1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. Darmowe muzea w Warszawie – miniprzewodnik

Darmowe muzea w Warszawie – miniprzewodnik

Muzeum Pałac w Wilanowie (Fot. iStock)
Muzeum Pałac w Wilanowie (Fot. iStock)
Wiele muzeów w Warszawie otwiera swoje podwoje za darmo. Warto z tego skorzystać. Oto propozycja, jak zwiedzać stolicę tropem darmowych muzeów w Warszawie.

Wyprawa do muzeum czy na wystawę może być obciążeniem w budżecie, zwłaszcza jeśli chcemy się tam wybrać całą rodziną. Na szczęście, jeśli wykażemy się pewnym sprytem, większość muzeów można zwiedzić za darmo. Poniżej publikujemy małą ściągawkę - oto darmowe muzea w Warszawie.

Darmowe muzea w Warszawie

Muzea i obiekty publiczne, które mają się czym pochwalić przed publicznością, udostępniają zwiedzającym swoje ekspozycje za darmo zazwyczaj raz w tygodniu. Są jednak i takie do których wstęp jest darmowy zawsze.

Wybrane darmowe muzea i ekspozycje – do tych miejsc, wstęp jest zawsze wolny

  • NBP Centrum Pieniądza, ul. Świętokrzyska 11/21

Centrum Pieniądza NBP jest interaktywną placówką edukacyjno-wystawienniczą. Licząca ponad 2000 m² powierzchni i podzielona na 16 sal tematycznych. Multimedialna ekspozycja opowiada historię pieniądza, wyjaśnia rolę banków centralnych, znaczenie procesów ekonomicznych oraz zasady inwestowania. Pośród atrakcji czekających na zwiedzających są m.in. skarbiec ze sztabą złota, bankowóz, cenne polskie numizmaty – w tym denar Bolesława Chrobrego – oraz złote monety z całego świata. Goście Centrum Pieniądza NBP dowiedzą się także, jak działa rynek kapitałowy oraz bank centralny, poznają proces produkcji pieniędzy, a na koniec sprawdzą swoją wiedzę w grach i quizach. W salach tematycznych można dotrzeć do kluczowych miejsc związanych z historią pieniądza, stać się świadkiem narodzin monety i banknotu, pierwszych banków, teorii ekonomicznych, zobaczyć jak powstaje pieniądz, jak działa bankomat i karta kredytowa. W CP NBP udostępnionych jest ponad 10 tysięcy eksponatów oraz ponad 240 multimediów.

  • Kordegarda Galeria Narodowego Centrum Kultury, ul. Krakowskie Przedmieście 15/17

Kordegarda. Galeria Narodowego Centrum Kultury to galeria usytuowana przy Trakcie Królewskim, między Pałacem Prezydenckim a Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Promuje sztukę polską oraz zagraniczną - dawną i współczesną. Wystawy, spotkania, koncerty, a także warsztaty w Kordegardzie odnoszą się do ważnych wydarzeń społecznych, artystycznych i naukowych, jak również rocznic historycznych.

  • Dom Spotkań z Historią, ul. Karowa 20
Dom Spotkań z Historią (DSH) działa jako instytucja kultury miasta st. Warszawy. Zajmuje się dwudziestowieczną historią Europy Środkowo-Wschodniej, Polski, Warszawy. Prezentuje wystawy oparte często na nieznanych kolekcjach zdjęć, organizujemy dyskusje, cykle spotkań varsavianistycznych, pokazy filmów fabularnych i dokumentalnych, warsztaty edukacyjne, seminaria i konferencje. Prowadzi działalność wydawniczą, w swojej księgarni oferuje szeroki wybór książek dotyczących XX wieku.
Dom Spotkań z Historią upowszechnia historię przez źródła i świadectwa indywidualne. Wspólnie z Ośrodkiem KARTA prowadzi Archiwum Historii Mówionej (AHM), największy w Polsce zbiór relacji świadków historii XX wieku, które gromadzi, opracowuje i udostępnia relacje świadków historii mówionej, digitalizuje zdjęcia, dokumenty i filmy.
  • Muzeum Katyńskie, Jana Jeziorańskiego 4

Muzeum Katyńskie należy do wyjątkowego typu muzeów - historyczno-martyrologicznego, czyli takich których zadaniem jest przedstawienie Zbrodni Katyńskiej za pomocą “specyficznych” zabytków rzeczowych [muzealiów-relikwii wydobytych z dołów śmierci – w Katyniu, Charkowie i Miednoje] i licznych dokumentów – w ekspozycji stałej Muzeum. Jako jedyne wśród muzeów krajowych, poprzez wystawę stałą w pracy oświatowej stara się realizować program dopełniający edukację historyczną społeczeństwa, w tym szczególnie młodego pokolenia i kształtować postawy patriotyczne – obrazując wszelkie aspekty dotyczące losów Polaków na Wschodzie po 17 września 1939 r.

  • Park Rzeźby Królikarnia, ul. Puławska 113a

Pałac Królikarnia już w XVIII wieku otaczał malowniczy ogród w stylu angielskim. Niestety w archiwach nie zachowały się dokumenty pozwalające na stwierdzenie, czy w jego przestrzeni znajdowały się także rzeźby. Na starych rycinach dostrzegamy tylko parę lwów, które strzegły wymurowanego nad wąwozem mostku.

Współczesny Park Rzeźby związany jest z wybitnym twórcą Xawerym Dunikowskim. Pałac zniszczony, podczas działań zbrojnych II wojny światowej, odbudowano z przeznaczeniem na muzeum jego prac. Otwarto je dla publiczności w 1965 roku w pierwszą rocznicę śmierci artysty.

W Parku Rzeźby pojawiają się instalacje, które zapowiadają wystawy czasowe w pałacu. Zdarza się też, iż w jego przestrzeni organizowane są ekspozycje plenerowe.

· Muzeum Geologiczne, ul. Rakowiecka 4

Muzeum Geologiczne Państwowego Instytutu Geologicznego - Państwowego Instytutu Badawczego w Warszawie w swoich zbiorach przechowuje i eksponuje materiały naukowe dotyczące budowy geologicznej Polski: bogate kolekcje skał, liczne okazy minerałów i skamieniałości ułożone są w tematyczne wystawy. Znajdują się tu również szkielety wymarłych zwierząt z epoki lodowcowej, rekonstrukcję polskiego dinozaura - dilofozaura (Dilophosaurus wetherilli) i tropy dinozaurów zamieszkujących kiedyś nasze ziemie. Całość uświetniają: model pustyni i naturalnej wielkości rekonstrukcja jaskini.

Darmowe muzea Warszawa - te miejsca możesz odwiedzić za darmo w wybrany dzień tygodnia

Poniedziałek

· Muzeum Powstania Warszawskiego , ul. Grzybowska 79

· Muzeum Kolejnictwa w Warszawie, ul. Towarowa 3

· Żydowski Instytut Historyczny, u. Tłomackie 3/5

Muzeum Powstania Warszawskiego (Fot. iStock) Muzeum Powstania Warszawskiego (Fot. iStock)

Wtorek

· Muzeum Karykatury, Kozia 11

· Muzeum Narodowe w Warszawie, Al. Jerozolimskie 3

· Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie

· Narodowe Muzeum Techniki

Plac Zamkowy w Warszawie (Fot.  iStock) Plac Zamkowy w Warszawie (Fot. iStock)

Środa

· Zamek Królewski, pl. Zamkowy 4

· Muzeum Fryderyka Chopina ul. Okólnik 1

Czwartek

· Muzeum Pałac w Wilanowie, ul. Stanisława Kostki Potockiego 10/16

· Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, ul. Jazdów 2,

· Zachęta Narodowa Galeria Sztuki, pl. Małachowskiego 3

· Muzeum Więzienia Pawiak, ul. Dzielna 24/26

· Mauzoleum Walki i Męczeństwa, al. Szucha 25

· Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej, ul. Skazańców 25

· Muzeum Historii Żydów Polskich, ul. Anielewicza 6

· Muzeum Warszawy, Rynek Starego Miasta 28/4

· Fotoplastikon Warszawski, al. Jerozolimskie 51

· Państwowe Muzeum Etnograficzne, ul. Kredytowa 1

· Muzeum Warszawskiej Pragi ul. Targowa 50/52

· Muzeum Woli, ul Srebrna 12

· Muzeum Techniki Wojskowej, ul. Powsińska 13

Zamek Ujazdowski w Warszawie (Fot. iStock) Zamek Ujazdowski w Warszawie (Fot. iStock)

Piątek

· Muzeum Łazienki Królewskie, ul. Agrykola 1

· Muzeum Łowiecka i Jeździectwa, ul. Agrykola 1

· Muzeum Gazowni Warszawskiej, ul. ul. Seweryna Krzyżanowskiego

Pałac na wodzie w Łazienkach Królewskich w Warszawie (Fot. iStock) Pałac na wodzie w Łazienkach Królewskich w Warszawie (Fot. iStock)

Sobota

· Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, ul. Rakowiecka 37

· Muzeum Sportu i Turystyki, Wybrzeże Gdyńskie 4

Niedziela

· Muzeum Literatury im. Adam Mickiewicza, Rynek Starego Miasta 20

· Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, ul. Rakowiecka 37

Darmowe muzea w Warszawie - wiedza i sztuka w zasięgu ręki

Darmowe muzea w Warszawie i innych miastach to okazja do kontaktu ze sztuką i nauką dostępną dla każdego niezależnie od budżetu. Warto zatem korzystać z tej możliwości i odwiedzać te miejsca w dni wolne od opłat.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze