1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

„Klaunada” – spektakl tworzony przez publiczność

Spektakl wyśmiewa przywary nas wszystkich i stawia pytania o możliwość zaakceptowania inności oraz dialog i współpracę. (Fot. Jacek Wieczorkowski)
Spektakl wyśmiewa przywary nas wszystkich i stawia pytania o możliwość zaakceptowania inności oraz dialog i współpracę. (Fot. Jacek Wieczorkowski)
Przez całe lato aktorki Teatru Sztuka Ciała wcielą się w role klaunek i będą pracować nad nowym przedstawieniem. Zamiast jednak uczyć się na pamięć scenariusza, do budowania scen zaproszą publiczność. Poprzez wspólną improwizację stworzą zupełnie nowy spektakl, ewoluujący wraz z widzami. Jego premiera zaplanowana jest na jesień.

Czy taki eksperyment może się udać? Tak, bo ma stałe punkty: wyrazistych, wewnętrznie sprzecznych bohaterów, których rysy psychologiczne powstały na podstawie Enneagramu, typologii obejmującej 9 różnych typów osobowości. – Z jednej strony mamy klauna porządnego i uładzonego, będącego wcieleniem hipernorm kultury, z drugiej – łamagę i naiwniaka, który jest chodzącą kpiną z tych norm. Patrzymy na dynamikę tych postaci, na ich interakcje. To one są źródłem fabuły. Potem włączamy do zabawy publiczność – tłumaczy Katarzyna Markowska, prezeska Fundacji Sztuka Ciała. Spektakl będzie się więc zmieniał w zależności od tego, co zaproponują widzowie. Nic nie jest tu oczywiste ani zaplanowane.

Aktorki same uszyły swoje kostiumy, tworząc je równolegle do pracy nad rolą. Barwne i przerysowane, często stają się pretekstem do sceny lub gagu. Nie chodzi jednak wcale wyłącznie o bezmyślny śmiech. Spektakl stawia pytania o akceptację inności, możliwość dialogu, współpracę.

Wszystkie emocje klauna – nie chodzi tylko o śmiech

Jeśli zaś chodzi o samą jego formę, czyli klaunadę, nie jest to, wbrew powszechnemu przekonaniu, widowisko dla dzieci. W swojej najszlachetniejszej formie to teatr wartości. Tradycyjnie rola klauna polega bowiem na wyzwaniu, jakie rzuca status quo. Jego specjalnym zadaniem, ale też przywilejem, jest bycie ambasadorem chaosu. Ten samozwańczy wynalazca głupoty staje się reprezentantem każdego i każdej z nas. Odtwarza błędy i szaleństwa, na które mielibyśmy ochotę, ale z różnych powodów sobie na to nie pozwalamy. Śmiech, który wywołuje, staje się wentylem dla trudnych tematów i oswaja tabu. Jak tłumaczy Katarzyna Markowska: – W mojej ulubionej definicji klaunady, klaun jest figurą, która wszystko czuje bardziej, jakby był pozbawiony warstwy ochronnej. Gdy się cieszy, to do rozpuku, jak martwi, to jest to dla niego koniec świata.

Każdy z nas może dopasować się do charakteru postaci, które zostały karykaturalnie przerysowane - wyciągnięte na światło dzienne zostały najmroczniejsze cechy typów z Enneagramu, tak, abyśmy mogli zobaczyć prawdę, ale i komizm ich perspektyw. (Fot. Jacek Wieczorkowski) Każdy z nas może dopasować się do charakteru postaci, które zostały karykaturalnie przerysowane - wyciągnięte na światło dzienne zostały najmroczniejsze cechy typów z Enneagramu, tak, abyśmy mogli zobaczyć prawdę, ale i komizm ich perspektyw. (Fot. Jacek Wieczorkowski)

Harmonogram prób z publicznością

Jeśli i ty chciałabyś mieć wpływ na przebieg spektaklu, wybierz się na jedno z czterech spotkań zaplanowanych w Warszawie na wakacje.

9.07 (sobota), godz. 17.00 |Klaunada” – parada | Skwer Wiecha, w ramach projektu Wakacje z Klaunami, Targówek

10.07 (niedziela), godz. 10.00 | „Klaunada” – parada teatralna | Park Herberta – prezentacja w ramach projektu Latający Teatr Sztuki Ciała na Bielanach

28.08 (środa), godz. 18.00 | „Klaunada” – parada | Centrum Praskie Koneser

28.08 (niedziela), godz. 11.00 | „Klaunada” – parada | Park Bródnowski, w ramach projektu Wakacje z Klaunami, Targówek

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze