1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. 10 feministycznych seriali. O kobietach, nie tylko dla kobiet

10 feministycznych seriali. O kobietach, nie tylko dla kobiet

Gillian Anderson w serialu „Upadek” (Fot. BEW Photo)
Gillian Anderson w serialu „Upadek” (Fot. BEW Photo)
Siła i wrażliwość, inteligencja i intuicja, odwaga i troska o innych – to tylko kilka cech, które my, kobiety, mamy we krwi. W Międzynarodowy Dzień Kobiet chcemy honorować i wzmacniać nasze ważne głosy, również te pokazywane poprzez sztukę. Oto nasz wybór najlepszych feministycznych seriali.

„Mrs. America”

Kadr z serialu „Mrs. America” (Fot. materiały prasowe) Kadr z serialu „Mrs. America” (Fot. materiały prasowe)

„Mrs. America” to miniserial z dwukrotną zdobywczynią Oscara Cate Blanchett w roli radykalnej konserwatystki Phyllis Schlafly, której przyszło żyć w czasach rozkwitu drugiej fali feminizmu. Serial opowiada historię ruchu, którego celem było wprowadzenie Equal Rights Amendment – poprawki do amerykańskiej konstytucji gwarantującej kobietom równe prawa. Sprzeciwiała się jej wspomniana wcześniej konserwatystka Phyllis Schlafly. Opowiedziana z perspektywy kobiet tamtej ery – zarówno Schlafly, jak i feministek drugiej fali: Glorii Steinem (Rose Byrne), Betty Friedan (Tracey Ullman), Shirley Chisholm (Uzo Aduba), Belli Abzug (Margo Martindale) i Jill Ruckelshaus (Elizabeth Banks) – produkcja pokazuje kulisy wojny kulturowej, która rozegrała się w latach siedemdziesiątych i przyczyniła się do powstania organizacji zwanej Moral Majority oraz raz na zawsze zmieniła krajobraz polityczny w Stanach Zjednoczonych.

Serial „Mrs. America” do obejrzenia online na platformach HBO GO, Play Now i Player.

„Opowieść podręcznej”

Kadr z serialu „Opowieść podręcznej” (Fot. materiały prasowe) Kadr z serialu „Opowieść podręcznej” (Fot. materiały prasowe)

Fenomenalny obraz na podstawie powieść kanadyjskiej pisarki Margaret Atwood. Serial, który stał się na całym świecie symbolem walki o prawa kobiet, choć jego akcja dzieje się w fikcyjnym świecie. Teokratyczna Republika Gilead boryka się z problemem dzietności. Płodna Offred (Elisabeth Moss) jest podręczną, która mieszka u wysokiej rangi komandora i jego żony. Kobieta raz w miesiącu musi oddać swe ciało panu domu z nadzieją, że uda jej się zajść w ciążę. Offred musi być posłuszna i postępować zgodnie z obowiązującymi surowymi zasadami. Jeśli zacznie buntować się przeciwko swemu losowi, zostanie wysłana do kolonii karnej, gdzie czekać ją może tylko śmierć. Kobiecie ciężko jest pogodzić się ze swoim losem. Marzy o powrocie do starego życia, gdzie miała męża, córkę i prawo decydowania o własnym losie. „Opowieść podręcznej” to niezwykły ładunek emocjonalny, który skłania do wielu refleksji, szczególnie na temat tego, jak mógłby wyglądać świat, gdyby wszelkie przywileje zostały zarezerwowane wyłącznie dla mężczyzn.

Serial „Opowieść podręcznej” do obejrzenia online na platformach HBO GO, Play Now, Player, Via Play, Canal+ online.

„Fleabag”

Kadr z serialu „Fleabag” (Fot. materiały prasowe) Kadr z serialu „Fleabag” (Fot. materiały prasowe)

Zdobywca dwóch Złotych Globów i sześciu nagród Emmy. „Fleabag” w Polsce jest jeszcze mało znany, choć bardzo na to zasługuje. O czym opowiada? Fleabag wraca późno do domu atakowana przez jaskrawe światła miasta, przez neony i reklamy. Takie miasto to mieszanka hedonizmu i… przerażenia. Jaka naprawdę jest Fleabag? Najchętniej przywdziewa maskę oschłej, złej, seksualnie wyzwolonej, a nawet wyuzdanej dziewczyny, która „wszystko już widziała”, która zmienia partnerów jak rękawiczki, niczym i nikim się nie przejmując. Jaka jest naprawdę? Samotna, pogrążona w żalu, ciekawa i próbująca zrozumieć świat, w który się rzuca i którego się boi. Panicznie boi się wszystkich, którzy staną „za blisko” i odkryją jej delikatność. Boi się zranienia. Serial to feeria wyznań młodej kobiety, na przemian śmiesznych i rozdzierających serce. „Najbardziej brawurowy serial łączący paroksyzmy śmiechu i szarpnięcia serca. Mądry, oryginalny, nowoczesny, śmiały, otwarty myślowo” – tak o „Fleabag” napisał Tomasz Raczek.

Serial „Fleabag” do obejrzenia online na platformie Amazon Prime Video.

„Orange Is the New Black”

Kadr z serialu „Orange Is the New Black” (Fot. materiały prasowe) Kadr z serialu „Orange Is the New Black” (Fot. materiały prasowe)

„Orange Is the New Black” zadebiutował na platformie Netflix w 2013 roku i był jednym z pierwszych oryginalnych seriali serwisu. Oparty jest na bestsellerowej książce Pipper Kerman, amerykańskiej pisarki, która w 1998 roku została oskarżona o przestępcze pranie brudnych pieniędzy i skazana na 15 miesięcy pozbawienia wolności. W serialu śledzimy losy szczęśliwie zaręczonej Piper Chapman (Taylor Schilling), którą dopada jej trudna przeszłość, co kończy się aresztowaniem i skazaniem na pobyt w więzieniu federalnym. By spłacić swój dług wobec społeczeństwa, Piper zamienia swoje wygodne życie w Nowym Jorku na więzienną celę i pomarańczowy więzienny uniform. Tam poznaje grupę ekscentrycznych współwięźniarek. Musi mierzyć się z wrogością i niespodziewanymi konfliktami, ale także przyjaźniami, lojalnością i koleżeństwem.

Serial „Orange Is the New Black” do obejrzenia online na platformie Netflix.

„Mogę cię zniszczyć”

Kadr z serialu „Mogę cię zniszczyć” (Fot. materiały prasowe) Kadr z serialu „Mogę cię zniszczyć” (Fot. materiały prasowe)

Nieoczywisty, emocjonalny i wieloznaczny serial, który porusza ważny temat gwałtów i kultury gwałtów. Arabella Essiuedu (Michaela Coel) jest beztroską, zabieganą i stroniącą od zobowiązań młodą kobietą, która ma na swoim koncie kilka tekstów cieszących się dużą popularnością w sieci. Dzięki nim została uznana za „głos swojego pokolenia”, ma własnego agenta, dostała zaliczkę na napisanie książki i żyje pod ciągłą presją. Po tym, jak pewnego wieczoru staje się ofiarą napaści seksualnej w klubie nocnym, jej życie zmienia się bezpowrotnie. Arabella zmuszona jest przewartościować całe swoje życie – swoją karierę zawodową, relacje z przyjaciółmi, a nawet z rodziną. Próbuje uporać się z trudnymi doświadczeniami i zaczyna powoli poznawać samą siebie.

Serial „Mogę cię zniszczyć” do obejrzenia online na platformach HBO GO, Play Now, Player.

„Grace i Frankie”

Kadr z serialu „Grace i Frankie” (Fot. materiały prasowe) Kadr z serialu „Grace i Frankie” (Fot. materiały prasowe)

Serial „Grace i Frankie” jest jak promyk słońca w najbardziej pochmurny dzień. I choć trwa już siedem sezonów, ciągle trzyma bardzo wysoki poziom. Jane Fonda (Grace) i Lily Tomlin (Frankie) wcielają się w role dwóch kobiet, których życie niespodziewanie staje na głowie. Ich mężowie bowiem nagle obwieszczają, że są gejami i mają się ku sobie. Mimo że nigdy za sobą nie przepadały, panie muszą stanąć ramię w ramię, zmierzyć się z niepewną przyszłością i wypracować nową definicję „rodziny”. Wyzwalacz śmiechu, wyciskacz łez i środek na poprawę nastroju w jednym, który pokazuje, jak wielką siłę mają kobiety, gdy trzymają się razem.

Serial „Grace i Frankie” do obejrzenia na platformie Netflix.

„Wielkie kłamstewka”

Kadr z serialu „Wielkie kłamstewka” (Fot. materiały prasowe) Kadr z serialu „Wielkie kłamstewka” (Fot. materiały prasowe)

„Wielkie kłamstewka” to miniserial stworzony przez Davida E. Kelleya, który składa się z siedmiu odcinków tak wciągających, tak intensywnych i tak jakościowych, że ciężko jest oderwać się przy nim choć na chwilę od ekranu. Reese Witherspoon, Nicole Kidman, Shailene Woodley oraz Laura Dern i Zoë Kravitz mieszkają w Monterey w północnej Kalifornii. Ich pozornie idealne życie zostaje zburzone przez morderstwo. Pojawia się podejrzenie, że mogło mieć coś wspólnego z napięciami, które pojawiły się pomiędzy matkami dzieci z lokalnej szkoły. „Wielkie kłamstewka” to dużo więcej niż zwykły serial obyczajowy ze zbrodnią w tle. To niesamowita mieszanka przeżyć, emocji i uczuć zupełnie różnych od siebie kobiet, które łączy silna więź.

Serial „Wielkie kłamstewka” do obejrzenia online na platformach HBO GO, Play Now i Player.

„Kalifat”

Kadr z serialu „Kalifat” (Fot. materiały prasowe) Kadr z serialu „Kalifat” (Fot. materiały prasowe)

W serialu „Kalifat” poznajemy historię trzech kobiet, których losy połączyły się w obliczu planowanego zamachu ISIS na Szwecję. Trzy szwedzkie muzułmanki: Pervin – matka na zakręcie, Sulle – natchniona studentka i Fatima – ambitna policjantka, muszą mierzyć się z ciągłymi przeciwnościami losu, manipulacjami, krzywdą i przedmiotowym traktowaniem ze strony mężczyzn oraz moralnymi i religijnymi dylematami, z których nie ma dobrego rozwiązania. To mocny obraz totalnej niesprawiedliwości, wynikającej jedynie z tego, że urodziły się kobietami.

Serial „Kalifat” do obejrzenia online na platformie Netflix.

„Euforia”

Kadr z serialu „Euforia” (Fot. materiały prasowe) Kadr z serialu „Euforia” (Fot. materiały prasowe)

„Euforia” to serial przełomowy. Zupełnie nieznany w dotychczasowym kinie obraz pokolenia Z, który wydaje się nie mieć żadnych zahamowań. Jest w nim wszystko – seks, uzależnienie od narkotyków, przemoc, a także żałoba, trauma, depresja, poszukiwanie tożsamości, wołanie o akceptację, bliskość i miłość. Serial w niezwykły sposób pokazuje świat nastolatków, którzy borykają się z zupełnie innymi problemami niż ci sprzed kilkunastu lat. Jego bohaterką jest 17-letnia Rue Bennett (Zendaya). Nastolatka zakończyła niedawno odwyk i zastanawia się nad swoją przyszłością. Jej życie gwałtownie się zmienia, kiedy poznaje Jules Vaughn (Hunter Schafer), transseksualną dziewczynę, która przeprowadziła się do miasta po rozwodzie swoich rodziców i – podobnie jak Rue – szuka swojego miejsca na ziemi. Właśnie ze względu na fascynujące i skomplikowane postacie kobiece, postawione na głównym planie, „Euforia” znalazła się w naszym zestawieniu feministycznych seriali. To obraz trudny i bardzo odważny, a jednocześnie poruszający do bólu.

Serial „Euforia” do obejrzenia online na platformach HBO GO, Play Now, Player i Canal+ Online.

„Upadek”

Gillian Anderson w serialu „Upadek” (Fot. BEW Photo) Gillian Anderson w serialu „Upadek” (Fot. BEW Photo)

„Upadek” to serial feministyczny na wskroś, choć przecież należy gatunku kryminalnych. Inspektor Stella Gibson, w którą brawurowo wcieliła się Gillian Anderson, nadaje serialowi nieustannie wyczuwalną aurę ogromnej kobiecej siły. Stella w męskim świecie policjantów kryminalnych nie daje się bowiem wpisać w żadne sztywne ramy i nie ma zamiaru spełniać niczyich oczekiwań. Jej inteligencja, klasa, siła, intuicja, powściągliwość i seksapil grają w tym serialu pierwsze skrzypce. Fabuła skupia się na poszukiwaniach okrutnego seryjnego mordercy, którego tożsamość widzowie poznają już w pierwszym odcinku. Jednocześnie pomiędzy Stellą i Paulem Spectorem (Jamie Dornan), stojącym po przeciwległych stronach, toczy się fascynująca, psychologiczna gra.

Serial „Upadek” do obejrzenia online na platformie Netflix.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze