1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. Najlepsze filmy postapokaliptyczne – 10 produkcji, które wgniatają w fotel

Najlepsze filmy postapokaliptyczne – 10 produkcji, które wgniatają w fotel

Emily Blunt w filmie „Ciche miejsce 2”. Trzecia część popularnej serii trafi na ekrany kin w 2024 roku. (Fot. Image Capital Pictures/Film Stills/Forum)
Emily Blunt w filmie „Ciche miejsce 2”. Trzecia część popularnej serii trafi na ekrany kin w 2024 roku. (Fot. Image Capital Pictures/Film Stills/Forum)
Produkcje osadzone w świecie postapokaliptycznym cieszą się ostatnio sporą popularnością. Jeśli wizja końca świata jest wam bliska i wręcz kochacie oglądać walkę ludzi o przetrwanie, nasze zestawienie z pewnością przypadnie wam do gustu. Oto najlepsze filmy postapokaliptyczne wszech czasów – 10 wgniatających w fotel i trzymających w napięciu produkcji, których nie da się tak łatwo zapomnieć.

„Jestem legendą”

„Jestem legendą” z Willem Smithem w roli głównej to czwarta pełnometrażowa adaptacja popularnej powieści Richarda Mathesona. Akcja filmu postapokaliptycznego rozgrywa się trzy lata po wynalezieniu leku na raka, które okazało się katastrofą. W wyniku zastosowania specyfiku bazującego na zmutowanym wirusie większość ludzi zmarła, a część uległa mutacji. Ostatnim ocalałym w mieście zwanym niegdyś Nowym Jorkiem wydaje się Robert Neville, wojskowy spec do spraw zagrożeń biologicznych, który przemierza pozbawione ludzi ulice i prowadzi badania w celu wynalezienia leku odwracającego wirusa.

„Matrix”

Tego tytułu na naszej liście „najlepsze filmy postapokaliptyczne” chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. „Matrix” z 1999 roku, czyli pierwsza część słynnej filmowej serii, to historia hakera komputerowego o pseudonimie Neo (Keanu Reeves), który dowiaduje się od tajemniczych rebeliantów, że świat, w którym żyje, jest tylko obrazem przesyłanym do jego mózgu przez roboty. Obraz okazał się ogromnym hitem, dlatego twórcy postapokaliptycznego filmu sci-fi nakręcili jeszcze trzy części przygód Neo: „Matrix: Reaktywację” (2003) i „Matrix: Rewolucje” (2003) oraz „Matrix Zmartwychwstania” (2021).

„Terminator”

Kolejny kultowy obraz na naszej liście „najlepsze filmy postapokaliptyczne” to „Terminator” z Arnoldem Schwarzeneggerem w roli potężnej i bezlitosnej maszyny do zabijania. W roku 2029 Ziemię opanowują gigantyczne superkomputery dążące do zagłady całego rodzaju ludzkiego. Niezniszczalny cyborg Terminator zostaje wysłany w przeszłość, aby zabić Sarę Connor – kobietę, której nienarodzony jeszcze syn ma stać się jedyną nadzieją na przetrwanie ludzkości w wojnie z maszynami. Czy Sarah zdoła uchronić się przed grożącym jej niebezpieczeństwem, by ocalić życie swego syna? Przekonajcie się sami, oglądając ten film postapokaliptyczny.

„Planeta Małp”

Na naszej liście „najlepsze filmy postapokaliptyczne” nie mogło zabraknąć również tej klasycznej produkcji. „Planeta Małp” z 1968 roku jest swobodną interpretacją powieści francuskiego pisarza Pierre’a Boulle’a. Obraz przedstawia historię grupy astronautów, którzy rozbijają się na dziwnej planecie w odległej przyszłości. Chociaż planeta początkowo wydaje się niezamieszkana, ocaleni natrafiają na społeczeństwo, w którym małpy ewoluowały, zdobywając zdolność mowy oraz ludzką inteligencję. Są gatunkiem dominującym na planecie, a niemi ludzie są ich niewolnikami. Film zdobył dwie nominacje do Oscara: za najlepsze kostiumy i muzykę.

„Equilibrium”

„Equilibrium” przedstawia orwellowską wizję przyszłości. W XXI wieku wybucha III wojna światowa. Ludzkość dochodzi do wniosku, że nie da rady przetrwać czwartej, dlatego postanawia pozbyć się zarzewi wszystkich konfliktów – emocji. W mieście-państwie Libria ludzie raz na dobę przyjmują dawkę leku zwanego Prozium, który tłumi negatywne emocje, a inne wygłusza. Celem jest absolutne ujednolicenie społeczeństwa. Państwem rządzą Ojciec, odpowiednik Wielkiego Brata, oraz jego zastępca – Konsul. Obywateli nadzoruje natomiast specjalnie powołana instytucja podlegająca Ojcu i Konsulowi, której członków nazywa się Klerykami. Pewnego dnia jeden wzorowy i podziwiany kleryk decyduje się odstawić specyfik, przez co poznaje świat ludzkich uczuć.

„12 małp”

Akcja nagrodzonego Złotym Globem filmu o apokalipsie „12 małp” z Brucem Willisem i Bradem Pittem rozgrywa się w roku 2035. Niebezpieczna choroba doprowadziła niemal do zagłady ludzkości. Nieliczni, którzy uniknęli śmierci, schronili się przed nią pod ziemią. Naukowcy uważają, że zabójczy wirus wymknął się spod kontroli w 1996 roku. Teraz zmuszają więźnia Cole’a, aby odbył podróż w czasie do tego roku i zapobiegł katastrofie. On trafia jednak do roku 1990, do szpitala psychiatrycznego prowadzonego przez dr Railly. Poznaje tam Jeffreya, syna znanego wirusologa.

„Ciche miejsce”

„Ciche miejsce” z Johnem Krasinskim po obu stronach kamery to jeden z najciekawszych tytułów, jeśli chodzi o najlepsze filmy postapokaliptyczne. Świat pogrążony w chaosie opanowują tajemnicze, żądne krwi i niezwykle wyczulone na dźwięk istoty. Evelyn i Lee Abbottowie próbują przetrwać w nowych okolicznościach i ocalić swoją rodzinę na wszelkie możliwe sposoby. Żyją w ciągłym napięciu, koncentrując się na tym, aby nie wydawać i nie generować żadnych dźwięków, które mogłyby być dla nich dramatyczne w skutkach. Film okazał się tak dużym sukcesem, że zdecydowano się nakręcić drugą część, która trafiła do kin w 2020 roku, oraz trzecią, której premiera zapowiedziana jest na rok 2024.

„Księga ocalenia”

Genialni Denzel Washington i Gary Oldman jako śmiertelni wrogowie w walce o uratowanie ludzkości. „Księga ocalenia” to nasza kolejna pozycja na liście „najlepsze filmy postapokaliptyczne”. Akcja filmu rozgrywa się w roku 2044. Zniszczoną w wyniku apokalipsy Amerykę przemierza Eli, samotnik i wolny strzelec. Mężczyzna posiada tajemniczą księgę, w której znajduje się wiedza niezbędna do ocalenia życia na Ziemi. Podczas podróży bohater trafia do miasteczka zarządzanego przez burmistrza tyrana Carnegiego. Despota, chcąc przejąć totalną władzę nad ludźmi, za wszelką cenę próbuje zdobyć księgę, co daje początek dramatycznej walce o przyszłość świata.

„Mad Max: Na drodze gniewu”

Lubicie filmy postapokaliptyczne z legendarnej serii „Mad Max”? W filmie „Mad Max: Na drodze gniewu” z 2015 roku reżyser George Miller ponownie zabiera widzów do świata Wojownika Szos, w którym prześladowany przez demony przeszłości Max Rockatansky (Tom Hardy) uważa, że najlepszym sposobem na przeżycie jest samotna wędrówka. Pewnego dnia mężczyzna zostaje wciągnięty do grupy uciekinierek z Cytadeli, które ściga mściwy tyran Wieczny Joe (Hugh Keays-Byrne). Kobiety prowadzi piękna i pełna charyzmy imperatorka Furiosa (Charlize Theron). Rozwścieczony władca zrobi wszystko, żeby dopaść buntowników i wymierzyć im karę.

„Na skraju jutra”

W trzymającym w napięciu filmie postapokaliptycznym „Na skraju jutra” obca rasa w bezlitosny sposób zaatakowała Ziemię, zamieniając w proch całe miasta i zabijając miliony. Aby uratować ludzkość przed zagładą, armie całego świata postanawiają się zjednoczyć i stanąć do decydującej bitwy. Wśród wojowników, którzy muszą zmierzyć się z najeźdźcami, jest podpułkownik Bill Cage (Tom Cruise). Mężczyzna ginie podczas swojej pierwszej walki, zabijając wcześniej jednego z obcych, ale niespodziewanie budzi się do życia. Uwięziony w pętli czasu musi dzień w dzień przeżywać swoją śmierć na nowo.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze