1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

„Wiedźmin” – książki. Seria, która podbiła świat

Kadr z serialu „Wiedźmin” (Fot. Susie Allnut/materiały prasowe Netflix)
Kadr z serialu „Wiedźmin” (Fot. Susie Allnut/materiały prasowe Netflix)
To już potwierdzone – trzeci sezon „Wiedźmina” zadebiutuje na platformie Netflix latem 2023 roku. A chociaż to jeszcze sporo czasu, mamy pomysł, jak możecie uprzyjemnić sobie czekanie. Koc, herbata i tomy sagi o wiedźminie pełne wciągającej fabuły, ciekawych bohaterów i niebanalnego humoru. Brzmi jak dobry sposób na spędzenie jesieni, prawda?

Niedługo po tym, jak został wyemitowany pierwszy odcinek serialowego „Wiedźmina” – 20 grudnia 2019 roku na platformie Netflix – media społecznościowe informowały, że konieczny jest dodruk książek. Amerykańscy czytelnicy bowiem szturmem rzucili się do księgarń po serię Sapkowskiego; wydawca Orbit Books musiał wypuścić na rynek kolejne pół miliona pozycji. Jednak nie tylko w USA wzrosła sprzedaż książek – praktycznie wszędzie tam, gdzie dotarła informacja o serialowym Geralcie z Rivii, ludzie chcieli bliżej poznać jego dzieje. A nic nie daje tak pełnego oglądu jak właśnie książki.

Netflix niedawno ogłosił, że nowe odcinki „Wiedźmina” zobaczymy latem 2023 roku (drugi sezon zadebiutował na platformie 17 grudnia 2021 roku), zatem to najlepszy moment, żeby sięgnąć po kultową już serię.

Saga „Wiedźmin” – książki czy opowiadania? Fenomen Geralta z Rivii

Nie każdy wie, że historia „Wiedźmina” rozpoczęła się od opowiadań, i to aż w 1986 roku! Po raz pierwszy Geralt z Rivii pojawił się na łamach miesięcznika „Fantastyka”. Była to odpowiedź Andrzeja Sapkowskiego na ogłoszony przez gazetę konkurs (w którym autor zajął trzecie miejsce). A chociaż początkowo Sapkowski nie planował wiązać swojej przyszłości z pisaniem, to głosy uznania za jego opowieść skłoniły go do zrewidowania planów. Początkowo pozostał przy opowiadaniach, które dalej ukazywały się na łamach „Fantastyki”. Były to „Droga, z której się nie wraca”, „Ziarno prawdy”, „Mniejsze zło” oraz „Kwestia ceny”. Losy Białego Wilka tak się spodobały czytelnikom, że Andrzej Sapkowski nie miał innego wyjścia jak wydać losy Geralta w formie książki.

I tak w 1990 roku losy tytułowego wiedźmina ukazały się w wersji kieszonkowej nakładem wydawnictwa Reporter. Na książkę składało się 5 wcześniej wspomnianych opowiadań.

Losy Geralta z Rivii cieszyły się popularnością w kraju i za granicą, o czym świadczyły też nagrody przyznane autorowi. Czytelnicy jednak chcieli poznać historię Białego Wilka w bardziej rozbudowanej formie. I tak przyszła pora na sagę o wiedźminie.

„Wiedźmin” – wszystkie książki

Najpierw jednak powstały dwa ważne zbiory opowiadań: „Miecz Przeznaczenia” (6 opowiadań wydanych w 1992 roku przez wydawnictwo SuperNowa) oraz „Ostatnie życzenie” (7 opowiadań, 1993 rok, wyd. SuperNowa; w tym cztery opowiadania z debiutanckiej książki).

(Fot. materiały prasowe) (Fot. materiały prasowe)

To od nich należy rozpocząć przygodę z książkami „sagi o wiedźminie” (nota bene jest to nazwa nadana przez wydawcę; Sapkowski chciał nazwać sagę „Krew elfów”, a jej pierwsza część miała mieć tytuł „Lwiątko”). Jako pierwszy warto przeczytać tom „Ostatnie życzenie” (który chronologicznie został wydany jako drugi), w którym m.in. poznamy głównych bohaterów. Następnym w kolejności jest zbiór „Miecz przeznaczenia”. Oba tomy dobrze przygotują nas do spotkania z pięciotomową sagą, w której autor porusza także wątki rozpoczęte w opowiadaniach.

Saga „Wiedźmin” – książki w kolejności

„Krew elfów” (1994)

Pierwsza część sagi, czyli „Krew elfów”, ukazała się w 1994 roku i od razu spotkała się z ciepłym przyjęciem. Natychmiast ukazały się różne przekłady, a jeden z nich – angielski – otrzymał jedną z najbardziej prestiżowych nagród w literaturze fantastycznej, czyli David Gemmell Awards for Fantasy.

Głównymi bohaterami pierwszej części są Geralt z Rivii – wiedźmin zawodowo trudniący się zabijaniem potworów – oraz królewna Ciri, nastolatka, która w wyniku wojny straciła rodzinę i która jest związana z wiedźminem więzią przeznaczenia. Staje się ona celem tajemniczego czarodzieja Rience’a, który jest gotów niemalże na wszystko, aby odnaleźć księżniczkę. Oprócz wspomnianych bohaterów poznamy bliżej także Jaskra oraz Yennefer. Nie zabraknie tu tajemnych spisków, politycznego chaosu i oczywiście potworów.

(Fot. materiały prasowe) (Fot. materiały prasowe)

„Czas pogardy” (1995)

Drugi tom to bezpośrednia kontynuacja przygód bohaterów z poprzedniej części. Rozdzieleni Ciri, Yennefer i Geralt muszą sobie sami radzić ze śmiertelnymi zagrożeniami w różnych częściach świata. Ponowne spotkanie trójki bohaterów nie będzie należało do najłatwiejszych. Zwłaszcza że wszędzie czają się Szczury – ludzie, którzy nie mają żadnych skrupułów…

(Fot. materiały prasowe) (Fot. materiały prasowe)

„Chrzest ognia” (1996)

Trzeci tom głównie skupia się na podróży Geralta, który ponownie wyrusza na poszukiwanie Ciri. Jednak Biały Wilk od tej pory nie będzie sam – to w tej części formuje się wiedźmińska kompania, w skład której – oprócz Jaskra – wchodzą: łuczniczka Milva, wampir Regis, młody Cahir, który przed laty miał pojmać Ciri, oraz rozbójniczka Angoulême. Gdy grupa próbuje wygrać z wrogami, Yennefer dokonuje pewnego niepokojącego odkrycia na temat organizacji zwanej Lożą Czarodziejek.

(Fot. materiały prasowe) (Fot. materiały prasowe)

„Wieża Jaskółki” (1997)

Przedostatnia książka z sagi obfituje w niebezpieczne przygody i liczne walki. Kompanii nadal nie udało się odnaleźć Ciri, jednak Geralt upatruje nadziei w tajemniczym i posiadającym wieszcze zdolności elfie. W międzyczasie księżniczkę czeka starcie z Riencem, który nieustannie na nią poluje.

(Fot. materiały prasowe) (Fot. materiały prasowe)

„Pani Jeziora” (1999)

Ostatnia część sagi o wiedźminie to „Pani Jeziora”, w której czytelnik przekona się, czy Geraltowi i jego przyjaciołom udało się odnaleźć księżniczkę Ciri. Dowiemy się także, czy na świecie zapanują ład i prawość, oraz czy bohaterowie będą mogli liczyć na szczęśliwe zakończenie.

(Fot. materiały prasowe) (Fot. materiały prasowe)

„Sezon burz” (2013)

Powstały w 2013 roku „Sezon burz” nie należy już do sagi o wiedźminie. I chociaż chronologicznie powstał później, to fabularnie odnosi się do wydarzeń sprzed wydarzeń z opowiadania „Wiedźmin”. W tej części Geralt zostaje aresztowany i traci swoje wiedźmińskie miecze, do tego wdaje się w romans z czarodziejką oraz poznaje ciekawe osoby związane z państwem Kerack.

(Fot. materiały prasowe) (Fot. materiały prasowe)

„Sezon burz” to z pewnością pozycja obowiązkowa dla fanów „Wiedźmina”. Z kolei fanom i „Wiedźmina” i gier na pewno spodoba się seria gier o Geralcie z Rivii.

Seria gier, komiksy czy chociażby serial Netflixa świadczą o tym, że popkulturowy fenomen Białego Wilka cały czas trwa. Historia Geralta z Rivii spodobała się czytelnikom na całym świecie. Nic dziwnego, w końcu to wciągająca fabuła, świetnie wykreowani bohaterowie i niebanalne wątki humorystyczne. Do tego Andrzej Sapkowski stworzył świetną atmosferę, nawiązując do wierzeń słowiańskich, celtyckich czy germańskich. Jeśli lubicie fantasy, a jeszcze nie mieliście szansy na spotkanie z „Wiedźminem” – nie zwlekajcie. Jesień to idealna pora roku na to, by zaopatrzyć się w ciepły koc, dzbanek pysznej herbaty i stanąć oko w oko z Geraltem z Rivii i jego kompanią.

W przygotowaniu materiału korzystałam m.in. z artykułu Natalii Pochroń „Wiedźmin: jak rodził się fenomen kultowego Białego Wilka?” (histmag.org, dostęp: 30.09.2022)

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze