”

Kariera Keanu Reevesa rozkręciła się na dobre dzięki roli Neo w kultowym „Matrixie” (1999) i jego sequelach – „Matrix: Reaktywacja” (2003) i „Matrix: Rewolucje” (2003). Pierwsza część filmowej trylogii przedstawia historię hakera komputerowego o pseudonimie Neo, który dowiaduje się od tajemniczych rebeliantów, że świat, w którym żyje, jest tylko obrazem przesyłanym do jego mózgu przez roboty. Seria okazała się ogromnym hitem, dlatego twórcy zapowiedzieli również powstanie czwartej części (premiera planowana jest na 2022 rok).

„Matrix” (1999) (Fot. Image Capital Pictures/Film Stills/Forum) „Matrix” (1999) (Fot. Image Capital Pictures/Film Stills/Forum)

„Słodki listopad”

Rolą w filmie „Słodki listopad” (2001) Keanu Reeves podbił serca wszystkich kobiet. Jego bohater – Nelson, spotyka na swej drodze piękną Sarę (w tej roli zjawiskowa Charlize Theron), która postanawia go uwieść. Mężczyzna nie wie jednak, że Sara zmienia mężczyzn jak rękawiczki. Dosłownie! Każdego miesiąca dzieli swe serce i mieszkanie z innym. Bez zobowiązań, planów na przyszłość i miłości. Przejmujące i wzruszające kreacje Reevesa i Theron zostają w widzem na długo.

„Słodki listopad” (2001) (Fot. NG Collection/Interfoto/Forum) „Słodki listopad” (2001) (Fot. NG Collection/Interfoto/Forum)

„Constantine”

Film „Constantine” z 2005 roku oparty jest na motywach komiksu „Hellblazer”. Jako główny bohater – John Constantine – występuje Keanu Reeves, który pojawił się na castingu do roli jedynie ze względu na liczne prośby fanów komiksu. Obraz jest jednak luźną adaptacją i sam bohater jest przedstawiony zupełnie inaczej niż w oryginale (np. Constantine z filmu nie pochodzi z Liverpoolu i nie jest niebieskookim blondynem). Produkcja okazała się jednak sporym sukcesem, a rola Reeves’a spotkała się z pozytywnym odbiorem widzów i krytyków.

„Constantine” (2005) (Fot. BEW Photo) „Constantine” (2005) (Fot. BEW Photo)

„Dom nad jeziorem”

Kreacją w melodramacie „Dom nad jeziorem” (2006), aktor po raz kolejny zjednał sobie żeńską część widowni. Keanu Reeves zagrał w nim (ponownie!) u boku Sandry Bullock. Mamy tu zatem do czynienia z aktorstwem na najwyższym poziomie. Główni bohaterowie filmu – Kate i Alex, odkrywają, że mieszkają w tym samym domu nad jeziorem, jednak dzieli ich różnica dwóch lat. W komunikowaniu się ze sobą pomaga im magiczna skrzynka pocztowa... Tyle możemy zdradzić, resztę musicie obejrzeć sami.

„Dom nad jeziorem” (2006) (Fot. BEW Photo) „Dom nad jeziorem” (2006) (Fot. BEW Photo)

„John Wick”

W 2014 roku na ekranach kin zadebiutował „John Wick”. Aktor zagrał w nim tytułową rolę byłego zabójcy, którego nowe życie rozpada się, pozostawiając jedynie żądzę zemsty. Film stał się hitem komercyjny i zyskał przychylne recenzje krytyków, rozpoczynając nową franczyzę. W 2017 roku sukces odniósł sequel – ”John Wick 2”, a dwa lata później do kin trafił „John Wick 3: Parabellum”. Zapowiedziano również czwartą część serii, która ukaże się już w 2022 roku, co z pewnością cieszy wszystkich fanów Wicka oraz zwolenników talentu Reeves’a.

„John Wick” (2014) (Fot. BEW Photo) „John Wick” (2014) (Fot. BEW Photo)

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze