1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. „Wulkan miłości”, „Simona” i „Lombard” – filmy dokumentalne, które musicie zobaczyć

„Wulkan miłości”, „Simona” i „Lombard” – filmy dokumentalne, które musicie zobaczyć

„Lombard” okrzyknięty został polskim dokumentem roku. (Fot. materiały prasowe)
„Lombard” okrzyknięty został polskim dokumentem roku. (Fot. materiały prasowe)
„Wulkan miłości”, „Simona” i „Lombard” to tytuły znakomitych dokumentów, które zachwyciły tegoroczną publiczność festiwalu Millennium Docs Against Gravity. Właśnie ogłoszono, kiedy filmy trafią na ekrany kin. Tych premier zdecydowanie nie możecie przegapić.

„Wulkan miłości”, reż. Sara Dosa – premiera 19 sierpnia

Już 19 sierpnia polscy widzowie będą mogli zobaczyć wciągającą, piękną i niepowtarzalną historię miłosną – dokumentalny romans z wulkanami w jednej z głównych ról. „Wulkan miłości” Sary Dosy jest zapisem życiowej pasji Maurice’a i Katii Krafftów – najsłynniejszych wulkanologów, którzy kochali siebie tak mocno jak badanie najpiękniejszych i najbardziej śmiercionośnych miejsc na naszej planecie. Dzięki swojej pasji zwiedzili całą planetę, często ratując swoimi ostrzeżeniami tysiące ludzkich istnień.

To prawdziwe love story o niezwykłym trójkącie miłosnym, w którym występują: francuskie małżeństwo naukowe oraz uwielbiane przez nich wulkany. Przez ćwierć wieku podróżowali razem do wszystkich, które mogli znaleźć na naszej planecie, stając się tym samym najsłynniejszymi i najbardziej żarliwymi wulkanologami na świecie. Zginęli także wspólnie – podczas erupcji w Japonii w 1991 roku. Dzięki ich pasji powstało olbrzymie archiwum fascynujących zdjęć i filmów. „Wulkan miłości” z narracją Mirandy July jest hipnotyczną analizą życia na krawędzi przepaści, w oparach dymu i lawy o temperaturze 1200°C. „Ciekawość jest silniejsza od lęku” – jak stwierdziła kiedyś Katia. „Wulkan miłości” otrzymał Nagrodę za Najlepszy Montaż w Amerykańskim Filmie Dokumentalnym na tegorocznym festiwalu w Sundance. Autorem muzyki oryginalnej jest Nicolas Godin – połowa francuskiego duetu Air.

„Simona”, reż. Natalia Koryncka-Gruz – premiera 30 września

O życiu w bliskości natury i poświęceniu się bez reszty jej badaniu opowiada dokument „Simona” Natalii Korynckiej-Gruz, który na ekrany polskich kin wejdzie 30 września. To podzielona na rozdziały (niektóre w całości poświęcone zwierzętom, z którymi bohaterka filmu miała niepowtarzalne, bliskie relacje) opowieść o Simonie Kossak, legendarnej naukowczyni żyjącej w Puszczy Białowieskiej.

Kim naprawdę była Simona Kossak? Dlaczego uciekła od rodziny – słynnego rodu Kossaków? Jak wyglądało życie pierwszej polskiej ekolożki-aktywistki w latach 70.? Unikalne, często prezentowane po raz pierwszy w filmie, zdjęcia i nagrania z archiwum Simony oraz jej partnera Lecha Wilczka przenoszą nas do istniejącej od pradawna puszczy i pozwalają doświadczyć wyjątkowego życia z dala od cywilizacji. Simona była ulubienicą terroryzującego okolicę kruka, matkowała rysiowi i łosiom, a jej empatyczne podejście do zwierząt i roślin nie tylko pozwoliło nam zobaczyć Puszczę Białowieską jako unikalny na skalę światową ekosystem, lecz także pomaga zrozumieć, że jesteśmy współlokatorami na Ziemi i powinniśmy pozwolić żyć innym istotom. Ta barwna, bezkompromisowa i wyprzedzająca swój czas wizjonerka często samotnie musiała walczyć o dobro oraz szacunek dla przyrody.

„Lombard”, reż. Łukasz Kowalski – premiera 4 listopada

Wkrótce na ekrany kin trafi również wielki zwycięzca tegorocznego festiwalu Millennium Docs Against Gravity, nazywany polskim dokumentalnym filmem roku – „Lombard” Łukasza Kowalskiego. Z niezwykłą czułością reżyser patrzy na Wiesława i Jolę, prowadzących olbrzymi lombard w Bytomiu, którzy starają się związać koniec z końcem i chociaż jest im ciężko, dzielą się tym, co mają, z okolicznymi mieszkańcami. To wspaniały, pełny humoru obraz zapomnianej przez transformację społeczności, która może przetrwać tylko wtedy, kiedy jest razem i okazuje sobie wsparcie. Film trafi na ekrany kin 4 listopada.

„Lombard” to poruszająca komedia o ludziach, którzy walczą o przetrwanie, pomagając jednocześnie bardziej potrzebującym. Jola i Wiesiek to para w życiu i biznesie z Bytomia. Wraz z trójką swoich pracowników prowadzą prawdopodobnie największy lombard w Europie. Czas jego świetności minął jednak wraz z zamknięciem okolicznych kopalni i szerzącym się w mieście bezrobociem. Pozbawieni środków do życia mieszkańcy „polskiego Detroit” znoszą pod zastaw coraz bardziej absurdalne i bezużyteczne przedmioty. Szalone, marketingowe pomysły Wieśka i czułe serce Joli, która klientów wspiera nie tylko dobrym słowem, ale i gorącą zupą czy ciepłym futrem, wzbudzają naszą sympatię. Choć lombard przynosi straty, staje się ważnym centrum życia dzielnicy. Wkrótce jednak znajduje się na krawędzi, a związek Joli i Wieśka zostaje wystawiony na próbę. W obliczu nadciągającej katastrofy właściciele podejmą ostatnią próbę ratowania biznesu i miłości. „Lombard” to wielki zwycięzca tegorocznego festiwalu Millennium Docs Against Gravity, gdzie zdobył między innymi Grand Prix – Nagrodę Banku Millennium.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze