1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. „Chłopi” – animacja malarska. Publikujemy pierwszy zwiastun

„Chłopi” – animacja malarska. Publikujemy pierwszy zwiastun

Kadr z animacji „Chłopi” (2023) (Fot. materiały prasowe)
Kadr z animacji „Chłopi” (2023) (Fot. materiały prasowe)
W sieci pojawił się oficjalny zwiastun najnowszej ekranizacji powieści Władysława Reymonta „Chłopi”. Będzie to pełnometrażowa animacja malarska, a za jej produkcję odpowiadają twórcy „Twojego Vincenta”. Premiera jeszcze w tym roku.

„Chłopi”, podobnie jak „Twój Vincent”, produkowani są w technice animacji malarskiej. Jednak oba filmy znacznie się od siebie różnią. Skala dwóch filmów jest nie do porównania. „Twój Vincent” to kameralny film, gdzie jest dużo statycznych ujęć, dialogów. „Chłopi” to prawdziwe widowisko. W filmie mamy imponujące sceny tańca, bitwy. To niesamowicie dynamiczne ujęcia, kamera często wędruje za bohaterem, wiele dzieje się w kadrze. Praca nad dwoma filmami oczywiście przynosiła wyzwania; przy „Twoim Vincencie” tworzyliśmy wiele autorskich rozwiązań, „Chłopi” stawiają jednak poprzeczkę znacznie wyżej – mówi twórczyni filmu DK Welchman (znana wcześniej jako Dorota Kobiela).

Jak wyglądała praca nad animacją? Początkowo studio BreakThru Films nakręciło film z aktorami. Następnie ponad 100 malarzy w czterech studiach w Polsce, na Litwie, w Ukrainie i Serbii malowało olejne obrazy na płótnie, które stały się klatkami kluczowymi w filmie. Artyści do tej pory poświęcili ponad 200 000 godzin pracy. Do malowania wykorzystano farby marki Cobra firmy Royal Talens. Farby te są rozpuszczalne w wodzie, dzięki czemu są znacznie bardziej ekologiczne i zdrowsze dla malarzy. Animatorzy uzupełniali ujęcia namalowane przez malarzy, by całość filmu była płynna i przyjemna dla oka.

Namiastkę efektów tych prac możemy oglądać na pierwszym oficjalnym zwiastunie produkcji, który właśnie trafił do sieci.

„Chłopi” 2023 – obsada i twórcy

Za pomysłem na nową ekranizację „Chłopów” stoi studio BreakThru Films. Reżyserami filmu są DK Welchman (znana wcześniej jako Dorota Kobiela) i Hugh Welchman. Zespół zasłynął produkcją Twój Vincent”, pierwszą na świecie pełnometrażową animacją malarską, którą zobaczyło w kinach 6 mln widzów.

Na ekranie zobaczymy plejadę polskich gwiazd. Wystąpią w niej m.in.: Robert Gulaczyk (Antek), Mirosław Baka (Boryna), Andrzej Konopka (Wójt), Ewa Kasprzyk (Dominikowa), Sonia Mietielica (Hanka), Małgorzata Kożuchowska (Organiścina), Sonia Bohosiewicz (Wójtowa), Maciej Musiał (Jasio), Dorota Stalińska (Jagustynka), Julia Wieniawa (Marysia Pastuszka) i Mateusz Rusin (Mateusz). W głównej roli – Jagny − występuje Kamila Urzędowska.

Kadr z animacji „Chłopi” (2023) (Fot. materiały prasowe) Kadr z animacji „Chłopi” (2023) (Fot. materiały prasowe)
Kadr z animacji „Chłopi” (2023) (Fot. materiały prasowe) Kadr z animacji „Chłopi” (2023) (Fot. materiały prasowe)

Scenariusz filmu opiera się na epopei Reymonta, za którą dostał Nagrodę Nobla. Powieść Chłopi” uważana jest za najbardziej wiarygodną kronikę społeczeństwa chłopskiego, jaka kiedykolwiek powstała. – Reymont swój opis świata malował słowami, podczas gdy my malujemy film dosłownie w stylu jemu współczesnych z ruchu Młodej Polski, do którego Reymont też należał. Na dużym ekranie pojawią się interpretacje dzieł takich artystów, jak Józef Chełmoński, Ferdynand Ruszczyc czy Julian Fałat – stwierdziła DK Welchman.

Powieść i malarstwo wzbogaca porywająca muzyka korzeni zinterpretowana przez Łukasza L.U.C.-a Rostkowskiego. Kompozytor wraz ze słowiańskim kolektywem światowej klasy muzyków stworzył magiczny pejzaż dopełniający piękno malowanych obrazów. W projekcie biorą udział m.in. Tęgie Chłopy, Laboratorium Pieśni, T.Etno czy Maria Pomianowska.

Autorami zdjęć do „Chłopów” są z kolei Radosław Ładczuk, Kamil Polak i Szymon Kuriata, kostiumy przygotowała Katarzyna Lewińska, a scenografię Elwira Pluta. Szefem animacji malarskiej jest Piotr Dominiak, za postprodukcję odpowiadają Łukasz Mackiewicz i Michał Janicki. Dystrybutorem filmu w Polsce jest NEXT FILM.

Kadr z animacji „Chłopi” (2023) (Fot. materiały prasowe) Kadr z animacji „Chłopi” (2023) (Fot. materiały prasowe)

„Chłopi” animacja – kiedy premiera?

Polska premiera animacji odbędzie się 13 października.

Źródło: materiały prasowe

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze