1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. „IO” Jerzego Skolimowskiego z nominacją do Oscara

„IO” Jerzego Skolimowskiego z nominacją do Oscara

Kadr z filmu „IO” Jerzego Skolimowskiego (Fot. materiały prasowe Gutek Film)
Kadr z filmu „IO” Jerzego Skolimowskiego (Fot. materiały prasowe Gutek Film)
„IO” Jerzego Skolimowskiego to opowieść o nas samych odbijających się w wilgotnych oczach pewnego osiołka. Obraz zachwyca artystyczną brawurą i młodzieńczą energią, choć firmuje go swoim nazwiskiem 84-letni mistrz europejskiego kina. Polski film otrzymał właśnie nominację do Oscara w kategorii „najlepszy pełnometrażowy film międzynarodowy”.

„IO” to polsko-włoska produkcja o… osiołku, który trafia z polskiego cyrku do włoskiej rzeźni. Utrzymany w konwencji kina drogi film opowiada też o ludziach i współczesnej Europie. – Bohater mojego filmu zostaje uratowany we Włoszech z takiego transportu i przeżywa nawet najszczęśliwsze chwile swojego życia, które jednak kończą się dramatycznie. Chcemy poruszyć widza, by film był protestem przeciwko okrucieństwu ludzi wobec zwierząt – mówi reżyser Jerzy Skolimowski.

Historia jest filmową alegorią, a tytuł filmu nawiązuje do dźwięku, jaki wydają osły. Obraz otrzymał już Nagrodę Jury w Cannes, znalazł się w konkursach głównych festiwali w Toronto oraz Gdyni, a także był filmem otwarcia Nowych Horyzontów we Wrocławiu. Teraz ma również szansę na Oscara w kategorii „najlepszy pełnometrażowy film międzynarodowy”.

Współautorką scenariusza, obok Jerzego Skolimowskiego, jest Ewa Piaskowska. Autorami zdjęć są: Michał Dymek, Michał Englert i Paweł Edelman, kierownikiem produkcji Tomasz Morawski, a za montaż odpowiedzialna jest Agnieszka Glińska. Z kolei w obsadzie filmu znaleźli się m.in.: Lorenzo Zurzolo, Sandra Drzymalska, Mateusz Kościukiewicz i Tomasz Organek. Produkcję współfinansował Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Film dostępny jest w serwisach Canal+ online, Premiery Canal+, Player, Nowe Horyzonty VOD, e-kinopodbaranami.pl oraz mojeekino.pl.

Czy „IO” zdobędzie statuetkę Akademii Filmowej? Tego dowiemy się już niebawem – 95. ceremonia wręczenia Oscarów odbędzie się 12 marca 2023 roku.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze