1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

„Empuzjon” Olgi Tokarczuk jest już dostępny w formie audiobooka. Czyta Kinga Preis

„Empuzjon” Olgi Tokarczuk w interpretacji Kingi Preis jest już dostępny w serwisie Audioteka. (Fot. Łukasz Dejnarowicz/Forum)
Dobra wiadomość dla fanów książek, którzy wolą ich wersje do słuchania. Audioteka wydała właśnie najnowszą książkę Olgi Tokarczuk w formie audiobooka. „Empuzjon” interpretuje aktorka Kinga Preis.

„Empuzjon” to pierwsza książka Olgi Tokarczuk po otrzymaniu Literackiej Nagrody Nobla. Pisarka odsłania w niej przed czytelnikami prawdy o świecie, których albo nie zauważamy, albo za wszelką cenę nie chcemy do siebie dopuścić. Teraz możemy jej odsłuchać w formie audiobooka. Książka w interpretacji Kingi Preis dostępna jest w serwisie Audioteka.

O czym opowiada „Empuzjon”? Wrzesień 1913 roku, uzdrowisko Görbersdorf (dzisiejsze Sokołowsko na Dolnym Śląsku). Właśnie tutaj, u podnóża gór, od przeszło pół wieku działa jedno z pierwszych na świecie i słynne w całej Europie specjalistyczne sanatorium leczące choroby „piersiowe i gardlane”.

Mieczysław Wojnicz, student ze Lwowa, przyjeżdża do uzdrowiska z nadzieją, że nowatorskie metody i krystalicznie czyste powietrze powstrzymają rozwój jego choroby, a może nawet całkowicie go uleczą. Diagnoza nie pozostawia jednak złudzeń – tuberculosis. Gruźlica.

W Pensjonacie dla panów, gdzie zamieszkuje, poznaje innych kuracjuszy. Chorzy z Wiednia, Królewca, Breslau i Berlina przy nalewce Schwärmerei niestrudzenie omawiają najważniejsze sprawy tego świata. Czy Europie grozi wojna? Monarchia czy demokracja? Czy demony istnieją? Czy oddając się lekturze, da się rozpoznać, czyją ręką tekst został napisany – kobiety czy mężczyzny?

Ale nie tylko te pytania zajmują pensjonariuszy. Do Wojnicza docierają też przerażające historie o tragicznych wydarzeniach w górskich okolicach sanatorium. Choć on sam zajęty jest ukrywaniem prawdy o sobie, zagadka budzących grozę wypadków fascynuje go coraz bardziej. Nie wie jednak, że mroczne siły już wzięły go sobie na cel.

Źródło: materiały prasowe Audioteki

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze