1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. „Święty” – film na weekend

„Święty” – film na weekend

„Święty” to inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia śledztwa w sprawie najbardziej medialnej kradzieży końca PRL-u. (Fot. materiały prasowe)
„Święty” to inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia śledztwa w sprawie najbardziej medialnej kradzieży końca PRL-u. (Fot. materiały prasowe)
„Święty” to więcej niż kryminał, chociaż posiada wszystkie cechy tego gatunku. To inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia śledztwa w sprawie najbardziej medialnej kradzieży końca PRL-u. W roli głównej Mateusz Kościukiewicz.

Wiosną 1986 roku pewnej nocy z katedry Gnieźnieńskiej zostaje skradziony symbol kultu – wykuta w srebrze figura Świętego Wojciecha z barokowego relikwiarza. Porucznik Milicji Obywatelskiej, któremu powierzono te sprawę, nawiązuje współpracę z duchownymi gospodarzami Katedry. Obu stronom zależy na odzyskaniu rzeźby, ale współpraca jest trudna, bo stosunki Kościoła i Państwa nigdy dotąd nie były tak napięte. Kradzieży dokonano bowiem niecałe dwa lata po śmierci księdza Jerzego Popiełuszki. Czy komuś zależy, aby zagadki nie udało się rozwiązać, a może po prostu okoliczności są wyjątkowo trudne? W rolach głównych występują Mateusz Kościukiewicz, Lena Góra, Leszek Lichota, Dobromir Dymecki i Michał Włodarczyk.

„Święty” nie jest jednak filmem o szlachetnych księżach i prymitywnych milicjantach. Nie jest też filmem o dzielnych milicjantach i wystraszonych księżach. To subiektywny obraz przebiegu pewnego sensacyjnego wydarzenia z przeszłości, z pewną dozą poczucia humoru i lekkością kina zza oceanu. Akcja filmu rozgrywa się w 1986 roku. Tamta Polska to symboliczny obraz wielkiego, opuszczonego placu budowy pogrążonego w chaosie. Czy tak wiele zmieniło się od tamtego czasu? Współczesny widz przekona się, że cały czas żyjemy w tym samym kraju, w którym, choć istnieją wielkie podziały, to jeszcze więcej nas łączy.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze