1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

Przepędź jesienną chandrę – 9 seriali na dobry nastrój

Kadr z serialu „Fleabag” (Fot. materiały prasowe)
Kadr z serialu „Fleabag” (Fot. materiały prasowe)
Długie wieczory, coraz mniej słońca i pierwsze podmuchy przeszywającego na wskroś wiatru oznaczają jedno – przyszła jesień. Jeśli sympatia do tej pory roku jest wam raczej obca, a od kilku dni usilnie szukacie sposobów na jej przetrwanie, mamy coś, co wam w tym pomoże. Oto nasze zestawienie seriali na dobry nastrój – 9 tytułów idealnych na jesienne wieczory.

„Atypowy”

„Atypowy” to opowieść o dorastaniu Sama, 18-latka walczącego z objawami wskazującymi na zaburzenia ze spektrum autyzmu, który poszukuje miłości i niezależności. Chłopak w zabawny i pełen emocji sposób próbuje poznać siebie samego, co zmusza resztę rodziny do stawienia czoła zmianom i do znalezienia odpowiedzi na najważniejsze pytanie – co to tak naprawdę znaczy „być normalnym”? To serial nieskomplikowany, z zaskakująco prostą fabułą, która jednocześnie gra na emocjach widza, a między wierszami przemyca prawdy o najważniejszych wartościach w życiu.

„Atypowy” można obejrzeć online na platformie Netflix.

„Firefly Lane”

„Firefly Lane” to serial dla wszystkich, którzy po trudnym dniu potrzebują chwili wytchnienia. Wzruszający, nieco ckliwy, a jednocześnie bardzo przyjemny i wciągający. „Firefly Lane” powstał na podstawie powieści Kristin Hannah o tym samym tytule. Serial opowiada o Tully i Kate, które jako nastolatki mieszkały po sąsiedzku przy Firefly Lane w Seattle i zostały najlepszymi przyjaciółkami. Są jak ogień i woda, mimo tego idealnie się dopełniają. Przez 30 lat razem przeżywały wzloty i upadki, sukcesy i porażki, wspólnie rozwiązywały problemy i przezwyciężały rozczarowania. A jednak rozdzieliła je zdrada. Czy uda im się uratować to, co zostało z ich przyjaźni?

„Firefly Lane” można obejrzeć online na platformie Netflix.

„Kochane kłopoty”

Klasyk uwielbiany przez widzów na całym świecie za ciepło, urok, humor i ogromną dawkę wzruszeń. „Kochane kłopoty” to opowieść o przyjaźni, rodzinie i miłości. W jej centrum są Lorelai, błyskotliwa menedżerka hotelu Independence Inn, oraz jej córka i zarazem najlepsza przyjaciółka Rory. Lorelai jest powierniczką wszelkich zmartwień córki i za wszelką cenę chce uchronić ją od popełniania błędów, jakie sama zrobiła w młodości. W tle historii są równie wciągające i pełne wzruszeń perypetie mieszkańców Stars Hollow.

„Kochane kłopoty” można obejrzeć online na platformie Netflix.

„Virgin River”

Pełna ciepła opowieść tocząca się w przepięknym amerykańskim miasteczku. Serial „Virgin River” rozpoczyna się, gdy pogrążona w żałobie pielęgniarka Mel przenosi się z Los Angeles do miasteczka na północy Kalifornii, chcąc zacząć swoje życie od nowa. Tam poznaje barwnych mieszkańców, którzy tworzą niesamowitą społeczność, pełną wzajemnego szacunku, małych tajemnic, nieoczywistych relacji i nieprawdopodobnej zażyłości. Wśród mieszkańców miasta Mel znajduje też mężczyznę, który pomaga zapomnieć jej o trudnej przeszłości. „Virgin River” otula, rozbawia, momentami wzrusza i zmusza do przemyśleń.

„Virgin River” można obejrzeć online na platformie Netflix.

„Zadzwoń do Saula”

Głównego bohatera tego serialu z pewnością nie trzeba przedstawiać fanom serialu „Breaking Bad”. Dla tych, którzy go nie znają, Jimmy McGill alias Saul Goodman to ekscentryczny prawnik wyróżniający się specyficznym podejściem do współżycia z otoczeniem, praktykowania prawa, mówienia prawdy oraz wyrażania tego, co myśli. Akcja serialu „Zadzwoń do Saula” rozgrywa się w przeciągu sześciu lat poprzedzających wydarzenia „Breaking Bad”. Jimmy’ego poznajemy jako zmagającego się z przeciwnościami losu i brakiem pieniędzy obrońcę z urzędu, a następnie samodzielnego prawnika prowadzącego sprawy osób starszych. Chcąc pomóc przyjaciółce, doprowadza on do eskalacji konfliktu ze swoim bratem Chuckiem, w wyniku czego na rok zostaje wykluczony z izby adwokackiej. Gdy nie może prowadzić praktyki, wpada na pomysł sprzedaży telefonów pre-paid osobom „potrzebującym prywatności”. Tu styka się ze środowiskiem przestępców i handlarzy narkotyków. Po odzyskaniu licencji pragnie wykorzystać nawiązane w ten sposób kontakty i postawia dalej praktykować prawo. A wszystko na swój własny, oryginalny sposób.

„Zadzwoń do Saula” można obejrzeć online na platformach Netflix i Chili.

„Ania, nie Anna”

Lucy Maud Montgomery większości z nas już w dzieciństwie zapewniła dawkę wzruszeń i zachwytów za sprawą nieśmiertelnej powieści „Ania z Zielonego Wzgórza”. Serial „Ania, nie Anna” pełni dokładnie tę samą funkcję i pozwala przenieść się na chwilę do malowniczego świata Ani, tylko w bardziej odważnej formie. Oś historii jest nam dobrze znana – niezamężne rodzeństwo Cuthbertów, Marilla i Matthew, zamieszkujące Zielone Wzgórze, pragnie adoptować chłopca z sierocińca, aby pomagał im w prowadzeniu gospodarstwa. Kiedy omyłkowo zostaje przysłana do nich rudowłosa Anne Shirley, decydują się ją odesłać, jednak przejęci historią dziewczynki postanawiają ją przygarnąć. Serial „Ania, nie Anna” to opowieść o dorastaniu. Wraz z rozwojem historii poznajemy nowe wątki i postacie oraz zagłębiamy, wraz z Anią, tematykę szukania własnej tożsamości, uprzedzeń, feminizmu, przemocy rówieśniczej, równości płci i odnajdywania wewnętrznej siły.

„Ania, nie Anna” można obejrzeć online na platformie Netflix.

„Fleabag”

Serial, do którego można wracać w nieskończoność, a nigdy się nie nudzi. Oryginalny, wciągający, wzruszający, a zarazem zabawny. „Fleabag” to historia młodej dziewczyny, która najchętniej przywdziewa maskę oschłej, złej, seksualnie wyzwolonej, a nawet wyuzdanej dziewczyny, która „wszystko już widziała” i zmienia partnerów jak rękawiczki, niczym i nikim się nie przejmując. Jaka jest naprawdę? Samotna, pogrążona w żalu, ciekawa i próbująca zrozumieć świat, w który się rzuca i którego się boi. Panicznie boi się wszystkich, którzy staną „za blisko” i odkryją jej delikatność. Boi się zranienia. Ten serial to seria wyznań młodej kobiety – na przemian śmiesznych i rozdzierających serce.

„Fleabag” można obejrzeć online na platformie Amazon Prime Video.

„Downtown Abbey”

3 Złote Globy, 15 nagród Emmy i miliony miłośników na całym świecie. „Downtown Abbey” zyskał już miarę klasyka, do którego warto wracać, gdy dopadnie nas podły nastrój. Fabuła serialu osadzona jest w Anglii, w latach poprzedzających I wojnę światową. Jego bohaterem jest pewna specyficzna i skomplikowana społeczność. Zamek, w którym rozgrywa się akcja, od pokoleń należy do rodziny Crawleyów. Oprócz arystokracji mieszka tam służba, która z zazdrością spogląda na swoich pracodawców. Niektórzy są lojalni i w pełni oddani pracy w Downton, inni zaś są tu tylko tymczasowo i poszukują miłości, przygody lub możliwości na poprawę swojego statusu. To, co różni obie grupy, to fakt, że służba zna jedne z najbardziej skrywanych sekretów rodziny, natomiast państwo Crawley nie znają praktycznie żadnych tajemnic swoich pracowników. Pomimo namiętności, które pulsują pod powierzchnią arystokratycznej powściągliwości, życie w Downton jest bezpieczne, spokojne i poukładane, wydaje się, że takie pozostanie na zawsze. Ani rodzina, ani służba nie zdają sobie jednak sprawy, że zbierają się ciemne chmury, a konflikt, który całkowicie zmieni ich dotychczasowe życie, wisi w powietrzu. „Downtown Abbey” to kwintesencja Wielkiej Brytanii – specyficzny humor, skomplikowane relacje i nutka dramatyzmu.

„Downtown Abbey” można obejrzeć online na platformach HBO Max, Canal+ Online, Player, Amazon Prime Video i Play Now.

„After Life”

Serial, który w jednym momencie bawi, a chwilę później doprowadza do łez. Jego akcja toczy się w fikcyjnym miasteczku Tambury i opowiada historię Tony’ego, dziennikarza lokalnej gazety, którego życie staje na głowie po tym, jak jego żona umiera na raka. Tony nadal przeżywa żałobę po śmierci żony, jednak uświadamia sobie, że pomaganie innym przynosi mu nadzieję i nadaje sens jego życiu. Ostatecznie okazuje się, że każdy koniec to nowy początek.

„After life” można obejrzeć online na platformie Netflix.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze